Rehberiniz-Çalıştığın insanlara para kazandıracaksın!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Çalıştığın insanlara para kazandıracaksın!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çalıştığın insanlara para kazandıracaksın!

37 yıl süren profesyonel iş hayatını, Koç”ta başlayıp yine aynı grupta tamamlayan Cengiz Solakoğlu, emekli olduktan sonra ad ve soyadının baş harflerini taşıyan CS Danışmanlık”ı kurdu. Geçen günlerde, Ülker”in yönetim kuruluna girmesi ile gündeme gelen Solakoğlu, aslında emekliliğin tadını çıkarmak isterken yeniden önemli sorumluluklar üstlenmesinin nedenini, “Beyin zekâtım” diyerek açıklıyor.

İş hayatına 1967 yılında Beko Ticaret”te satış mümessili olarak başlayan Cengiz Solakoğlu, Koç”tan 2003 yılında, Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı iken emekli oldu. Solakoğlu, danışmanlık işlerine başlamasını şöyle anlatıyor:

Piyasa bırakmadı. Beni tanıyanlar, ”Bu kadar bilgi birikimi ve deneyimini mezara götüremezsin. Böyle bir lüksün yok. Sen beyninin zekatını vermek zorundasın. Yarın öbür gün Allah senden hesap sorar” dediler. Benim de aklıma yattı ve danışmanlık yapmaya başladım. İlk başlarda para almadım. Danışmanlık verdiğim şirketler bu nedenle müşkül durumda kaldı. Böyle olunca bir danışmanlık şirketi kurmaya karar verdim. Adını da lakabım olan CS olarak koydum.

Uzmanlığını konuşturuyor

Şu anda dört firmaya danışmanlık verdiğini anlatan Solakoğlu, aile şirketlerinde kurumsallaşma, satış ve dağıtım kanalının geliştirilmesi ve verimliliğinin artırılması, şirket alım satım ve birleşmelerle ilgili firma değerleme gibi konularda, uzmanı olduğu dayanıklı tüketim ürünleri, hayvancılık ve gıda sektörlerinde danışmanlık veriyor.

Solakoğlu, “Şirketler, belli bir büyüklüğe kendi metodolojileri ile gelmişler. Bu firma sahipleri artık sıkı bir rekabetle karşı karşıyalar. Eski metotlar artık, o büyüklüğü yönetmeye yeterli değil. Kişilerin egemen olduğu bir yapıdan sistemin egemen olduğu bir yapıya geçmek gerekiyor” diyor.

Asgari bir ücretle…

Ülker”de SPK”nın, halka açık bir şirket olarak öngördüğü tarafsız yönetim kurulu üyesi statüsüyle görev yaptığını söyleyen Solakoğlu, “Bu şirkette hiçbir akçeli görevim yok. Halka açık olduğu için yönetim kurulu üyelerine verilen asgari bir ücret tahakkuk ettiriliyor. Durum bu” diye anlatıyor.

”Çok zengin adamım; baklavam, balım gelir”

Koç Grubu”ndaki görevi gereği 81 il, 600 ilçeyi dolaştığını söyleyen Solakoğlu, kendisini ”Türkiye”nin en zengin kişilerinden biri” olarak tanımlıyor. Bu zenginliğin para ile bir ilgisi yok. Şöyle diyor:

Arçelik bayileri ile ilişkilerde aktif rol oynadım. Türkiye”nin her yerinde tanıdıklarım var. Aramızda sevgiye dayalı bir bağ kuruldu. Bu açıdan bakıldığında ülkenin en zengin adamlarından birisiyim. Bu değer zenginliği. Bu da Koç Grubu sayesinde oldu. Bayilerle ilişkim hiç bitmedi. Hâlâ ararlar, sorarlar. Bayramlarda baklavam, balım, pastırmam, sucuğum gelir. Dostluklar kolay oluşmadı. Vehbi Bey her zaman, ”Çalıştığın insanlara para kazandıracaksın” derdi. Çok doğru.

Bir nevi boşanma avukatı

CS Danışmanlık”ı ilk kurduğu günlerde, Anadolu”dan bir firmanın ortaklarını ayırma görevi üstlendiğini belirten Solakoğlu, “Bir aile şirketiydi. Kardeşler ayrılmak istiyordu. Hakemlik yapmamı istediler. Beş altı aylık çalışmadan sonra ilişkileri bozmadan ve adil bir ayrılık gerçekleştirdim. Şimdi mutlu ve mesutlar. Dost olduk. Bir nevi şirketin boşanma avukatlığına soyundum” diyor.

Manevi mevduat hesabı

Emeklilikten sonra, akçeli işlerle uğraşmama kararı aldığını söyleyen Solakoğlu, “Eğitim Gönülleri Vakfı”nın Yönetim Kurulu üyesiyim. Oraya hizmet benim sosyal sorumluluğum. Buna ben manevi mevduat hesabı derim. Kalbimde, vicdanımda manevi mevduat hesabı açtım ve birikime başladım. Kader diye adlandırılan o çocukların yaşamlarını, bilgiyle mutlu bir geleceğe taşımanın hazzını bu hesapta biriktiriyorum” diyor.

Musiki toplantıları yapıyor

Türk Musıkisi Vakfı”nın ikinci başkanı olan Solakoğlu, şöyle anlatıyor: “Alaaddin Yavaşça, İnci Çayırlı gibi birçok dostum var. Toplanıp müzik yapıyoruz. Yavaşça, enfes sesiyle, Fahrettin Çimenli gibi bir saz üstadı eşliğinde güftelerinin öykülerini anlatıyor. Ben de klip çeker gibi kameraya alıyorum. İnanılmaz keyifli.”

Danışman fıkrası

Cengiz Solakoğlu, çok neşeli, fıkralarıyla ünlü. Bu görüşmemizde bir de ”danışman fıkrası” anlattı. Şöyle:

Yolda cipiyle giden bir kişi aniden yol kenarında koyun otlatan bir çoban görür. Aracını durdurur ve çobana seslenerek, ”Sana şu anda kaç koyun otlattığını söylersem bana bir koyun verir misin? Eğer bilemezsem sana cipimi vereceğim” der. Genç çoban bu teklifi kabul eder. Adam, çobanın 348 koyun otlattığını söyler ve bahsi kazanır. Bir koyunu cipinin arkasına atar. Biraz yol aldıktan sonra tekrar döner ve gence ikinci bahis sorusunu sorar. ”Bil bakalım benim mesleğim ne? Eğer bilirsen cip de senin, koyun da.” Genç tereddüt etmeden yanıtlar. ”Siz bir danışmansınız.” Adam şaşırarak, ”Nereden bildin?” diye sorar. Genç çoban, ”Çünkü çağrılmadan geldiniz. Benim bildiğimi bana söylediniz. Üstelik bir de koyunumu aldınız” diye yanıtlar. Biraz duraksayıp şöyle devam eder: ”Galiba siz yurtdışından geldiniz. Adam şaşırarak, ”Peki bunu nasıl bildin?” diye sorar. Çobanın yanıtı şöyle olur: ”Şeyy, koyun yerine koyun köpeğini cipinize attınız da ondan…”

Yazar: Eylem Türk
Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Para kazanmayı unutun!
Yılmaz erdoğan ile başarı, matematik ve para(fosyonellik) üzerine!
Sabancı: para basarının mukafatıdır
Sabri Ülker’den yöneticilik dersi
Sürekli gelişim nasıl sağlanır?
Hatasız öğrenme olur mu?
Öğrenme çevikliği nasıl geliştirilir?
Zamanın ruhu sahicilik istiyor
Vazgeçerek başarıya ulaşın!
Hayat okulunun 10 altın kuralı
x
Gelişimciler Facebook’ta
Turkey90.com’dan Günlük Başarı Tavsiyeleri almak için.

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

BAŞARI TAKTİKLERİ
Sabri Ülker’den yöneticilik dersi
Sürekli gelişim nasıl sağlanır?
Hatasız öğrenme olur mu?
Öğrenme çevikliği nasıl geliştirilir?
Zamanın ruhu sahicilik istiyor
Vazgeçerek başarıya ulaşın!
Hayat okulunun 10 altın kuralı
Daha fazlası mümkün…
Alın teri akıtmak şart!
Sabır, dikkat ve istek…
Azimli Olmak için ne yapmalı?
Çalışmaya övgü
Yaşamınızın lideri olun!
Kapasitenizin farkına varın
Daha fazla yaratıcı olmak mümkün mü?
Duygusal zekanı kullan başarıyı yakala!
Yeni yıl kararlarını uygulamak için 11 yol
Verimini arttır, başarılı ol!
Ey ilham geldiysen haber ver
Bilişim devrimini fırsata çevirmek
turkey90CİLER FACEBOOK’TA
GÜÇLÜ BEYİN

SOSYAL SORUMLULUK
Türkiye Beyin Haftası kampanyamız
turkey90 HAKKINDA
turkey90.com Kişisel Gelişim Merkezi’nin kısaltmasıdır.
Türkiye’deki ilk kişisel gelişim ve sosyal başarı portalıdır.
Yazar Turkey90.com tarafından 2000 yılında açılmıştır.
Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır.
İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.
NASIL KATILABİLİRSİNİZ?
Sitedeki yazıları okuyup hayatınıza uygulayabilirsiniz;
Beğendiğiniz bazı yazıları site editörlerine önerebilirsiniz.
Yazdığınız yazıları yayınlamak üzere bize iletebilirsiniz.
Iyi yazarlara bizi veya bize onları tavsiye edebilirsiniz.
turkey90’i biliyor olsa sevecek” olan kişilere tanıtabilirsiniz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir