Rehberiniz-“çocuk da yaparım , kariyer de” diyenlere…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “”çocuk da yaparım , kariyer de” diyenlere…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
çocuk da yaparım , kariyer de diyenlere…

Yapılan araştırmalara göre son otuz yılda yalnız yaşayan kadınlar giderek arttı. Bağımsız bir hayatı seçerek kocadan ve aileden kendini soyutlayan bu kadınlar, her ne kadar yalnız olmayı kendi tercihleri doğrultusunda yapmış olsalar da, özellikle orta yaşlarda ve yaşlılıkta kendi başına kalmanın zorluğuyla mücadele etmek durumunda kalıyor.

İngiltere’de yapılan bu araştırmada kadınların beşte birinin hiçbir zaman çocuk sahibi olmadığı belirtilirken, gelişmiş ülkelerde 30’lu yaşlarından önce pek çok kadının evliliğin kutsallığına ve gelenekselliğe sırt çevirdiği ifade ediliyor.

Araştırma aynı zamanda kadınların genç yaşta evlilik yapmaktan kaçındığını da gözler önüne seriyor.50 yaşın altındaki kadınların yüzde 51’i hiç evlenmemişler klasmanına girerken, bu kadınların çoğunun partneriyle birlikte aynı evi paylaştığı ortaya çıktı.

Ancak görünen o ki, bu ilişkiler fazla ömürlü değil, aksine kadınlara bir zaman sonra sıkıntı veren, yıpratıcı ve kısa süreli ilişkiler… Uzmanlar, bazı insanların tek başına yaşamayı bir alışkanlık haline getirebildiğini, bazı kadınların da evlenmeden böyle bir hayatı benimseyebileceklerini özetliyor.

EVLENEMEM, EKONOMİK NEDENLER ŞEKERİM

Evlenmemek için kadınların sık sık başvurduğu nedenlerden biri de ekonomik nedenler. Bir erkekle geçim sıkıntısına düşmek istemeyen şimdileri ’akıllı’ kadınları, güç koşullar altında yaşamak istemediği için tek başına zorluklara mücadele etmeyi tercih edip bir adamın boyunduruğuna girmeyi reddediyor.

Anne olmak da kimi kadın için ’korkutucu’ olarak değerlendirilirken, annelik ruhunu barındırmayan pek çok kadının, kimi zaman evliliğe de sırf bu yüzden sıcak bakmadığı belirtiliyor.

İngiltere’de 60’larının ortasında ve 70’lerin başlarında olan kadınların yüzde 30’u yalnız yaşıyor.45 ile 60 yaşlarında yalnız yaşayan kadınların, 1973 yılından bu yana yüzde 8’den yüzde 15’e çıkmış olduğu da yapılan istatistiksel sonuçlar arasında.

ÇOCUK DA YAPARIM , KARİYER DE DİYENLER…

Özgür kadının giderek arttığı bir çevrede, bu kadınlara yan gözlerle bakıp onları küçük görenler de var elbet.Bu tip kadınların hem popülaritesi hem de popülasyonu da diğerlerine göre daha fazla.Ne anaç karakterinden feragat eden ne de kariyerinden vazgeçen kadınlar bunlar.Anne olmanın dayanılmaz mutluluğunu kariyerlerindeki başarıyla harmanlayıp, eşlerine de örnek olmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

ÜÇ ÇEŞİT KADIN TİPİ

Türkiye sınırları içinde üç çeşit kadın tipine yaklaşım da birbirinden farklı.Örneğin anneliğini ve eşliğini yerine getiren ancak çalışmayan ev kadınları, hiçbir zaman tukaka olmazken, çalışan, yalnız olmayı tercih edip hayatına sevgililerle yola devam kadınlar, ters bakışların, dışlanmaların hedefi oluyor.İşte o zaman da ’Vurun kahpeye’ ey insanlar!

Üçüncü çeşit kadın tipi de işte yukarıdaki bir Nil Karaibrahimgil şarkısına konu olan, her zaman alkışlanan, bir yanda kariyeri başarıyla konumlanan, bir yandan da ağlayan bebeğini kolaylıkla susturan.Ama asla susmayan, hep konuşan kadınlar…

YALNIZ KADINLAR SONATI

Araştırmaya dönecek olursak, yalnız kadınların mutlak güçlülüğünün arttığı şu günlerde, depresif ruh hallerinin de ortada cirit attığını söylemek mümkün olabilir.Çünkü bu tür kadınlar, yalnızlığı bile bile tercih etse de, acıdır ki kendilerini koyu bir yalnızlığın içinde çaresiz hissedecek kadar da kederli ve hüzünlüdürler.

Beyazperdeye de çok sık konu olan yalnız kadınlar, nedense hep ağızlarından düşürmedikleri sigaraları ve ellerindeki şarap kadehleriyle tasvir edilirken, bağımsız kadın olmanın yolu hep aynı dille anlatılır.Birdget Jones’un Günlüğü kitabından ve sinemaya uyarlanan sevimli filminden yola çıkacak olursak da, günlüğüne bir şeyler karalamayı, arkadaşlarına yatırım yapmayı ve saygın bir kimlik oluşturmayı kural sayan yalnız kadınlar, ideal kadın kimliğinden toplumca uzak olsa da, kendi başlarına bir şeyler yapabilmenin özgürlüğünü doyasıya çıkarmanın haklı galibiyetini de sonuna kadar duyumsarlar.

Yazar: Nilüfer TÜRKOĞLU

Kaynak: http://Gazeteport

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir