Rehberiniz-Çocuğunuzun mesleğini çoklu zeka belirlesinlut

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Çocuğunuzun mesleğini çoklu zeka belirlesinlut” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çocuğunuzun mesleğini çoklu zeka belirlesinlut

Meslek seçiminde çoklu zeka kavramının önemli olduğunu söyleyen Şenay Yılmaz, “7-13 yaş grubundaki çocuğun zekasının nasıl işlediği anlaşılabilir. Çoklu zeka, meslek hayatına da katkıda bulunur” diyor

Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz, çocuklarınızın yeteneklerine göre hangi mesleklerde daha başarılı olacağının ipuçlarını verdi.

Çoklu zeka kavramı nedir?

Yıllar geçtikçe, çocukların öğretiminde etkili olabilecek birçok teknik ve yöntem araştırılmaya başlandı. Tabii ki, buradaki amaç çocuklarımıza ’Yeni bilgileri daha etkin ve kalıcı nasıl öğretebiliriz?’i bulmaktır. Belki de bu becerileri fark ederek, ilerideki meslek hayatına katkıda bulunmaktır. Çoklu zeka kavramı, bunları amaçlayan çocuğun hangi zeka alanını daha aktif kullandığını bularak günlük hayattaki gelişimini desteklemektir.

SÖZEL DİL ZEKASI

Kaç yaş grubuna uygulanması doğru olur?

7-13 yaş grubuna rahatlıkla uygulanır. Aslında ergenlikteki bir kişi, bile kişisel özelliklerden hareketle hangi yönünün daha kuvvetli olduğunu fark ederek kendisini geliştirebilir.

Çoklu zeka olarak bahsettiğiniz gelişim alanları hangileridir?

Belli başlı zeka türleri şöyledir: Sözel-dil zekası, mantıksal-matematiksel, görsel-uzaysal, müziksel-ritmik ve sosyal zeka..

Sözel-dil zekası kuvvetli olan çocuğu nasıl anlarız? Nasıl geliştirilmeli?

Konuşurken, kelimeleri ve sesleri vurgularken uzun ama kurallı cümle kalıpları kullanırlar. Kendilerini hep bu şekilde ifade ederler. Etrafındakilerle rahat iletişim kurar, onları hemen her konuda ikna edebilirler. Bilgilerini sözel olarak paylaşmayı tercih ederler. Konular hakkında yorumlama ve açıklama yetenekleri yüksektir. Okuma-yazmaları oldukça iyidir. Şiir, edebiyat ve yazılara karşı ilgileri oldukça fazladır.

SIK KONUŞUN

Sözel-dil zekası nasıl geliştirilmeli?

Sözel-dil zekasını geliştirmek için çocuğunuzla bol bol konuşun. Özellikle bir sorunun çözümü hakkında konuşurken bu sorunla ilgili kitaplar, dergiler ve gazete küpürlerinden faydalanın. Onun da okumasını sağlayın. Bir konu hakkındaki yorumlarını kasete alın ve dinlettirin. Bunun hakkında yorumlar yapın. Günlük tutması konusunda teşvik edin. Yaşına uygun kitaplar ve dergiler alın.

Sözel-dil zekası kuvvetli olan çocuğu hangi mesleklere yönlendirmek doğru olur?

Genelde yazar, şair, gazeteci ve siyasetçi gibi mesleklere yönlendirilebilir.

AİLELERİN ÇOKLU ZEKAYI ÖĞRENMESİ ÖNEMLİ

Çoklu zeka kavramı başarıyı nasıl etkiler?

Çocuğun kuvvetli olduğu alanlar, pekiştirilerek öğrenmeye istek duyması sağlanır. Ayrıca farklı bakış açısı geliştirilerek çok yönlü düşünmesi desteklenir.

Bunu aileler de uygulayabilir mi?

Evet. Zaten amaç ebeveynin çocuğundaki kuvvetli alanı fark ederek çocuğun bu alanlarını geliştirmesine fırsat vermesidir.

Yazar: Esra Tüzün

Kaynak: http://www.sabah.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>