Rehberiniz-Coca cola’nın tüm dünya yönetiminin başına bir türk geldi!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Coca cola’nın tüm dünya yönetiminin başına bir türk geldi!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Coca cola’nın tüm dünya yönetiminin başına bir türk geldi!

Türkiye’nin gururu

Üzerinde güneş batmayan 140 milyar dolarlık şirketi yönetecek

1978 yılında cebinde bin dolarla New York’a giden ve Coca-Cola’da kasa taşıyarak iş hayatına atılan Muhtar Kent, 1 Temmuz 2008’den itibaren şirkete CEO oluyor. Kent, 29 yıllık başarılı kariyeri sayesinde dünya devi bir şirkette CEO’luk koltuğuna oturan ilk Türk ünvanını aldı

Bir Türk yönetici, ilk kez uluslararası çapta dev bir şirketin başına geçiyor. 140 milyar dolar piyasa değerine sahip olan The Coca-Cola Campany’nin Kuzey Amerika dışındaki tüm operasyonlarını yöneten Coca-Cola International’ın Başkanı Muhtar Kent, 1 Temmuz 2008 itibarıyla CEO’luk koltuğuna oturacak. 1978 yılında cebinde bin dolarla New York’a giderek, gazete ilanlarıyla Coca-Cola’da iş bulan ve şişe kasalarını taşıyarak hayatını kazanan Kent, böylece 24 milyar dolar cirolu dünya devi bir şirkette CEO’luk unvanını alan ilk Türk yönetici oldu.

Muhtar Kent, yeni görevine 1 Temmuz 2008’den itibaren başlayacak. Şu an CEO’luk görevini yürüten Neville Isdell ise Nisan 2009’daki yıllık hissedarlar toplantısına kadar şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürecek. Kent ile Isdell, 1 Temmuz 2008’e kadar olan geçiş döneminde şimdiki ünvanları ile görevlerine devam edecek.

Kent doğru kişi

Muhtar Kent’e övgüler yağdıran Coca-Cola’nın CEO’su Neville Isdell, 2004 Haziran ayında göreve gelişinden bu yana, şirketin gelecekteki yönetim yapısı hakkında planlamalar yaptıklarını belirterek, “Kent’in bu göreve hazır olduğu ve şirketi daha da ileri başarılara taşıyacak doğru kişi olduğu konusunda tam bir görüş birliği içindeyiz” dedi.

20 yıldır Muhtar Kent ile çok yakın olarak çalıştığını belirten Isdell, Kent’in endüstri bilgisi, uygulamada mükemmeliyet tutkusu, stratejik öngörüsü ve kişilerle iletişim kurabilme yetenekleri sayesinde Coca-Cola şirketini daha ileri başarılara taşıması için “ideal bir donanıma sahip” olduğunu kaydetti.

Isdell, Muhtar Kent’in 10 yıllık büyüme stratejilerini devam ettireceğini ekledi.

Türk yöneticilere ilham olmak istiyorum

CEO’luk göreviyle ilgili olarak duygularını aktaran Muhtar Kent, “Coca-Cola şirketine önderlik etmek çok büyük bir onur ve yönetim kurulunun bana gösterdiği güvene minnettarım. Coca-Cola sisteminin dünya çapında sürdürülebilir büyüme stratejisi için kurduğumuz sağlam yapıyı daha da geliştirmeye çalışacağım” diye konuştu.

Muhtar Kent, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütün arzum daha fazla Türk’ün uluslararası organizasyonların başına geçmesi. Çünkü Türk yöneticileri bundan her zaman fayda göreceklerdir. Uluslararası organizasyonlarda yer alan Türkler birer büyükelçi gibi çalışıyorlar. Arzum bunun Türk yöneticilere, Türk talebelere bir ilham kaynağı olması.”

Kent, başarının anahtarının ise şöyle anlattı: “Çalışanlar her zaman görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeliler. İlişikiler de çok önemli. Çünkü dünyada herşey artık iletişim…“

Sadece bin dolarla ABD’ye gitti

Muhtar Kent, iş hayatına 1978 yılında atılıyor. 26 yaşındayken cebindeki bin dolarla, New York’a antikacı amcası Kenan Kent’in yanına gidiyor. Kent, o dönem fırsatlar ülkesi ABD’de nasıl iş aradığını şöyle anlatıyor: “Hemen her gün Ford, General Motors gibi ünlü şirketlere gidip görüşüyordum ama hiçbiri içime sinmiyordu. Bir gün Atlanta’daki Coca-Cola’nın ilânını görünce oraya uçtum. Zaten cebimdeki bin dolar suyunu çekmeye başlamıştı. Atlanta’nın ılık havası da cazip gelince, o işe hemen girdim…”

Efes’i dünyaya açtı

Coca-Cola kasası taşıyarak işe başlayan Muhtar Kent, 1985’e kadar değişik ülkelerde pazarlama ve operasyon birimlerinde çalıştı ve Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Genel Müdürü oldu. 1989-1995 yılları arasında 23 ülkeden sorumlu olarak Coca-Cola International’ın Başkan Yardımcılığı yaptı. 1998-2005 yılları arasında Efes İçecek Grup Başkanlığı’na gelen Muhtar Kent, şirketin yeni pazarlara yayılması ve Londra Borsası’nda halka açılarak 2.5 kat değer kazanmasıyla ilerleyen süreci yönetti. Kent, 2005 yılında Coca-Cola’ya geri döndü.

Kent, CEO olarak yılda 35 milyon dolar kazanacak

Muhtar Kent, Coca-Cola Company’nin CEO koltuğuna oturduktan sonra yılda 35 milyon doların üzerinde bir gelirin de sahibi olacak. Halen Coca-Cola’nın CEO’su olan Neville Isdell bu yıl 32.3 milyon dolar kazanacak. Isdell, 2006 yılında da toplam 20.9 milyon dolarlık bir gelirin sahibi olmuştu.

Halen şirketin icradan sorumlu Başkan Yardımcısı olan Muhtar Kent, 2006 yılında toplam 6 milyon 291 bin dolarlık bir gelirin sahibi oldu. Coca-Cola’da üst düzey yöneticilerin gelir rakamlarına tüm bonusları, şayet şirketin uçağı ile uçmuşlarsa o uçuşla sağladığı avantaj gibi diğer tüm ekstralarda ekleniyor ve bu New York Borsası’na da

Kaynak: http://vatan

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir