Rehberiniz-Çobandı amele oldu şimdi ise opera yıldızı !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Çobandı amele oldu şimdi ise opera yıldızı !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çobandı amele oldu şimdi ise opera yıldızı !

Costel Busuioc’in Tanrı vergisi olan tenor sesi hem kendi kaderini hem de anavatanı Romanya’nın Avrupa sahnesindeki imajını değiştirdi. Göçmen olarak gittiği İspanya’da düzenlenen bir şarkı yarışmasında birinci olan 33 yaşındaki Romen, ülkesinde kahraman olurken, onun gibi geleceği başka ülkelerden arayan milyonlarca göçmene de ilham kaynağı oldu. Costel’in filmlere konu olacak macerası çok değil, bundan iki yıl önce Romanya’nın küçük bir köyünde başladı.

1964’te 9 kardeşin en küçüğü olan Costel Busuioc’in babası onları çok küçükken terk etti. Sefalet içinde büyüyen Costel de diğer arkadaşları gibi erken yaşta evlendi ve dört çocuklu ailesini geçindirebilmek için için çobanlık yapmaya başladı. Zaman kaldığında da demiryolunda işçi olarak çalışıyordu. Romanya, Avrupa Birliği’ne girdikten sonra, o da diğerleri gibi ailesine daha iyi bir hayat sağlamak için başka bir ülkede çalışmaya karar verdi. Ve iki yıl önce Madrid’in yolunu tuttu.

İspanya’daki diğer 500 bin vatandaşı gibi o da ilk iş olarak inşaatlarda çalışmaya başladı. Aldığı paranın yarısından fazlasını geride bıraktığı ailesine gönderiyor, tasarruf etmek için de şantiyelerde yatıp kalkıyordu. Bir ay önce gazetede gördüğü bir ilan ise hayatını değiştirdi.

Romanya’nın Pavarotti’si

Devlet televizyonu TVE’nin sadece göçmenler için açtığı bir şarkı yarışmasının ilanıydı bu. Ülkemizde de yayınlanan Pop Star, Akademi Türkiye benzeri bir yarışma olan Babil’in Çocukları’na (Hijos de Babel) başvurdu. 4 bin adayın arasından sıyrılan Costel için rüya başlamıştı. Sesi yatkın olduğu için opera şarkılarını tercih etti. İlk programdan itibaren Costel seyircilerden büyük destek aldı. İspanyol basını tarafından “Romanya’nın Pavarotti’si” takma adını kazandı. Finalde Kübalı manken, Suriyeli doktor ve Togolu jinekolog rakiplerini geride bırakarak birinci oldu. Artık o İspanya’nın en çok aranan opera sanatçılarından biri…

Viyana Operası’nı geri çevirdi

Yarışmanın ardından Costel’in ilk işi, Sony ile bir albüm anlaşması imzalamak oldu. Şöhret basamaklarını hızla tırmanıp, ailesini Madrid’e yanına getirdi. Viyana Operası’ndan gelen burs teklifini, “Ailemle zaman geçirmek istiyorum” diyerek geri çevirdi. Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basecu’nun bizzat arayarak tebrik ettiği Costel’e, Bükreş Konservatuarı’ndan da burs teklifi geldi.

Kaynak: http://VATAN

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir