Rehberiniz-Ceyhan’ın enerji zenginleri

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Ceyhan’ın enerji zenginleri” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ceyhan’ın enerji zenginleri

Ceyhan’da yapılması planlanan rafineri projelerinin arazileri 5-6 yıl öncesine göre yaklaşık 60 kat arttı. Sugözü ve Gölovası köylerinde 1000 m2’nin fiyatı 55 bin YTL’ye çıktı. Arazilerini satan köylüler başka yerlerde yatırım yapıyor

İkinci Rotterdam olmaya aday olan Ceyhan’da talih kuşu Sugözü Köyü’ne kondu. Petrol Ofisi, Çalık Grubu, Turcas-Socar ve Cevahir’in rafineri kurmak için lisans başvurusu yaptığı Ceyhan’da başka yatırımlar da gündemde. Yatırım planlayanlar bölgedeki köylülerden arazi topluyorlar.

Yaklaşık 1000 dönüm tapulu arazisi olan Sugözü Köyü’nden bugüne kadar 400 dönümlük arazinin satın aldığı ifade ediliyor. Sugözü’nün en son zengini ise 30 dönümlük arazisini 1.6 milyon YTL’ye satan Celil Kırgıl. 80 yaşındaki Celil Kırgıl, yaklaşık 20 gün önce arazisini burada rafineri kurmak isteyen Petrol Ofisi’ne satmış. 6 çocuğuna 100 bin YTL veren ve kalan parasını Ziraat Bankası’na yatıran Kırgıl evin önüne de bir Megane çekmiş.

Eşini 8 yıl önce kaybeden Kırgıl için sıra eş adayı bulmaya gelmiş. Halen iki çocuğu ile köyde yaşayan Celil Ağa, kalan araziyi satmaya da oldukça niyetli. Çok fazla ortaya çıkan olmasa da kahvedekilerin yarısına yakını bir şekilde rafineri ya da enerji santralı kurmak isteyenlere öyle veya böyle arazi satmışlar. Bu yoğun talep de 2000’li yıllarda bin YTL olan arazilerin dönüm fiyatını önce 20 bin, ardında 30 bin en son ise 55 bin YTL’ye kadar çıkarmış.

25 MİLYONLUK SATIŞ

250 hanelik Sugözü Köyü’nde yaklaşık bin kişinin yaşadığını söyleyen eski muhtarlardan Duran Burhan, “Diler Enerji buradan büyük arazi topladı. Sonra Petrol Ofisi bir miktar arazi aldı” dedi. Yoğunlaşan bu talep tapulu arazisi bin dönüm olan Sugözü’nü bölgenin en değerli köyü yapmış. Satılan arazi 400 dönümü bulmuş. Yani Sugözülüler yaklaşık 25 milyon YTL’lik bir servete kavuşmuş. Bu para sokaklara da yansımış.

Köylüler enerji uzmanı

SANTRALIN PARASI PAVYONDA BİTTİ: Daha önce 1999 yılında Sugözü Termik Santralı sırasında bir miktar arazi dönümünü bin liranın altında satan Sugözü köylüleri, “Para ile neler aldınız?” sorusuna “Valla çoğu Adana pavyonlarında gitti” diye yanıt veriyor.

KEŞKE BİR DANIŞMAN OLSA: Henüz satış yapmamış olan Gölovası köylüleri arasında satış için, ‘Danışmanımız olsa daha iyi olurdu’ diyenler var. Köylüler enerji ile ilgili tüm haberleri de yakından takip ediyor.

Yazar: Evrim Ergin

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>