Rehberiniz-Çekirdek ailenin açlık sınırı bin 44 lira

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Çekirdek ailenin açlık sınırı bin 44 lira” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çekirdek ailenin açlık sınırı bin 44 lira

Memur-Sen’in rakamlarına göre, temmuz ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 44 lira 211 kuruş, yoksulluk sınırı ise 2 bin 989 lira 798 kuruş olarak belirlendi.

Memur-Sen’den yapılan açıklamaya göre, sendika temmuz ayına ilişkin “açlık-yoksulluk” araştırması yaptı.

Araştırmaya göre, 4 kişilik çekirdek bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcama tutarı (açlık sınırı) bin 44 lira 211 kuruş belirlendi.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su,yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların tutarı (yoksulluk sınırı) ise 2 bin 989 lira 798 kuruş hesaplandı.

Rakamlar haziran ayı ile kıyaslandığında açlık sınırında 4 bin 18 lira, yoksulluk sınırında ise 200 bin 18 liralık bir yükseliş yaşandı. Söz konusu yükselişin, çalışanların izin ve tatil masraflarından kaynaklandığının tespit edildiği ifade edildi.

Limon, fasulye, salatalık fiyatları arttı

Temmuz ayında haziran ayına göre gıda madde fiyatlarında yüzde 0,61’lik bir artış görüldü. Buna göre gıda madde fiyatlarında geçen aya nazaran en dikkat çeken değişim yüzde 29,46 artışla limon, yüzde 23,13 artışla fasulye, yüzde 17,54 artışla salatalık, yüzde 15,93 artışla biber çarliston, yüzde 15,80 artışla sivri biber ve yüzde 12,46 artışla sarımsakta olduğu tespit edildi.

Gıda madde fiyatlarında haziran ayına göre yüzde 26,95 azalışla karpuz, yüzde 12,50 azalışla şeftali, yüzde 9,88 azalışla erik ve yüzde 8,57 azalışla patates fiyatlarında değişim olduğu belirlendi.

Temmuz ayında haziran ayına göre giyim madde fiyatlarında da önemli değişimler yaşandı ve giyim ürünlerinde 2,80’lik düşüş oldu.

Açıklamaya göre diğer kalemlerdeki artış ve düşüşler şöyle:

Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,60; ısınma madde fiyatlarında yüzde 0,46’lık bir azalış yaşanırken; barınma madde fiyatlarında yüzde 0,51, sağlık madde fiyatlarında yüzde 0,06, ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,35, haberleşme madde fiyatlarında yüzde 1,08, temizlik madde fiyatlarında yüzde 0,63, eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,63’lük artış tespit edildi. Aydınlanma madde fiyatında ise geçen aya göre herhangi bir değişim olmadı.

Kaynak: http://CNNTÜRK

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>