Rehberiniz-Çocuğunuzun yetenekleri gizli kalmasın!(3)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Çocuğunuzun yetenekleri gizli kalmasın!(3)” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çocuğunuzun yetenekleri gizli kalmasın!(3)

ÇOCUĞUNUZUN YETENEKLERİ GİZLİ KALMASIN!(3)

KAYNAK: MİLLİYET GAZETESİ

YAZAN:SİBEL KAHRAMAN

‘Çoklu Zekâ Kuramı’ uygulayıcılarından Şule Yurcu, Türkiye’de pek çok çocuğun öğrenme potansiyelinin eksik kullanıldığı görüşünde… Meziyet, hangi tür zekânın baskın olduğunu saptayıp eğitim vermekte

ENKA Okulları, Çoklu Zekâ Teorisi’ni Türkiye’de ilk uygulayan okul olma özelliğini taşıyor. Okul Müdürü Şule Yurcu, Amerika’ya giderek, Howard Gardner’dan bu konuda eğitim almış. Yurcu’yla okuldaki uygulama ve sonuçları üzerine konuştuk.

Teoriyi ne zaman kullanmaya başladınız?

1995 yılında Enka Okulları’nın kurulmasına karar verildiğinde, eğitim alanında yeni teoriler, yeni öngörüler araştırıldı. 1983 yılında ilgi görmeye başlayan ve kullanımı yaygınlaşan ‘Çoklu Zekâ Kuramı’nı okulumuzda da uygulamaya karar verdik.

Her alanda yetiştiriliyor

’Çoklu Zekâ’ya dayalı sistemde öğretmenlere düşen görevler neler?

Öğretmenlerin, öğrencilerini her alanda geliştirme yükümlülükleri var. Dolayısıyla, çocukların gizli yeteneklerini ortaya çıkarmaları gerekiyor. Okullarda sadece matematiksel başarıya yönelik eğitim verilince, çocuğun diğer bütün yetenekleri örtülü kalıyor.

Bu yetenekleri nasıl ortaya çıkarıyorsunuz?

Hem Çoklu Zekâ Teorisi’ni, hem de çocukları çok iyi tanıdığınızda bunu yapabiliyorsunuz. Çocukların gizli yeteneklerini, bunları nasıl geliştirebileceklerini açığa çıkarıyoruz. Aynı zamanda, başka bir merkezi de geliştirebilmek için ne yapılması gerektiğini bu yöntemle buluyoruz.

Neler yapılıyor?

İnsanlara doğuştan verilenler var. Burada ailenin ve genlerin rolü çok büyük. Ancak daha sonra beyin çevredeki ortamlardan etkileniyor.

Yani eğitimde o ortamları mı yaratıyorsunuz?

Evet. Çocuğun beyninin farklı merkezlerine hitap edecek ortam kurulur ve çevrede uyarıcılar hazırlanırsa beynin o merkezleri gelişebiliyor. Eğitimcilerin de bir insanın beynindeki tüm merkezleri geliştirme şansı var.

Bir taşla, birkaç kuş!

Örneğin bir kişinin müzik zekâsına sahip olup olmadığına nasıl bakılabilir?

Eğer müzik zekâsı incelenmek isteniyorsa, yeni bir ezgi dinletilerek kişinin bu ezgiyi ne kadar çabuk söyleyebildiğine, tanıyabildiğine bakılmalı. Mekânsal zekâsının anlaşılması için, kişinin bir süreliğine, bir bölgeyi keşfetmesine olanak tanınmalı ve yolunu güvenilir bir şekilde bulup bulmadığı gözlenmeli.

Peki sınıflarınızda geometri nasıl öğretiliyor?

Öğrenciler, başarılı oldukları alanlara göre gruplara ayrılıyor. Kimisi resimle geometrik şekiller çiziyor. Kimi vücut dilini kullanıyor, kimi de geometrik şekillerle hikaye yazıyor. Örneğin Türkçe derslerinde, bilgisayarda kelime avı oyunu oynuyorlar. Böylece hem bilgisayar, hem de Türkçe çalışıyorlar.

Bedensel zekâ

Bedensel zekâ kişinin vücudunu ve hareketlerini kullanım biçimini ifade ediyor. Bedensel zekâsı yüksek kişiler spor hareketlerini, düzenli-ritmik oyunları kolayca uygulayabilirler.

Bedensel zekâsı yüksek kişilerde koordinasyon, denge, hız, el, bacak becerisi ve esneklik dikkat çekicidir. Balerinler, aktörler, sporcular, pandomim sanatçıları, cerrahlar, teknisyenler bunlara örnek gösterilebilir.

5 temel özelliği:

1- Bir veya birden fazla sporda başarılıdır

2- Uzun süre oturunca kıpırdanır, elini ayağını sallar, vb.

3- Bir şeyleri parçalayıp tekrar birleştirmeyi sever.

4- Yeni şeyleri elleyerek tanır.

5- Kendini tiyatrovari şekilde ifade etmekten hoşlanır.

Fırsatı değerlendirin

Birçok çocuk, spor yapmak ve oyun oynamak için zaten motive olmuş olduğundan bu zeka, diğer zeka türlerini geliştirmek için harika bir ‘fırsatlar penceresi’dir. Eğer çocuğunuz bilgisayar oyunlarından zevk alıyorsa, dilsel zekalarını geliştirmek için, oyunun kural ve strateji kitaplarını okumaları için cesaretlendirin.

Eğer çocuğunuz futbol veya basketbol oynamak istiyorsa, sporun tarihini, çeşitli biyografileri okumalarını öğütleyin. Günlük gazeteleri okuyup favori sporcular hakkında size rapor vermelerini sağlayın. Ayrıca skorlar, rekorlar ve lig istatistiklerini öğrenirken mantıksal zekâları da gelişecektir.

Sosyal-Bireylerarası Zekâ

İnsanlarla iletişim kurma, onları anlama ve davranışlarını yorumlama yeteneklerini kapsar. Sosyalleşme bu yetenek sayesinde olur. Politikacılar, liderler, psikologlar, öğretmenler, turizmciler bu yeteneklerini iyi kullanırlar.

Çocuğunuzun başkalarıyla ilişkilerinde göstermesini beklediğiniz davranışları belirleyin ve evde bir sosyal, iletişimsel zekâ beklentisi tablosu oluşturun. Bu zekâ için çocuklarınıza model olmanız gerekli. Sosyal zekânın baskın olduğu isimlere en iyi örneklerden biri Mehmet Ali Erbil.

7 temel özelliği:

1- Yaşıtlarının yanı sıra farklı yaş gruplarındaki insanlarla birlikte olmaktan da zevk alır.

2- Doğal bir lider olarak davranır.

3- Sorunları olan arkadaşlarına önerilerde bulunur.

4- Kulüplere, komitelere ve diğer organizasyonlara katılır.

5- Başka çocuklarla oynamayı sever.

6- Birden fazla yakın arkadaşı vardır.

7- Başkalarına ilgi gösterir.

Müzik zekâsı

Bu zekâ, duyguların aktarımında müziği araç olarak kullanan insanların sahip olduğu müzikal gücü gösterir. Bu kişilerde ritm, melodi, perde duyarlılığı bulunur. Enstrüman çalma, söylenen şarkının benzerini bulma gibi yetenekleri kapsar. Müziksel zekâyı geliştirebilmek için;

• Çocuğunuzu bir enstrüman çalmaya yönlendirin

• Onunla birlikte konser gibi etkinliklere katılın

• Ailece şarkı söyleyin.

• Çocuğunuzun sevdiği sanatçıların albümlerini edinmesine destek olun.

6 temel özelliği:

1- Şarkı söylemekten hoşlanır.

2- El ve ayağıyla ritm tempo tutar.

3- Şarkı sözlerini kolaylıkla ezberleyebilir.

4- Farklı seslerle ilgilenir.

5- Bir enstrüman çalma konusunda ilgilidir.

6- Müzik dinlemekten hoşlanır

Hangi yaşta hangi zekâ kullanılıyor?

Son araştırma bulgularına göre, öğrenme yolları değişik devrelerde değişik biçimlerde öne çıkıyor. California Üniversitesi eğitim uzmanı Dr. Sue Teele, öğrencilerin zekâlarını ağırlıklı olarak hangi alanlarda kullandıklarını saptamak için bir anket geliştirdi. 4 bin öğrencide uygulanan bu testin bazı ilginç sonuçları şöyle:

• Çocuklar her dönemde aynı şekilde öğrenmiyor. Dilsel zekâ, anaokulundan 3’üncü sınıfa dek öğrenmede güçlü bir alan. Sonra kullanımı azalıyor.

• Mantıksal – Matematiksel Zekâ 1’inci ile 4’üncü

sınıflar arasında çok güçlü.

• Görsel – Alansal ve Bedensel Zekâ ilkokul boyunca etkin. Bu demektir ki ilkokullarda bilgiyi görsel, aktif öğrenme yolu ile iletmek en doğrusu.

• Ortaokul çocukları bedensel, görsel, alansal, müziksel ve sosyal zekâ alanlarını kullanıyor. Bu öğrenciler yalnız değil birlikte çalışarak daha başarılı oluyorlar.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>