Rehberiniz-Çırağanlı aşçılar tiyatrocu oldu !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Çırağanlı aşçılar tiyatrocu oldu !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çırağanlı aşçılar tiyatrocu oldu !

Çırağan Sarayı çalışanları şu sıralar tiyatroya gönül verdi. Otel yönetimi çalışanların motivasyonunu artırmak amacıyla bir tiyatro topluluğu kurdu. Otoparkçı, aşçı, krediler müdürü, restoran müdürü görev ayırımı olmadan bir tiyatro topluluğu kuruldu. 15 kişilik ekip ilk gösterilerini sahneyebilmek için hummalı bir çalışma içinde. Gün boyu görevlerinin başında olan Çırağan çalışanları mesai bitiminde soluğu provalarda alıyor.

Şubat ayında başlayan provalar her hafta Salı ve Perşembe günleri saat 18.30 – 21.30 arasında sürüyor. Otel çalışanlarının müthiş bir zevk ve özveriyle katıldığı oyunun yönetmeni aynı zamanda bir TV sunucusu ve spikeri olan Dr. Bülent Öner.

Tiyatro grubunun kurulacağı duyurulduğunda 40 otel çalışanın başvurduğunu söyleyen Dr. Bülent Öner elemelerin çok çekişmeli geçtiğini anlatıyor: “Elemeler bittiğinde 15 kişilik bir oyuncu kadrosu oluşturduk. Şimdi tüm ekip amatör bir ruh ve profesyonel bir yaklaşımla çalışıyorlar. Oyunu sahnelediğimizde izleyenlerin oyuncuları profesyonelleri kadar başarılı bulacağından eminim. Çünkü gerçekten burada çok disiplinli ve özverili bir çalışma tempomuz var. Gün boyu oteldeki görevlerini yerine getiren çalışanlar akşam evlerine gidip dinlenmek yerine burada kalarak saatlerce prova yapmayı tercih ediyor. Provaların saatleri bazen uzuyor. Ama şimdiye kadar kimsenin şikayet ettiğini görmedim.”

Hatta bu yoğun tempoya rağmen çalışanların ertesi sabah işe daha mutlu gelmeleri Bülent Öner’in dikkatini çekmiş: “Tiyatro ekibinde yer alan arkadaşların motivasyonları arttı. Burada bir ekip çalışması var. Provalara başlandığında, oteldeki görevinin müdür, resepsiyonist ya da otoparkçı olması fark etmiyor. Görevi ne olursa olsun herkesin buradaki rolü yeteneğine göre belirlendi. Burada müthiş bir uyum yakalandı. Ekipteki arkadaşlar artık birbiriyle kaş göz işaretleriyle anlaşır hale geldi. Bir demokrasi ortamı var. Krediler müdürü ile güvenlik görevlisi daha önce otelde birbirlerini gördüklerinde selamlaşmıyorlardı ama şimdi arkadaş oldular.”

Daha önce de başka şirketlerde bu tarz çalışmalar yaptığını söyleyen Bülent Öner, “Bu durum tamamen şirketin bakış açısıyla ilgili. Birçok şirket çalışanına yatırım yapmak istemiyor. Ve “Ne gerek var böyle şeylere” diyor. Zaten bugün tiyatroya giden kaç tane şirket yöneticisi var ki? Oysa bu tür organizasyonlar çalışanların motivasyonunlarını ve iletişimlerini artırıyor. Bu durum da şirket çalışmalarına büyük bir artı kazandırıyor. Çalışanların kendilerine güvenleri artıyor” diyor.

Kanlı Nigar herkesi güldürecek

Çırağan Sarayı İnsan Gelişimi ve Eğitim Direktörü Rengin Karahan, çalışanlarının kişisel gelişimine önem verdiklerini anlatıyor: “Otelcilik çok özverili bir iş. 24 saat hizmet veriyorsunuz ve vardiyalı bir çalışma sistemi var. Çalışanlarımızın kişisel gelişime ve ekip ruhuna katkıda bulunacak bir proje düşünüyorduk. Ve tiyatro fikri bize çok sıcak geldi. Böyle bir projeye herkes para harcamaz ama biz eğitim ve kişisel gelişim bütçesini yüksek tuttuğumuz için bu projeyi hayata geçirelim dedik. Çünkü bu projede, kişisel ve takım ruhunun gelişmesinin yanı sıra sanatsal bir gelişim de söz konusu.”

“Neden Kanlı Nigar oyununu seçildi?” sorusuna Rengin Karahan’ın cevabı şöyle oluyor: “Bu klasikler arasına girmiş bir oyun. Geleneksel Türk Tiyatrosu motiflerini taşıyor. Oyunun içinde şarkı ve danslar da var. Tempolu bir oyun. İnsanları ağlatmak kolaydır, güldürmek ise zor. Biz zor olanı seçtik. Kanlı Nigar iki saatlik bir oyun ve seyircinin kahkahası ile 2.5 saat sürecek. Biz bu konuda iddialıyız. İlk gösteriyi çalışanların aileleri izleyecek daha sonra da iş yapan şirketlere, kurumsal müşterilere bu oyunu sergileyeceğiz. Oyunlar Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenecek.”

Oyunun kostümlerini hazırlayan Hale Eren de bu sıralar neredeyse hiç nefes almadan çalıştığını söylüyor: “Dönemin kıyafetlerini hazırlamak için Topkapı Sarayı Müzesi’ne gittim ve orada sergilenen giysileri inceledim. Kostümlerle ilgili son rötüşler yapılıyor.”

Demet Sarıözkan (Yiyecek İçecek Şefi)

Belki beni keşfederler dizilerde oynarım

“Lise yıllarında tiyatro eğitim almıştım. Arkadaşların hep rol yeteneğimin çok iyi olduğunu söylerdi. Ama yine de bu oyuna hazırlanırken epey zorlandım diyebilirim. Çünkü yoğun bir tempoda çalışıyoruz ve sonra da oyun için hazırlanıyoruz. Ancak insan sevdiği şeyi yapıyorsa yorulmuyor. Bu proje bana çok şey kattı. Artık insanların karşısında daha rahat davranabiliyorum. Bunun için de Çırağan’a teşekkür ediyorum. Oyunda Kanlı Nigar’ın kızını canlandırıyorum. Çalışmalar çok keyifli gidiyor. Provalarda günün yorgunluğunu üzerimden atıyorum. Oyunu herkesi beğeneceğini düşünüyorum ve üzerime düşeni yapacağım. Kimbilir belli mi olur belki de beni keşfederler ve dizilerde oynarım.”

Barış Dırbalı (Pastanede görevli aşçı)

Yumurta çırparken rolümü ezberliyorum

”Sabahtan akşama kadar mutfakta çalışıp pasta börek yapıyorum. Bir tiyatro kurulacağını duyunca çok heyecanlandım. Vakit buldukça dizileri izliyorum. Ben de oyunculuk yapmak istiyordum. Şansımı denemek için elemelere katıldım ve başarılı oldum. Şimdi hiç durmadan oyuna hazırlanıyorum. Oyunda Agah rolü benim. Ezberim kuvvetli değil. Pasta yaparken, yumurta çırparken replikleri ezberlemeye çalışıyorum. Artık kendimi daha rahat ifade ediyorum. Beden dilini kullanmayı öğrendim. Otelde gördüğüm halde selamlaşmadığım insanlarla bile bu oyun sayesinde konuşmaya başladık, arkadaş olduk.

Süreyya Övenler (Krediler Müdürü)

Mesaiden sonra yorgunluk alıyor

“Sanatı seven biriydim. Hep ‘Oyunculuğu becerebilir miyim?’ diye düşünürdüm. Mesai saatlerinden sonra prova yapmak yorucu oluyor ama bir yandan da yorgunluğumu alıyor.Krediler müdürüyüm, sınıf ayrımı olmaksızın herkes bu oyunda rol alıyor. Ben oyunda Kanlı Nigar’ım.“

Yazar: İPEK YAYLAZ

Kaynak: http://VATAN

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir