Rehberiniz-Çarpıcı bir hayat dersi…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Çarpıcı bir hayat dersi…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çarpıcı bir hayat dersi…

Nomura, dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren bir Japon finans devi. Yıllık cirosu 11 milyar dolar. 14 bin 500 çalışanı var. Şirketin en genç yöneticisi ise bir Türk: Ercüment Tokat. 1976 doğumlu Tokat, Nomura”nın Amerika”daki ofisinde çalışıyor.

Ercüment Tokat, iş hayatına adım attığında henüz yedi yaşındaymış. Ürgüp”te bir halıcı dükkânının temizliği ve patrona, müşterilere çay servisi yapmakmış ilk işi. Sonra ilk ”terfi”sini gerçekleştirerek ‘satıcı’ olmuş. Dokuz yaşında satıcılık işinin gereği olarak turistlerle pazarlık için ilk İngilizce derslerine başlamış. Patronuyla her gün İngilizce çalışan Tokat”ın hayatının seyri de bu dükkana gelen turistlerle değişmiş. Şöyle anlatıyor:

Dükkâna turistler gelmişti. Patronum, ”hadi hadi git konuş müşterilerle” dedi, ama ben gitmedim. Müşteriler gidince beni yanına çağırdı. Sırtıma iki tane boyumdan büyük halı yükledi. Ve çarşıya doğru yürüdük. Beni sırtımda halıyla görenler patronum Kadir Abiye, ”Günahtır küçücük çocuğun sırtına yüklemişsin halıları, alsana birisini” diyorlardı. Kadir Abi”nin cevabı ise benim için büyük bir dersti: ”Ercüment”le biz bugüne kadar işadamı olma dersi çalışıyorduk ama bugün o fikrini değiştirdi, hamal olmayı tercih etti. İşadamlığının gereği olan müşteriyle konuşmayı utandığı için reddetti. O yüzden biz de bugünden sonra hamallık dersi çalışacağız” dedi. Ertesi gün artık İngilizce çalışmayacağımızı düşündüm ama Kadir Abi hiçbirşey olmamış gibi devam etti. Bu benim için büyük bir ders oldu.

Babaya sıfır Şahin

Tokat, 14 yaşındayken, kendini hayatının belki de en büyük macerasının içinde bulmuş. O sıralara babasının halı dükkânında çalışan Tokat, halıların fotoğraflarını çekip bir albüme yerleştirmiş ve kalkıp İtalya”ya gidecek cesareti göstermiş. Ve o yıl 14 milyon liretlik satış yapmış. Annesinin öğüdüne uyup spor ayakkabısının içine sakladığı paralarla babasına sıfır Şahin oto almış.

Lise son sınıfa geldiğinde diplomasiye merak sarmış. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler”e giren Tokat, okulu bitirince bu kez finans okumaya karar vermiş. Amerika”nin finans konusunda en iyi üç üniversitesinden birisi olan Columbia”da finans master”ı yapmış.

Eğitimi devam ederken okuluna eleman aramak için gelen dünyanın en büyük firmalarıyla görüşme şansı bulan Tokat, JP Morgan”ın yatırım bankacılığı bölümünün şirket evlilikleri departmanında çalışmaya başlamış. Ağustos 2001”de Wall Street”te çalışan tecrübeli bankacılar arayan Nomura”ya geçmiş.

3.5 yılda ”vice president”

Şimdi, Nomura”da normalde 6.5 yılda alınabilen bir ünvan olan ”vice president”lık koltuğunda oturuyor. Bu ünvana 3.5 yılda sahip olan Tokat görevini şöyle anlatıyor: “Vice president, proje yapacak takıma liderlik eder ve son sözü söyler. Biz Amerikan şirketlerin Japonya ve Asya yatırımlarını, şirket alım satımları ve stratejiyleriyle ilgili danışmanlık yapıyoruz. Ben Amerika tüketim mamüllerinden sorumluyum. Bunun içine Coca Cola”da giriyor; Procter & Gamble da Wal – Mart da. Hangi şirket hangi şirketle birleşmeli gibi çalışmalar yapıp müşterilerimize sunuyoruz. Satın alınacak şirketi en ince detayına kadar inceliyoruz, şirkete değer biçiyoruz, alım satım aşamasında pazarlıkta yardımcı oluyoruz. En küçük projemiz 50 milyon dolar.”

Ercüment Tokat”a şimdiye kadar yer aldığı evlilik projelerini soruyoruz.

Yanıtı şöyle:

Şimdiye kadar belki 20 – 25 ciddi evlilik projesi olmuştur. Bunlara strateji danışmanlığı projeleri dahil degil. Yaklasik 7 – 8 tane gerçekleşen var.
Nomura”da çalıştığım en büyük ve önemli proje Wal – Mart”ın Japonya”ya ilk giriş projesi olan Seiyu evliliğidir. Biz önce Wal – Mart”la çalıştık, onlara Japonya pazarını tanıttık, alternatif şirketler gösterdik. Seiyu isimli 400 şubeden oluşan bir süpermarket zincirini satın aldı. Bu projeyi biz yaptık, proje yaklasik 2 milyar dolarlıktı. Biz Seiyu”nun danışmanıydık bu projede. JP Morgan”dayken daha büyük, yaklaşık 70 milyar dolarlık bir Telekom projesinde çalıştım ama rolüm daha küçüktü o projede.
Son olarak, şu anda dört tane çok ciddi ve önemli evlilik projesinde çalışıyorum. İkisi Japon şirketlerinin Amerika”daki şirket satın alma projesi, birisi Amerikan bir şirketin Japonyada şirket alma projesi. Bir tanesi de Japon bir şirketin Amerikan operasyonunu satma projesi. Ama dediğim gibi böyle projeler 3 ay ile 1 yıl arası değişiyor.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir