Rehberiniz-Cesaretiniz var mı…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Cesaretiniz var mı…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Cesaretiniz var mı…

Düne kadar agresif, baskın kişilerin cesur kararlar almada mahir olduğunu, hatta bu özelliklerinin kendi karakterlerinin temelini oluşturduğunu sanırdım. Yanılmışım!

Aslında agresif kişiler mevcut pozisyonlarını aşırı önemsiyorsa çok gerekli durumlarda dahi cesur kararlar alamayabiliyorlarmış. Ve agresif yapılarının arkasında mevcut pozisyonlarını korumak yatıyormuş.

Galiba bu yeni farkındalığımdan sonra baskın yapılı kişilere daha farklı yaklaşıyor olacağım. Bu kişilerin agresifliğinin temelinde mevcut durumu korumanın mı yoksa talepkar olmalarının mı bulunduğunu sorgulayacağım.

Cesur olmak neden bu kadar önemli derseniz, birçok konuda olduğu gibi günümüz rekabet ortamı cesur kararlar alabilen kişilere olan ihtiyacı ortaya çıkarıyor.

Hepimizin aşina olduğu gibi birçok sektörde ciddi değişimler yaşanıyor. Bu değişim ortamına ayak uydurmada cesur ve radikal kararlar gittikçe önem kazanıyor. Cesur kararlar almadan yalnızca mevcudu koruyarak bir yere kadar gidilebilebiliyor ve eninde sonunda kötü son kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Belki cesur kararlara imza atamayan bazı yöneticiler agresif tutum sergileyerek çevrelerindeki değişim taleplerini sindirebiliyorlar ve üstlerinin dikkatlerini başka bir yere çekebiliyorlar; ancak bu tutum orta vadede organizasyonda onarılması güç zararlara yol açabiliyor.

Bu farkındalığın yaygınlaşması bu yüzden oldukça önemli.

Değerli insan kaynakları uzmanları! Yeni personel alımlarında ilerleyen dönemlerde cesur kararlar alabilme potansiyaline sahip adaylara yönelip bu tarz kişileri organizasyonunuza kazandırarak şirketiniz için önemli bir katkıya imza atabilirsiniz.

Değerli şirket sahipleri ve üst düzey yöneticiler! Şirketlerinizi emanet edeceğiniz yöneticilerinizi seçerken bu yorumdan hareketle adayların dış görünüşüne aldanmayıp “içine” bakabilir böylelikle organizasyonunuzu emin ellere teslim etmiş olabilirsiniz.

Son sözümüz cesur kararlar almada zorlanan ve bunun yerine agresif tutum sergilemeyi tercih eden dostlarımıza!

Değişim talepleri üzerinde baskı kurarak, zaman zaman biraz gürültü patırtı da çıkararak belki bugünü kurtarabilir hatta başarılı olarak bile değerlendirilebilirsiniz. Ancak dikkatli gözler yarınların tehlikeye girdiğini çok geçmeden farkedecekler ve sizlerin tarzını sorgulamaya başlayacaklardır.

Bizden konuya dikkat çekmesi…

Bir an önce bu tutum değişikliğine girmeniz herkes açısından hayırlara vesile olacaktır.

Yazar: Hüseyin Adanalı

Kaynak: http://www.yenibiris.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir