Rehberiniz-Çok amaçlı görgü rehberi

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Çok amaçlı görgü rehberi” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çok amaçlı görgü rehberi

Hayatın her alanında görgü kurallarına ihtiyaç var. İşyerindeki tavrımız, bir davette ya da sokakta giymemiz gerekenler, şık bir yemekte nasıl davranacağımız, kadın-erkek ilişkileri ve daha pek çok konuda… Tempo işin uzmanlarıyla konuşarak görgü kuralları rehberi hazırladı.

KAMUSAL ALAN

Hakkı Devrim

Kamusal alanda görgüyü konuşmak için kapısı çalınan isim Hakkı Devrim. “Görgü” kelimesini duyar duymaz gülümsüyor ve diyor ki: ’’Görgü kelimesini bile ihmal ediyoruz. Yerine farklı kelimeler kullanıyoruz. Mesela nezaket, saygı diyoruz ama karşılamadığını biliyoruz.’’ İşte Hakkı Devrim’in söyledikleri…

Alkol sınırı

’’Bu kişiyi hiç sarhoşken görmedim’’ cümlesi, bir adam için söylenebilecek en şık sözlerden biridir. Alkolün sınırı, sarhoş olmaya başladığınızı hissettiğiniz noktadır.

Beyaz çorap

Beyaz çorap, bu çağın en büyük görgüsüzlüklerinden biridir. Hatta bırakın beyaz çorabı, erkek çorabının kesinlikle görünmemesi gerekir. Alacalı, bulacalı bir çorap da beyaz çorapla aynı etkiyi yapar. Bir erkeğin çorabı, asla göze çarpmamalıdır.

CEMİYET

Linda Lüjgen

Toplumdaki görgü kurallarını, yaklaşık 10 yıldır Avrupa?nın pek çok ülkesinde görgü ve nezaket eğitimi veren Linda Lüjgen anlatıyor. Lüjgen, görgünün, bir arada yaşamayı daha az rahatsız edici hale getiren tek şey olduğunu söylüyor.

İlk tanışma

Tanışmanın kuralları, kültürden kültüre çok fazla değişiklik gösteriyor. Avrupa görgü kurallarına göre, bir kadın ve erkek ilk defa tanışacaksa, ilk olarak kadının elini uzatması gerekiyor. İki erkek tanışıyorsa, hangisinin elini uzattığı çok önemli değil. Kişilerden biri rütbeli ise onun karşı tarafa elini uzatması gerekiyor.

Yemek masasında oturma adabı

Kadın ya da erkek, yemek masasında omuzlar dik, karşılıklı halde oturmalı. Sandalyeyi geri itip, arkaya yaslanarak oturma biçimi en görgüsüzce olanı. Sadece bileklerden itibaren eller masaya koyulmalı. Dirseklerini masaya koymak sofrada oturuş adabını bilmediğimizin de kanıtı.

Erkek önde olmalı

Eşiniz ya da sevgilinizle birlikte taksiye binecekseniz, asla kadın önce binmemeli. Sinema, tiyatro gibi alanlara girerken de aynı şekilde erkek bir adım önde olup yarı açık alanlarda kadını korumalı. Güvenli olan yerlerde erkeğin önde olmasına gerek yok.

Kürdan sorunsalı

Yemek bittikten sonra dişte kalan artıkları temizlemek için kürdan şart. Ama masada değil. Görgülü birinin dişlerini masada değil, tuvalette temizlemesi gerekiyor.

Çatal bıçağın kodları

Masada dizili çatal bıçağı dıştan içe doğru kullanmak gerekir. Yemek masasında çatal bıçağı ne şekilde bıraktığınız çok şey anlatır. Yemek yerken, bir ara verecekseniz, çatal bıçağınızı tabağa, saat 19.20 pozisyonuna göre koyun. Yani tabağınızı saat, çatalınızı akrep, bıçağınızı da yelkovan olarak düşünün. Çatal, bıçağınızı saat 14.20 pozisyonuna göre tabağınıza koyarsanız; bu, ’’Yemeğimi bitirdim, servisi alabilirsiniz’’ anlamına gelir.

GİYİM – KUŞAM

Deniz Adanalı

Türkiye’de ’halkla ilişkiler’ denince akla ilk gelen isimlerden biri Deniz Adanalı. Uzun yıllar Vakko’nun halkla ilişkilerini yapan Adanalı en iyi bildiği konuyu, kıyafet görgüsünü anlattı.

Erkeğin çorabı görülmemeli

Bir erkeğin çorabının görünmemesi gerekir. İdeal pantolon uzunluğu da budur. Eskiden erkekler çoraplarını her ihtimale karşı dize kadar giyerlerdi. Şimdi durum değişti ama erkekler yine de pantolonlarının ayakkabının üzerine düşmesine izin vermeli.

Gece ayakkabısı gece giyilir

Artık ayakkabılarda saat kavramı kalmadı. Gündüz giyilen ayakkabı, gece kesinlikle giyilmezdi. Şimdi giyilebiliyor. Fakat bu konuda değişmeyen tek bir kural kaldı. O da pırıltılı gece ayakkabılarının, gündüz giyilmemesi gerektiği. Bu, hâlâ devam eden bir görgü kuralı.

CEMİYET

Nermin Bezmen

Nermin Bezmen’i, çok satan kitaplarıyla edebiyat dünyasına kattıklarından önce cemiyet hayatıyla tanıdık. Bezmen, cemiyet hayatında ’görgü’yü konuştuk…

Telefon zili

Davetlerde cep telefonlarının çalma tonu kişinin nasıl biri olduğunu anlatır. Telefon adabını zaten bilmiyoruz en azından cep telefonunun mümkünse kimsenin duymayacağı bir şekilde çalması ya da titreşime alınması gerekir.

Yemek masasına geçme

İnsanlar daha kokteyl masasındayken hırkalarını, çantalarını yemek masalarına bırakmaya başlıyor, yani masa kapıyorlar. Bu durum, büyük görgüsüzlük elbette. Fakat artık cemiyet hayatında, iş ilişkileri nedeniyle yer alan birtakım insanlar var. Ve kimileri, bu kişilerle yanlışlıkla bile aynı masalara oturmak istemiyor. Bu yüzden kendisi ve arkadaşları için önceden masayı ayırmaya bakıyor.

Sohbet konuları

Karşınızdaki kişi yakın dostunuzsa, her tür konuyu konuşabilirsiniz. Fakat sohbet ettiğiniz kişiyi yeterince tanımıyorsanız, siyaset ve para konuşmayın. Bu da çağımızın görgüsüzlüğüdür.

KADIN – ERKEK

İlk buluşma

İlke olarak ilk buluşmada, ’’Allah aşkına ben ödeyeceğim’’ diye tartışmak ya da hesap geldiğinde birbirinize kararsız bir şekilde bakmak yerine, hesabı erkeğin ödemesi doğrudur. İlk buluşmada küçük bir şarap evi ya da küçük ama şık bir restoran tercih edin. Beş yıldızlı ultra lüks restoranlar abartılı olabilir.

Arkadaşımın aşkısın

Tam bir tabu! ’’Hayır, âşığım’’ mı diyorsunuz? Beklemeniz gerekecek. Bu durumda hesap şöyle yapılır: Arkadaşınızın ilişkisi kaç yıl sürdüyse, her yıl için üç ay beklemeniz gerekiyor. Örneğin ilişki iki yıl sürdüyse, “arkadaşın aşkı” ile ilişkiye başlamak için altı ay bekleyeceksiniz. Bu arada, arkadaşınız başka birine gönlünü kaptırırsa, süreyi kısaltabilirsiniz.

Tek gecelik ilişki

Bir erkek, kendisinden istenmemiş bile olsa birlikte olduğu bir kadını 24 saati geçirmeden telefonla aramalı. Evet, bu bir görevdir.

Centilmen

Sadece sevgilinize, eşinize karşı centilmen olmayın. Eski eşinize, eski sevgilinize yani bütün kadınlara karşı centilmen olun.

Kaynak: http://Tempo Dergisi

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>