Rehberiniz-Çocuk mu, kariyer mi?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Çocuk mu, kariyer mi?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çocuk mu, kariyer mi?

Akşam yemeğini ailesiyle yemek konusunda son derece ilkeli davranan bir tanıdığı varmış. Bir gün müdürü “dün saat yedibuçukta sizi aradım, çıkmışsınız” deyince, tanıdığımız hiç vakit kaybetmeden “ben de sabah sekizde size baktım, gelmemiştiniz” demiş.

Dünyanın en beylik başlıklarından biri, değil mi?

Ama dile getirdiği sorun 50 yıldır geçerliliğini yitirmedi.

Bu soruyu soran ilk kuşak emekli oldu.

İkinci kuşağın işi daha zor gibi görünüyor.

Çünkü, globalleşme giderek artıyor, rekabet kaçacak yer, özerk alan bırakmıyor.

Pek çok şirket haklı olarak, kariyer için yetiştirdiği elemanlara çok yükleniyor. Zaman zaman yönetici adaylarının iş yaşamlarının belirli bir süresini merkezin dışında, tecrübe edinerek geçirmesini istiyor.

Ve yönetici adayı bu ünlü soruyla karşı karşıya kalıyor.

Hikayelerin hemen hepsi birbirine benziyor.

Çocuk İstanbul’da iyi bir okulda okuyor. Eş de İstanbul’da. Ama şirketi kendisinden üç yıllığına Antalya operasyonunun başına geçmesini istiyor.

Kabul etmeli mi?

Etmezse o göreve talip üç, dört kişi var.

Bunca yıllık başarılı çalışmanın karşılığını alamayacak. Şirket içindeki rakipleri – eski arkadaşları bir süre sonra rakip olmuş durumda – kendisinden daha yüksek bir statüde olacak.

Ederse, her hafta sonu İstanbul’a gelse bile çocuğuna, eşine istediği vakti ayıramayacak.

Ailesini Antalya’ya aldırırsa, çocuk okula yeniden adapte olmak durumunda kalacak. Eşi İstanbul’daki işinden istifa edip Antalya’da yeniden bir iş bakacak.

30-40 yaş arasındaki orta düzey yöneticilerden bu sorunu yaşayanların sayısı, en azından benim duyduğum, bildiğim bayağı kalabalık.

Bu en kötü senaryo… Yani şehir dışı olanı…

En iyisinde ise orta düzey yöneticimiz İstanbul’da.

Ama iş yerinden akşam sekizden, sekizbuçuktan önce çıkamıyor.

Cumartesi genelde çalışıyor. Çalışmadığı cumartesileri ise eve iş getiriyor.

Ailesine vakit ayırmak için bir gün de yeterli olmuyor.

Bir arkadaşım anlatmıştı.

Akşam yemeğini ailesiyle yemek konusunda son derece ilkeli davranan bir tanıdığı varmış. Bir gün müdürü “dün saat yedibuçukta sizi aradım, çıkmışsınız” deyince, tanıdığımız hiç vakit kaybetmeden “ben de sabah sekizde size baktım, gelmemiştiniz” demiş. Cevap, insanın yüreğini ısıtan cinsten. Ama o arkadaşımızın o cevaptan sonra kariyer basamaklarını hızla tırmandığını zannetmiyorum. Yalnız müdür o günden sonra arkadaşımıza hiç ilişmemiş.

Peki bu işin çözümü var mı?

Yani aileyi harcamadan kariyer mümkün mü?

Bu hafta bu konuyu seçtikten sonra biraz dergi kitap karıştırdım. İnternette sağa sola bakındım.

Birkaç çözüm ya da daha iyi bir deyişle “uzlaşma” imkanı var.

Ama ondan önce, yabancı dergilerden birinde okuduğum güzel bir anektodu anlatayım size…

Bir Fransız ailesi. Sekiz yaşında küçük bir kızımız var. Baba ünlü bir cerrah. Ailece Paris’te oturuyorlar. Bir gün kızımız “büyüyünce ne olmak istiyorsun” diye soran öğretmene “doktor olmak istemiyorum. Çünkü, çocuklarım olursa onları görmek istiyorum” diyor. Öğretmen, durumu babaya anlatıyor. Baba, çok üzülüyor. İki- üç hafta içerisinde muayenehanesini başkentten taşraya taşıyor. Müşterilerinin bir kısmını kaybetse de, daha az çalışıyor, ailesine çok daha fazla vakit ayırıyor.

Aradan on küsur yıl geçiyor.

Kızımız bugün ne mi yapıyor?

Tıp fakültesinde öğrenci.

Gelelim, uzlaşma formüllerine…

İşte size birkaç öneri:

Birincisi, önceliklerinizi iyi belirleyin. Kendinize karşı dürüst olun ve şu soruları sorun: Ailem benim için gerçekten ne kadar önemli? Geçen hafta onlarla birlikte ne kadar zaman geçirdim? Yoksa işim daha mı ön planda?

Aile ağır basıyorsa eşinizi ve çocuklarınızı karşınıza alıp konuşun. Önce kendi durumunuzu anlatın, sonra onları dinleyin ve önceliklerini öğrenin. Herkes ne zaman ne yapmak istediğini teker teker söylesin. Buna göre yeni bir organizasyon yapın, aile içindeki herkesin uzlaşacağı bir formül bulun.

Sonra da yan çizmeden bu formülü uygulayın. Yoksa, örneğin, çocukları cumartesi sabahları yüzmeye götürmeye söz verdiniz. Ama, ikide bir işiniz çıkıyor ve “bu hafta işim var” diyorsanız, bu formül yürümez.

Ve son olarak ailenize ayırdığınız vaktin niteliği de çok çok önemli. Cumartesi ve pazarı evde geçirip sabahtan akşama kadar gazete de okuyabilirsiniz. Bu durumda, “işe gideceğime çocuklarla birlikte evde oturdum” diyebilirsiniz ama bu çocuklarınızla ilgilendiğiniz, onlarla iyi bir dialog kurduğunuz anlamına gelmez.

Sonuçta, evet formüller var. Ama herkesin durumu farklı. Bir ailenin çözümü öbürküne hiç uymayabilir. İşin önemli bir kısmı dikkatli, duyarlı, stratejik hareket etmekte. Bana gerisi çözülür gibi geliyor.

Yazar: Aydın Demirer

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>