Rehberiniz-Çekiciliğin kuralları: kimler çekici bulunur?l

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Çekiciliğin kuralları: kimler çekici bulunur?l” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çekiciliğin kuralları: kimler çekici bulunur?l

Çekim yasaları bin yıldır değişmedi

21. yüzyıl erkeğine bir kadında ilk bakışta çekici gelen özellikler büyükbabalarının tercihlerinden farklı değil.

Küçük bir burun, çocuksuluğu çağrıştırırken, erkekte kadını koruma içgüdülerini uyandırıyor. Antropolojik olarak fit bir vücut erkeğe sağlıklı çocuk taşıyabilecek bir dişi imajı veriyor

19. yüzyılda, Batı dünyasında bir kadında tercih edilen görüntü belliydi: Çok hafif renkli bir yüz ve dişi kırılganlığını ve zarafetini gösteren bir vücudun meydana getirdiği soluk bir birleşim. Bugünün ‘görünümü’ ise, gençliği ve sağlığı vurgulayan bir canlılık.

Son 60 sene içinde, çekicilik üzerine yapılan hemen her araştırma şairler, ressamlar ve yazarların son 6,000 yılda yazdıklarıyla aynı sonuca ulaşıyor: Bir kadının görünümü,vücudu ve bunlarla yapabilecekleri, bir erkek için zekası ve bilgisiyle yapabileceklerinden çok daha ilginç. 21. yüzyıl erkeğinin bir kadını ilk gördüğünde aradığı şeyler, büyük büyük büyük büyükbabaların aradığından farklı değil. Fark ise, uzun dönemli ilişkide aradıkları özelliklerde ortaya çıkıyor.

En çekici yüzler…

Allan and Barbara Pease’in kaleme aldığı ’’Why Men Lie and Women Cry’’ adı kitabı göre çekici insan yüzlerine doğru sürüklenmemiz kültürel orijinlerimize bağlı değil de daha çok psikolojimize bağlı birşey gibi görünüyor. Bir dişide tercih edilen yüz, küçük çeneli, çıkık elmacık kemikli, dolgun dudaklı ve iri gözlerin olduğu küçük bir yüz. Hepsinin ötesinde büyük bir gülümsemeyi ve kırılgan bir havayı seviyoruz.Genelde, tüm ırklarda üremek için en sağlıklı olduğu izlenimini bırakan yüzler tercih ediliyor. Ve evrensel olarak bir kadının ‘güzel’ diye tanımlanabilmesi için formül çok açık: Çocuksu bir yüz!

Kırmızı dudaklar

Kadınlar, dudakları ağzın içinde değil de dışında olan tek memeli. Zoologlar, dudakların kadının cinselliğinin aynası olacak şekilde sonradan geliştiğine inanıyorlar. Bu ‘genital eko’ denen olay erkeğe verilen ilk sinyallerden. Nitekim 6,000 yıl once Mısır’da ruj ilk kez bulunduğunda da genital ekonun göstergesi olarak ve sadece kırmızı renkte kullanılmıştı. Parlak kırmızı ruj, bir kadının kullanabileceği en güçlü seks işaretlerinden biri.

Küçük burun

Küçük bir burun, çocuksuluğu çağrıştırırken, erkekte koruma içgüdülerini uyandırır. Çizgi film yaratıcıları, kahramanlarını bu yüzden hep kocaman gözlü ve küçük burunlu çizerler. Bambie, Barbie ve Minnie Mouse… Hepsinin burnu küçüktür. Plastik cerrahlar; çocuksu görünümü verebilmek için, burnu genelde yüze 35-40 derece açı yapacak şekilde değiştirirler.

Çekici gözler

Hemen her ülkede, büyük gözler çekici kabul edilir. Makyaj, gözleri büyütmek ve daha çocuksu bakışlar yakalamak için yapılır. Gözler, yüzün alt kısmına göre daha büyük görünüyorsa, erkeklerin koruyucu içgüdülerini uyandırırlar. Body Language dergisindeki bir araştırmaya göre, erkekler lens takan kadınları ‘garip bir şekilde çekici’ bulmuşlardır. Sebep mi? Lens sayesinde iyice büyük görünen gözbebekleri…

Uzun saç

Sarışın kadınların, esmer kadınlara göre östrojen hormonlarının daha yüksek olması erkek gözünde sarışınların daha verimli olarak kodlanmasına sebep olmuş. İngiltere’deki bir araştırmada, erkeklerin yüzde 74’ü uzun saçlı kadınları tercih ettiğini söylerken, yüzde 12’si kısa saçlı kadınlar için oy kullanmıştır. Uzun saç, daha hayat dolu bir kadını çağrıştırırken; kısa saç, ciddi bir yaklaşım imajı veriyor.

Çekimin öteki yüzü

15,000 erkek üzerinde yapılan bir araştırma gösteriyor ki erkek, bir kadınla tanıştığında görünümle ilgilense de, onun genel hali güzel bir vücuda sahip olup olmadığından daha önemli. Bu; bir kadının giyim şekli, makyajı birkaç kilo fazlası olup olmadığından daha önemli demek. Erkekler, uzun dönemli ciddi bir ilişkide önce kişilik, sonra görüntü, sonra zeka ve espri yeteneği arıyorlar.

Görsel ipuçları, yani bir kadının görünümüyle ne yapıp ne yapmadığı, bir erkeğin bilinçaltında, saygı ve sevgi ayarları yapılırken kullanılıyor. Mesela kadın görünümü üzerinde vakit harcamışsa, bu onun kendisini beğenmesini istiyor demek… Boşanmalarda, birçok erkek tarafından yapılan şikayet, eşlerinin evlendikten sonra kendilerine bakmadığı şeklinde.

Uzun bacak neden seksidir?

Erkeğin bir kadını tanımadan ya da az tanıdığında çekim duymasını sağlayan fiziksel özellikleri ve bunların etkileri

Atletik vücut

Seksapalite listesinin başındaki özellik, atletik bir vücut. Antropolojik olarak güçlü, fit bir vücut erkeğe sağlıklı çocuklar taşıyabilecek bir dişi imajı veriyor.

Büyük göğüsler

Bir kadının göğüsleri, yağdan oluşur. İnsanoğlu dört ayak üzerinde yürüdüğü zamanlarda göğüsleri bugünkü kadar önemli değildi çünkü erkek cinsi dişisini arkadan görüntüsüyle seçiyordu. İnsanoğlu, iki ayak üzerine geçtikten sonra göğüsler önem kazandı.

Uzun bacaklar

Hiç düşündünüz mü uzun bacaklar neden daha seksidir? Bunun arkasındaki prensip aslında çok basittir. Uzun bacaklar erkek cinsine, çocuk taşıyabileceği mesajını vermektedir. Genç kızların kısa etekler giyerek bacak boyunu uzun gösterme çabalarının altında da, tüm kadınların verdiği rahatsızlıklara rağmen topuklu ayakkabılar giymelerinin altında da bu sebep yatar aslında… Çok ilginç bir araştırma sonucu daha: Periodumuzun 14 ve 18. günleri arasında, yani tam da yumurtlama döneminde daha yüksek topuklu ayakkabılar giyeriz .

Yuvarlak kalça

19. yüzyılda, kadınlar karınlarını düzleştirirken kalçalarını destekleyen korseler giyerlerdi. Bir kadının çocuk taşımada en verimli zamanı belinin kalçasına oranının yüzde 70 olduğu dönemmiş. Tarih boyunca bu bir erkeğin en etkilendiği oran olmuştur.Tarih boyunca bu bir erkeğin en etkilendiği oran olmuştur.Oran yüzde 80 olduğunda erkekler ilgilerini kaybetmeye başlarlar.

Düz karın

Düz karın neden mi seksidir? Sebep çok basit aslında. Düz karın, ‘Ben doğurmaya müsaitim, hamile değilim!’ mesajını verir de ondan!

‘Göbek dansı’ bugünlerde çok moda olsa da çok az kadın bunun orijinini biliyor. Aslında bu hareketler; kadınlar tarafından cinsel ilişkide erkeğin üzerinde oturup bu hareketleri yaparak orgazma ulaşmak için kullanılırmış…

Düzgün ve kavisli bir sırt

Kıvrımlar, bir kadının dişiliğini vurgular. Dünya üzerindeki bütün erkekler kıvrımlı kadınları severler. Herhangi bir kadına gidip seksi bir poz vermesini söyleseniz, ilk yapacağı şey dik durup, sırtını ve kalçasını geriye vermek olacaktır.

Uzun bir boyun

Zulular, Masailer gibi birçok Güney ve Doğu Afrika kabilesinde, genç kızlar boyunlarını uzatmak için halkalar takarlar. Bu şekilde u zayan boyunlar, bu kültürlerde güzelliğin bir işaretir. Bütün bu çabalar, uzun ve ince bir boyunun, kısa ve güçlü bir erkek boynundan farklı olması ve erkeğin bu farka ‘cinsiyet farkı’ olarak çekilmesidir.

Yazar: Şeniz Erten

Kaynak: http://Milliyet

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>