Rehberiniz-Çocuklar için güvenli internetin ipuçları

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Çocuklar için güvenli internetin ipuçları” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çocuklar için güvenli internetin ipuçlarıGünümüzde internete erişim sağlayan her türlü cihaz, çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Bu durumda çocuklarına güvenli internet sağlamak için ailelere birçok görev düşüyor. Norton by Symantec, çocukları internetteki tehlikelere karşı korumak için aileleri bilgilendiriyor.

Çocuklarınıza bunları öğretin!

1- Kişisel bilgilerini paylaşmamalı

Çocuklar, ev adresini, telefon numaralarını ve anne/babalarının iş adreslerini internet ortamında ifşa etmemeliler. Siber suçlular, bu tür bilgileri kullanarak sahte bir hesap yaratabilir ve onlar gibi davranabilirler.

2- Paylaşmadan önce düşünmeli

Fotoğraflar, videolar ve durum güncellemeleri gibi online ortamda paylaşılan her şey, dünya görsün diye orada. Kendi fotoğraflarını, aile fotoğraflarını ve arkadaşlarıyla olan fotoğrafları paylaşmadan önce iyi düşünmeli.

3- Şifresine dikkat etmeli

Şifresini harf ve rakamların bir karmasından oluşturun ve arkadaşlarıyla kesinlikle paylaşmaması gerektiğini belirtin.

4- Tanımadığı insanlarla online ortamda konuşurken dikkatli olmalı

Tanımadığı biri, online ortamda ısrarla iletişim kurmak istiyorsa sizi mutlaka haberdar etmesi gerektiğini öğretin. Tanımadığı insanlarla asla buluşmaması gerektiğine dikkat çekin.

5- Ortak sohbet odalarından uzak durmalı

Ortak sohbet odalarından kaçınmalı ve çok uzun süre internette kalmamalı. Çünkü sanal ortamda çok fazla siber suçlu var, farkında olmadan bir siber saldırının kurbanı olabilir.

KAYNAK: Hürriyet

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>