Rehberiniz-Dans et, karakterini öğren…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Dans et, karakterini öğren…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dans et, karakterini öğren…

20 yıldır dansla uğraşıyor. Dansı profesyonel kariyerine dönüştürdükten sonra kazandığı burslarla İtalya, Fransa, Almanya ve Hollanda”da eğitimler aldı. İtalya”da dansın insanın karakterini ortaya koyduğunu farketti. ”Bilinçli ve Ritmik Yaşam” eğitimini de Türkiye”ye getirdi.

Yani çalışanlara zamanlarını doğru değerlendirmeyi, günde 15 dakikalık ritmik beden hareketleri ile bireysel enerji ve işgücü potansiyellerini artırmayı öğretiyor.

”Türkiye Dans Kralı” ve Tuncay Vural Dans Stüdyosu”nun sahibi Tuncay Vural “İnsanlar çekingen, hırslı, sinirli gibi farklı karakteristik özelliklere sahip ama dans ederken dans ediş tarzından o kişinin başka bir kişi olduğunu algılamaya başladım” diyor. “Nasıl anlayabiliyorsunuz?” diye sorduğumuzda “Birisine baktığınızda agrasif ve otoriter biri ama dans ederken öyle figürler yapıyor ki o figürleri o karakterin yapmasına imkân yok. Sohbet sırasında da gördüm ki derinlere indiğiniz zaman zaten dans ederken ortaya koyduğu karakter o kişinin gerçek karakteri.”

Yani öbürü bir kimlik fakat dans ederken o kimliğini aynı şekilde devam ettiremiyor. Çünkü dans ederken taklit etme şansı yok. Kısa süre taklit olarak kullanabiliyorsunuz ama daimi olarak o rolü taşımak çok zor. İlk tespitim böyle oldu” diyerek cevap veriyor.

Karakteri belli eden kalıplar yok

Daha sonra ciddi bir araştırmaya girdiğini belirten Vural, yaklaşık 2-3 yıl tanıdığı insanlar üzerinde bu yöntemi deniyor ve tecrübelerle dansın karakteri birebir, tıpkı parmak izi gibi yansıttığını keşfediyor. Vural, Beyazıt Öztürk”ü örnek veriyor. “Beyazıt Öztürk”ün programlarında yaptığı bir hareketi vardır ama yapma süresi de 10 saniyedir.

Aynı haraketi üç dakika yapamaz. Çünkü Beyazıt”ın asıl kişiliği şarkı söylenirken ritme uyum sağladığındaki durumudur. İçine dönük, rahat hareket eden bir karakter değildir.

Ama o figüre baktığımızda da zıpır bir karakterdir” diyor Vural. Karakteri anlamak için belli dans kalıpları olmadığını belirten Vural, çekingen bir karakterin, işinde otorite sahibi olsa bile dans ederken kontrollü haraketler yaptığını, kesinlikle rahat hareket edemediğini söylüyor.

Yazar: Hicran Tekin

Kaynak: http://www.kariyerim.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>