Rehberiniz-Danışman olarak gitti vizeyi kaldırdı !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Danışman olarak gitti vizeyi kaldırdı !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Danışman olarak gitti vizeyi kaldırdı !

Telekom, endüstri ve enerji gibi sektörlerde 1 milyar dolardan büyük bono emisyonlarının kredi değerlenmesinden sorumlu olan Alican, tam 6 yıldır Kosta Rika’nın başkenti San Jose’de yaşıyor. Kosta Rika Parlamentosu’nda danışmanlık, Latina Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünde hocalık yapmakla yetinmiyor, dev deniz kaplumbağaların korunması için de mücadele ediyor. O, Citigroup’ta çalıştığı günlerin aksine artık Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Hindistan ve Pakistan Bölgesi’nden sorumlu olduğu milyarlarca dolarlık bonoların hesabını yapmıyor. Yaptığı tek hesap, sörf için uygun dalga hesabı!

KAPLUMBAĞA GÖNÜLLÜSÜ OLDU

Peki nasıl olur da, finans dünyasının kalbinin attığı Londra’da eliniz altından milyarlarca dolar geçerken, bir günde bambaşka bir kariyer planı yaparsınız? Bunun cevabı aslında Alican’ın, “Başarı demek, çok para kazanmak değil, karnının doyması ve mutlu olabilmektir” cümlesinde gizli… Kosta Rika’da Türklere uygulanan vizeyi kişisel girişimleriyle kaldıran şimdi de Panama vizesinin kalkması için uğraşan bu okyanus ötesindeki gönüllü turizm elçisi Alican’ın anlattıklarının satır aralarında yeni bir hayat isteyenler için de ipuçları gizli…

Kosta Rika’ya gitme fikri nasıl doğdu?

Kosta Rika Merkez Bankası’na 2001 yılında bazı finansal projeler yapmak üzere gittim. Üniversite eğitimimi İngilizce aldıktan sonra doktorayı İspanyolca yapma fikri de cazip geldi. Daha önce Londra’da yatırım bankacılığı yapıyordum. Altı yılı aşan bir süredir Kosta Rika’da yaşıyorum.

Orada nasıl bir hayatınız var? Neler yapıyorsunuz?

Akademi, araştırma ve danışmanlığı birlikte yürütmeye çalışıyorum. Latina Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünde hocalık, Orta Amerika Bilimsel Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde yöneticilik, hocalık, araştırma, danışmanlık ve Kosta Rika Parlamentosu’nda danışmanlık görevlerini birlikte yapıyorum.

İş dışında vaktinizi nasıl geçiyorsunuz?

Bir yıldır Arapça öğrenmeye çalışıyorum. Bazı hafta sonları sahile dalga sörfü yapmaya gidiyorum. Dev deniz kaplumbağalarını koruma, ormanda yol açma gibi gönüllü işlerde de buraya geldiğimden beri zaman zaman çalışıyorum.

Türkiye ile karşılaştırdığınızda, Kosta Rika’da iş ve gündelik hayata ilişkin gözlemdiğiniz en büyük farklar neler?

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Türkiye gibi nüfus ve yüzölçümü göreli olarak büyük ülkelerden, Londra ve İstanbul gibi büyük şehirlerden sonra Kosta Rika ve başkenti San Jose çok farklı. Koşuşturması daha az ve daha sakin bir ülke. Boyut olarak küçük olması ulaşımı biraz daha kolay ve seyahati daha zevkli yapıyor. San Jose, Pasifik okyanusuna arabayla 1.5, Karayipler’e 2.5 saat mesafede. Bütün yıl hava sıcak olduğundan yıl boyunca her hafta sonu sahile gitme şansınız var. Genel olarak insanlar biraz daha az agresif. Özellikle Londra’da bankacılık tecrübesinden sonra bana öyle geldi belki de! Kosta Rika 1948 yılında orduyu iptal ettiğinden, savunmaya harcanan kaynakları sağlık ve eğitime kaydırarak insani gelişmişlik seviyesini yükseltmişler.

HER ŞEYE ’PURA VIDA’

Aynı nedenden barış kavramı çok gelişmiş, ve insanlar daha az sert. Hayata biraz daha rahat bakıyorlar. En meşhur deyimleri ’pura vida’. Teşekkür etmek, ’bir şey değil’, ’iyi günler’, ’Allahaısmarladık’ demek için hep aynı deyimi kullanıyorlar. Anlamı ’saf, kusursuz hayat’. 1980’lerde Orta Amerika barışını sağlamaya olan katkıları nedeniyle, Cumhurbaşkanları Oscar Arias Nobel barış ödülü almış. Böyle bir ortamda yaşamak keyifli ve rahat oluyor.

Toplantılara geç kalıyorlar

Zorlukları nasıl sıralıyorsunuz?

İş yapmak zor olabiliyor. Genelde hem iş hem de özel toplantı ve sözlere geç kalıyorlar. Dakiklik çok önemli değil. Bir başka sorun, dedikleri ile söylemek istediklerinin hep aynı olmaması. Yüzünüze karşı reddetmek yerine lafı yuvarlamayı ya da ’yaparız’ diyerek geçiştirmeyi ya da söz verdikten sonra yapmamayı tercih edebiliyorlar. Hatta önceden uyarmadan sözlerini yerine getirmedikleri ya da toplantıya gelmedikleri olabiliyor. Önemli sorunlardan biri de Latin Amerika’nın genel problemi olan güvenlik. Adi suçlar ve soygun özellikle son yıllarda çok arttı. Tanıdığım insanların çoğu en az bir defa silahlı soyguna uğramış.

Başarı çok önemli değil

DR. Fuat Alican’a finans piyasalarında başarılı olmanın sırlarını sorduk. Onun ’başarı’ kavramına bakışı oldukça farklı. Ondan dinleyelim: “Başarı kavramı ve kelimesi aslında beni biraz rahatsız ediyor. Kısacık ömrümüzde ve evrenin büyüklüğü karşısında çok önemli olmadığını ve bazen de kendimizi fazla önemsediğimizi düşünüyorum.

YENİ BİR YÖN

Ben yatırım bankacılığını bırakırken para, unvan düşünmediğim için yapabildim ve sevdiğim şeyleri yaparak kendime 32 yaşından sonra yeni bir yön çizebildim. Sevdiğiniz şeyleri yapıyorsanız, mutluysanız ve karnınız doyuyorsa bence başarılısınız.”

Panama vizesini kaldırmak için uğraşıyorum

Zaman zaman kendinizi tutamayıp gönüllü turizm elçiliği de yaptığınız oluyor mu?

Şu ana kadar Latin Amerika’da yayımlanan gazete makalelerim, bilimsel ve akademik dergilerde yayınlarım ve kitaplarımda mümkün olduğunca Türkiye’ye yer veriyorum. 2002 yılında bir arkadaşım İstanbul’dan Kosta Rika’ya kadar gelip havaalanından Miami’ye geri yollanmıştı. İstanbul’dan yola çıkmadan iki gün önce Türk vatandaşlarına vize konmuş. Beş gün çok uğraştım, aramadığım, faks çekmediğim bakan, konsolos ve görevli kalmadı. Türkiye’nin önemini ve yanlış bir iş yaptıklarını anlatmaya çalıştım. En sonunda vizeyi kaldırdılar. Şu anda da Panama vizesini kaldırmaya uğraşıyorum.

Londra’dan Kosta Rika’ya

ABD’de işletme lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Kosta Rika’daki Universidad Latina Üniversitesi’nde doktora yaptı. Finansbank ve Citigroup’ta hisse senedi analisti olarak çalıştı. Citibank International Plc’de Gelişmekte Olan Pazarlar Kredi Bölümü’nde görev yaptı. Yine Londra’da Salomon Smith Barney’de Avrupa Kurumsal Kredi Müdürü olarak çalıştıktan sonra Kosta Rika’ya gitti. İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca biliyor.

Yazar: Aylin Löle

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir