Rehberiniz-Çocuğunuzun zekâ gelişimini destekleyin

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Çocuğunuzun zekâ gelişimini destekleyin” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çocuğunuzun zekâ gelişimini destekleyin

Çoğumuz, zekânın doğuştan geldiğini ve değiştirilemeyeceğini düşünür. Oysa zekâyı geliştirmek mümkündür. Zekâ en çok genetik faktörden etkilense de çevreye, yani yetişme ortamına bağlı faktörler de zekânın gelişiminde ya da geri kalmasında etkili olur. Örneğin; zekâ kapasitesi yüksek olarak dünyaya gelen bir çocuk, sahip olduğu şartlara bağlı olarak gerekli uyaranları almazsa, mevcut potansiyelini geliştiremez. Özellikle hayatın ilk yıllarında önem verilmesi gereken bir konu olan zekâ gelişimi, anne ve babaların ilgisini çeken konuların başında gelmektedir.

Bu yazımda, beynin gelişim süreci ile anne-babalara bazı bilgiler vermek istiyorum.

Beyin Gelişimi Gebelikte Başlar

Gebeliğin birinci ayının sonundan itibaren, beyin dokusu taslak olarak oluşmaya başlar ve bebek 3-4 yaşına gelene kadar bu gelişim büyük bir hızla devam eder. Buna, kafatasımızın içindeki beynin minik bir taslağı diyebiliriz. Birinci ayın sonunda başlayan bu taslak, gebeliğin beşinci ayının sonunda şekil olarak erişkin beynine benzer hâle gelir. Beynin üst yapısının tamamlanması ise doğumda başlar ve 3-4 yaşına kadar devam eder.

Bir bebek, beyninde 180 milyar hücreyle dünyaya gelir. Bu hücreler nöronlarla (sinir hücreleriyle) birbirine bağlanmıştır. Anne ve babadan kalıtım yoluyla bebeğe geçen genlerin belirlediği bağlantı sayısı 50 milyon civarındadır. Bu sayı, çevrenin de etkisiyle trilyonlarca bağlantıyı gerçekleştirebilir. Bireyin hayatı boyunca gerçekleştireceği zihnî gelişimin %50’si 4 yaşına kadar tamamlanmaktadır. Dolayısıyla bu dönem içinde beyinde oluşacak nöronlar, hayatımızın tümünü etkileyecek niteliktedir.

İlk 7 Yaş Önemli

Beyin hücreleri; çok fazla uzantıları, kolları, bacakları olan hücrelerdir. Bir hücre, çevresindeki diğer hücrelerle ne kadar çok bağlantı kuruyorsa, yani sinaps meydana getiriyorsa, zihnî gelişim o kadar etkili olur. Sinaps sayısı, dış uyaranlarla artırılabilir. Yani çocuğa çevresel uyaran açısından ne kadar zengin bir ortam sunulursa onun beynindeki sinaps sayısı da o denli fazla olur.

Zekânın % 75’i yedi yaşına kadar tamamlanır. İşte bu dönemde oluşturacağımız zengin öğrenme ortamı, çocuğumuzun gelecekteki başarısının temelini oluşturur. Zekâ ve hafızanın % 85’i on yaşına, % 95’i de on iki yaşına kadar tamamlanır. Dolayısıyla 4-12 yaş arasındaki süreç, beyinde kurulacak bağlantıların ve zenginleştirilecek zihinsel potansiyelin ortaya çıkarılması için önemli bir dönemdir. Bu doğrultuda, anne baba olarak çocuğumuza oyuncak alırken erkekse araba, kızsa bebek gibi standart oyuncakların yerine onun zekâsını geliştirici oyuncaklar alabiliriz. Böylece çocuğumuzun beyin fonksiyonlarını daha etkin kullanması için onun zekâsına yatırım yapmış oluruz.

Yazının devamı için: www.turkiyegazetesi.com/makaledetay.aspx?id=482258

Yazar: A. Faruk Levent

Kaynak: http://www.turkiye.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir