Rehberiniz-Dağa göz değil yürek tırmanır !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Dağa göz değil yürek tırmanır !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dağa göz değil yürek tırmanır !

Engelli milli atlet ve dağcı Necdet Turhan’ın 29 Ağustos-9 Eylül 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilen Kilimanjaro tırmanışı başarıyla tamamlandı. “Beş Kıtada Beş Maraton, Beş Zirve” projesi kapsamında antrenörü Nevzat Öntaş ve rehber Mustafa Kalaycı’dan oluşan ekiple yola çıkarak 30 ağustosta Kenya’nın başkenti Nairobi’ye ulaşan Necdet Turhan, yerel rehberler Ernest Minja ve David Moshi’nin de katılımıyla 1 eylülde çan sesini izleyerek yağmur ormanlarından Kilimanjaro tırmanışına başladı.

İlk gün üç bin metredeki Machame kampına, ertesi gün üç bin 850 metredeki Shira kampına ulaşan ekip, tırmanışın üçüncü gününde ise dört bin 600 metredeki Lawa Tower kampına çıktı. Yüksek irtifaya uyum sağlamak için burada birkaç saat mola veren ekip sonra da üç bin 950 metredeki Barranco kampına ulaştı.

KAYALARI AŞTI • Barranco kampından dört bin 600 metredeki Barafu kampına geçerken Barranco Wall adlı kayalık etabı tırmanmak zorunda kalan görme engelli sporcu Necdet Turhan, geçmişteki deneyimleri ve kendisine verilen direktifleri kullanarak tırmanışı başardı. Son kamp yeri olan Barafu’dan Afrika’nın çatısı olarak anılan beş bin 895 metredeki zirveye ulaşmak için gece yarısı hareket eden ekip, zirve buzullarında ısının hızla düşmesi karşısında zor anlar yaşasa da gün doğarken zirveye ulaşmayı başardı.

“EMEK GEREK” • Tanzanya dilinde “Özgürlük Zirvesi” olarak da anılan Afrika’nın en yüksek noktasında Türk bayrağını dalgalandıran Necdet Turhan, zirvede “Dağa göz değil, yürek tırmanır” ve “Yaşamı sevmek için yürek, başarmak için emek gerek” yazılı pankart açtı.

Beş kıtada beş maraton hedefine ulaştıktan sonra beş zirve etabına başlayan ve ilk olarak Ağrı Dağı’na, ardından da Kilimanjaro’ya tırmanan Necdet Turhan, bu projeyle tüm dünyaya “Engelimiz bize engel değildir” mesajı vermek istediğini vurguladı.

ALPLERE TIRMANACAK • Çalışmada kendisine eşlik eden ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Kolu Antrenörü Nevzat Öntaş’ın başarısına büyük katkısı olduğunu belirterek antrenörüne ve Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür eden Turhan, bundan sonraki hedefinin ise Avrupa Alpleri’nin en yüksek noktası olan Mont Blanc (dört bin 810 metre) zirvesi olduğunu söyledi.

Bir memur ailesinin en küçük bireyi olarak 1957 yılında Balıkesir’de doğan ve 23 yaşında görme yeteneğini kaybeden Necdet Turhan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde okuduğu yıllarda dağcılığa merak sardı. Türkiye’nin ilk ve tek görme engelli atleti ve dağcısı oldu. Son yıllarda atletizme ağırlık veren Necdet Turhan 2002 yılında New York maratonunda koşarak Türkiye’yi yurtdışında temsil eden ilk görme engelli atlet olmuştu.

Kaynak: http://Taraf

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir