Rehberiniz-Da vinci’nin şifresi… iş hayatında…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Da vinci’nin şifresi… iş hayatında…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Da vinci’nin şifresi… iş hayatında…

MİLLİYET/Hicran Tekin 06/02/2005

Intel”in CEO”su Andy Grove ile ondan 500 yıl önce yaşamış Leonardo da Vinci”nin ortak noktaları ne? Grove günlük görüşmelerini, çizelgesine değişik renklerde cepler ayırarak işaretliyor. Leonardo da Vinci de not alırken renkler, şekiller, ok işaretleri gibi çizimler kullanıyordu. Onlar aslında kendi iş haritalarını çiziyor.

Aktif Eğitim Yönetim ve Bilişim Danışmanlığı”nın Genel Müdürü Şemsettin Akçay bugün problem çözme tekniklerinde en sık kullanılan ”iş haritaları” modelinin olaylara yeni bir bakış kazandırdığını söylüyor. Beyinde saklanan bilgilerin resmini çıkartan iş haritaları, üzerinde çalışılan konuyu net bir şekilde anlamaya yardımcı oluyor. Akçay, sözcüklerin yanı sıra renk, boyut ve görsel imgeler içeren kendi iş haritanızı çizmeniz için şu önerilerde bulunuyor:

* Yatay bir kağıda konunun ana başlığını yazın veya konuyu zihninize çağrıştıracak bir simge kullanın. Çizdiğiniz simge ve sizin için çağrıştırdığı anlamı önemli.

* Ana konudan saat 1 yönüne doğru çizgi çizin ve anahtar kelimeyi ya da şekli yazın. Diğer anahtar kelimeleri saat yönünde devam ederek ilave edin. Gerekiyorsa her anahtar kelimenin altına bir veya birden çok alt başlık açabilirsiniz. Bu harita size yeni bir bakış tekniği kazandırarak, problemleri çözmenize yardımcı olacak.

Erken tanı çözümü kolaylaştırır

Polater Eğitim ve Danışmanlık Şirketi kurucu ortağı Sinan Polater de ”sorun çözme”nin önündeki en önemli engellerin tepkiler ve temel yaklaşımlar olduğunu belirtiyor. “Problemleri ne kadar erken tanıyıp belirler ve çözüme ulaştırırsanız, o kadar güçlü ve başarılı olursunuz” diyen Polater, karşılaştığı problemleri etkili ve hızlı çözen kuruluşların, en dinamik, en rekabetçi özelliklere sahip olduğunu vurguluyor. Polater, şirketlerin etkili ve hızlı çözüm bulunması gereken öncelikli alanları da şöyle sıralıyor: “Müşteri öneri ve şikayetlerinin ele alınması ve çözümü, yasal şartlar ve değişikliklerin gereklerini yerine getirme, çalışanlarla ilgili problemler, teknolojiye uyum sağlama, firma içi üretim ve hizmet, satış, pazarlama ve finans problemleri”.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir