Rehberiniz-Çocuklar hayal ediyor, o gerçekleştiriyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Çocuklar hayal ediyor, o gerçekleştiriyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çocuklar hayal ediyor, o gerçekleştiriyor!

Çocuklar hayal ediyor,o gerçekleştiriyor

Ebru Uygun 36 yaşında iki çocuklu bir anne. Ama onun Türkiye’de düşünmesi, okutması gereken binlerce çocuğu var

1994 yılında kurduğu Tuvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı’nda (TOÇEV) bugün binlerce çocuğun okuma hayallerini gerçeğe dönüştürüyor.

Prensesler gibi büyüyen Ebru Uygun, Avusturya Ticaret Lisesi’ni bitirdikten sonra İsviçre’de bir yıl leydilik okulunda eğitim gördü. Ardından da Cenevre’de Amerikan Üniversitesi’nde ticaret okudu. Türkiye’ye döndükten sonra ailesi 3 yabancı dil bilen ekonomi mezunu kızlarının şirketlerinde çalışacağını düşünürken o çocuklar için bir vakıf kurdu. Binlerce çocuğa umut oldu. Çocukluğundan beri Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığı ile mücadele eden Ebru Uygun, 2001 yılından sonra 3 yıl boyunca üst üste çok büyük ameliyatlar geçirdi. Kötürüm oldu, yürümeyi unuttu. Ve daha sonra hayata yeniden başladı… “TOÇEV hastalığım sırasında beni yaşama, hayata motive etti. ’Yürümelisin çünkü yapman gereken daha çok şey var’ diyordum kendime” diyor. NTV Radyo ile birlikte yürütülen “Bir şey değişir her şey değişir” kampanyasıyla, küçük bir şeyin değişmesiyle nelerin farklılaşacağını göstermek isteyen Ebru Uygun, önemli olanın halkın içindeki imeceyi ortaya çıkarmak ve küçük bir yardımla neler yapabileceğini göstermek olduğunu söylüyor.

Vakıf kurma fikri nasıl doğdu?

13 yaşında Darülaceze ile başlayan bir serüven bu. Beyaz Rus bir kadından Almanca öğrenmek için oraya gitmeye başladım. Bir gün 2.5 yaşında bir kız çocuğunu fark etmem ve okuması için ona destek olmamla her şey değişti. İsviçre’deyken gönüllü olarak UNICEF benzeri Amerikalı bir yardım kurumunda çalıştım. Güney Afrika’daki çocuklara yardım ediyorlardı. Beni orada en çok etkilyen de Türkiye’den de gönderilen yardımlardı. Kendi kendime ”Türkiye’den bu kadar yardım geldiğine göre böyle bir şey yapılsa başarılı olunur “ diye düşündüm. Ayrıca sistemleri de çok güzeldi. Bir yöreyi alıyorlar, çocukları okutarak ailelere iş sağlayarak o bölgeyi tamamen kalkındırıyorlardı. Bunlar beni çok etkiledi.

Böylece Türkiye’ye gelince de TOÇEV’i kurmaya karar verdiniz. Bir aile şirketiniz var ve iyi bir eğitim almışsınız. Aileniz sizinle beraber çalışmak istemedi mi?

Tabii ki ailem baştan çok iyi karşılamadı. Kendilerine göre haklı nedenleri de vardı belki. İyi bir eğitim almıştım, arkadaşlarım gelecekleri için çalışmaya başlamıştı. Ayrıca 1994 yılında Türkiye’de sosyal sorumluluk bilinci bu kadar gelişmemişti. O yıllarda benim bildiğim kadarıyla Türk EğitimVakfı, Kızılay, Lions ve Rotary kulüpleri vardı. Türkiye’ye geldiğimde 23 yaşıma yeni girmiştim. Ve o zamana kadar adeta prensesler gibi yaşatılmıştım.

Türkiye’nin ne olduğunu neye ihtiyaçı olduğunu bugünkü düşüncelerimle karşılaştırdığımda açıkçası pek de bilmiyordum. Ama istediğim tek bir şey vardı. Çocukların eğitilmesi ve mutlu olmaları. Ulaşabileceğim kadar çocuğa ulaşmak istedim. Ailemin de tek isteği benim mutlu olmamdı. O nedenle çok ısrar etmediler. Babam, ”Ne istiyorsan onu yap, ama tek kuruş vermem. Çok gençsin ve çok büyük bir yük alıyorsun“ dedi.

Bunu yapmak için vakıf mı kurmanız gerekiyordu?

Türkiye için bir şeyler yapmak bana mutluluk veriyor. Ailem beni sevgiyle büyütüp çok iyi bir eğitim almamı sağladı. Zaman zaman derslerden 1-2’de alsam hiçbir zaman okuma hakkım elimden alınmadı. Bu hakkın başka çocuklara da verilmesi gerektiğine inanıyorum. Bunun için bir şeyler yapılması gerektiğini düşünerek vakfı kurdum.

Pazarlarda kıyafet sattık

Babanızın maddi olarak size destek olmadığını söylediniz. Peki kendinizi nasıl finanse ettiniz…

Evet babam ekonomik güce sahip olmasına rağmen maddi anlamda destek olmadı, ”Yapabiliyorsan, yap“ dedi. Vakıf kurmak istiyordum ama tam olarak ne olduğunu da bilmiyordum. Para yoktu. 10 arkadaşımı bir araya getirdim. Birçok kurumda gönüllü olarak çalıştım. Sonra 5 çocuğa destek olarak başladık bu işe. Para bulmak için pazarlarda kıyafet bile sattık. Öyle bir noktadan bugünlere geldik. Babam para verseydi belki TOÇEV şu an bu noktaya gelemezdi.

Türkiye’de böyle bir işe çok genç bir yaşta hem de bir kadın olarak gönül verdiniz…

Bir vakıf kurduğumu, başkanı olduğuma inanmayanlar, yardım için gittiğin kurumlarda ”Sen git yetkili biri gelsin “ diyenler oldu. Hatta çevremde bu işe başladığım için beni küçük görenler, aşağılayanlar bile oldu. Bir keresinde valinin odasından kovuldum. Hiç unutmam 1999 yılında depremden sonra bir organizasyon nedeniyle TOÇEV’e ödül verdiler. Törene babamla birlikte gitmiştik. Ödülü vermek için babamı çağırdılar. ’Başkan, benim’ diyorum, inanmıyor ısrarla babamı çağırıyorlar. Neyse sonunda babam kürsüye çıktı ve beni çağırdı. Okul açılışları için köylere gittiğimde bayan öğretmenlerle birlikte açtığım okullarda Türk kadını olmanın gururunu yaşıyorum.Bu işe niye başladığımı ve neden varolduğumu gösteriyor bana.

Karşısındakinin gözüne bakmalı

Sisteminiz nasıl işliyor?

Vakıf olarak sistemimiz biraz farklı. Çoçuklar eğitimlerine anne babalarının yanında devam etmeli. Ailelerinin vereceği sevgiyi istisnalar hariç kimse onlara veremez. Kendi doğduğu bölgede büyümeli ve o bölgede büyürken tuvalet kağıdı kullanmayı, okumayı, tiyatroya, sinemaya gitmeyi, spor yapabilmeyi, karşısındaki kişinin gözünün içine bakarak konuşabilmeyi öğrenmeli. Kendi bulunduğu bölgede ona bunları verebiliyiz ki o da arkadaşlarına, kardeşlerine bizim verdiğimiz bilinci aşılasın. Asıl hedefimiz üçüncü kuşak, biz aslında çocuklarımızın çocukları için çabalıyoruz. Çocukların hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Binlerce çocuğa eğitimleri için yardım ediyorsunuz. Peki oyun parkları…

Çocuklar için yapılacak o kadar çok şey varken salıncağa, kaydırağa ne gerek var diyebilirsiniz. Ama oyun parkları çocukların gelişimi için çok önemli. Güneydoğu’ya ilk gittiğimde dolaştık, dolaştık ama çocukların oynayabileceği bir oyun alanı, park göremedik. Ama gelişimlerindeki önemini hemen gözlemledik. Bunun en güzel örneğine de Adıyaman’ın Kahta ilçesinin bir köyünde tanık olduk. Park ilk kurulduğunda köy çocuklarından 7 tanesi kolunu kırmış. Muhtar bana kızdı, ”Niye oyun parkı kurdun, çocuklar kollarını kırdı“ diye. Çocuklar kaymayı bilmiyor, atıyorlar kendilerini aşağıya.

Vakıf kurduğunuz için pişmanmısınız?

Asla. Herkes bir amaç için dünyaya gelir. Ben yaratılış nedenimin bu olduğuna inanıyorum. 1998’de Tunceli’ye gittiğimde benim çevremdeki kimse daha Doğu’ya gitmemişti. 81 ilden 51’ini gezip köylerine gittim. Türkiye’yi, halkı, yörelerini tanıdıkça daha neler yapabileceğimizi görüyorum. Nelere dokunabileceğimizi, neleri değiştirebileceğimizi anlıyorum. Bu yıl Van’a gittik. Ağaçsız, insansız, sadece dağların arasında 2.5 saat yol gidiyorsunuz, neyle karşılacağınızı bilmeden. Sonra bilmediğiniz bir köyde birden bire çocukları görüyorsunuz. O çocukların hayatında ufacık da bir değişiklik yapabilmek çok önemli gerçekten. O çocukların yaşamlarına, hayallerine, ufuklarına dair bir pencere açabilmek çok güzel bir duygu.

İstanbul kapitalisti olmasınlar

Genç yaşınıza ve yoğun temponuza rağmen iki çocuk annesiniz? Zor olmuyor mu?

Çok genç yaşta evlendim. Vakfın kuruluşuyla aynı tarihlerde Ansel ve Aksel doğdu. Şimdi 9 yaşındalar. Onlara hamileyken de sonra da vakıfta çalıştım. Ansel ve Aksel 8 aylıktı Tunceli’ye gittim. Artık onları da gittiğim yerlere götürüyorum. Kırtasiye kampanyamızda paketlemeye yardım ettiler, dağıtıma geldiler. Onlar TOÇEV’le büyüdüler. TOÇEV onların hayatına da çok şey kattı. Onlar açısından bir tek eksisi var, beni çok çocukla paylaşıyorlar. Bazen kıskançlıklar yaşanabiliyor. Okul açılışlarında benim çocuklarla ilgilendiğimi gördüklerinde ”Sen bizim annemizsin“ diye bağırmak istediklerini söylüyorlar. Bazen de ”Neden bu kadar çok çalışıyorsun, uğraşıyorsun “ diyorlar. Ama benimle gurur duyduklarını biliyorum.

TOÇEV neler değiştirdi Ansel ve Aksel’in hayatında…

Bir kere paylaşmanın farkına vardılar ve hayata artık daha olgun bakıyorlar. Yemek yerken, bu yiyecekleri bulamayanlar olduğunu biliyorlar. İstanbul kapitalistliği vardır ya günümüzde yoğun olan. Ben onları hep ondan kaçırmaya çalıştım. Mesala ayakkabı alırken bunu 6-7 kullanmaları gerektiğini biliyorlar. Hayatlarını dengelemeye çalışıyorum. ”Sen öyle yapıyorsun, biz de öyle yapmalıyız “ diyorlar. Bunlardan daha önemlisi yardımı öğrendiler. İkisi de üçüncü sınıfa gidiyor. Okulda bir toplantı yapılmış yardım kampanyası başlatmak için. Aksel, ”Bazı çocukların ayakkabıları yokmuş, üşüyorlarmış annem anlattı. Evde giymediğimiz eşyaları getirelim ve annemin söylediği bir okula götürüp dağıtalım“ demiş. Beni okuldan aradılar böyle bir kampanya başlattık diye. Oğullarım artık bilinçli bir şekilde sosyal sorumluluk adına bir şeyler yapmaya başladı. Aksel ve Ansel sayesinde arkadaşlarında da böyle bir bilinç gelişiyor. Etrafına da faydalı olması gerektiğini, yalnızca kendisinin büyümediğini, çevreyle büyüdüğünün farkında ki paylaşmak istiyor.

TOÇEV onlar için ne ifade ediyor?

Bir kere annelerini paylaştıkları bir yer olarak görüyorlar. Bazen bana kızıyorlar. Gece de çalıştığım oluyor. Onları uyutuyorum, toplantıya gidiyorum. Bazen ‘Yeter artık TOÇEV’ diye isyan ediyorlar. Ama ‘Sen çok iyi bir insansın. Allah senin her istediğini yapar. Çünkü sen çocuklara yardım ediyorsun” diyorlar.

“Dokunduğu yürekleri” yazdı

Ebru Uygun, Akdeniz Ateşi diye bilinen FMF hastalığı nedeniyle 2001 yılında yürüyemez ve konuşamaz hale geldi. Hastalığını ve hastane günlerini “102 No’lu” adlı kitapta kaleme aldı. “Dokunduğum Yürekler”de ise küçük bir dokunuşun çocukların hayatında yaptığı değişimleri anlattı.

Yazar: Haber: Türkan Hiçyılmaz

Kaynak: http://Vatan gazetesi

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>