Rehberiniz-Çocuklara izletmeyin!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Çocuklara izletmeyin!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çocuklara izletmeyin!

ABD’deki Iowa Devlet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre çizgi film izlemenin çocukları sinirli yaptığı belirlendi.

Araştırmaya göre çocuklar, çizgi film karakterlerini, gerçek hayattan kişiler olarak algılıyor. Çizgi filmlerde yer alan şiddet içerikli sahnelerin diğer programlara göre daha çok daha fazla olduğunu söyleyen akademisyenler, bunun çocukların hayal gücünü ve psikolojisini olumsuz yönde etkilediğini söylüyor.

Psikologlar, yaşları 10 ile 11 arasında değişen kızların izlediği Lost, Buffy the Vampire Slayer (Buffy-Vampir Avcısı), American Idol, Scooby Doo ve Pokemon gibi farklı yelpazedeki programların şiddet seviyelerinin analizini yaptı.

Aralarında pek çok çizgi filmin bulunduğu programların çocukların agresif bireyler olmasına neden olduğu ve şiddete daha yatkın oldukları tespit edildi.

Araştırma aynı zamanda video oyunlarının da bu gruba girdiğini, fantastik içerikli olan bu zengin görselli oyunların aslında yine çocukların ruh sağlığı açısından zararlı etki edebileceğini de ortaya koydu.

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>