Rehberiniz-Çalıştığın insanlara para kazandıracaksın!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Çalıştığın insanlara para kazandıracaksın!” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Çalıştığın insanlara para kazandıracaksın!

37 yıl süren profesyonel iÅŸ hayatını, Koç”ta baÅŸlayıp yine aynı grupta tamamlayan Cengiz SolakoÄŸlu, emekli olduktan sonra ad ve soyadının baÅŸ harflerini taşıyan CS Danışmanlık”ı kurdu. Geçen günlerde, Ãœlker”in yönetim kuruluna girmesi ile gündeme gelen SolakoÄŸlu, aslında emekliliÄŸin tadını çıkarmak isterken yeniden önemli sorumluluklar üstlenmesinin nedenini, “Beyin zekâtım” diyerek açıklıyor.

Ä°ÅŸ hayatına 1967 yılında Beko Ticaret”te satış mümessili olarak baÅŸlayan Cengiz SolakoÄŸlu, Koç”tan 2003 yılında, Dayanıklı Tüketim Grubu BaÅŸkanı iken emekli oldu. SolakoÄŸlu, danışmanlık iÅŸlerine baÅŸlamasını şöyle anlatıyor:

Piyasa bırakmadı. Beni tanıyanlar, ”Bu kadar bilgi birikimi ve deneyimini mezara götüremezsin. Böyle bir lüksün yok. Sen beyninin zekatını vermek zorundasın. Yarın öbür gün Allah senden hesap sorar” dediler. Benim de aklıma yattı ve danışmanlık yapmaya baÅŸladım. Ä°lk baÅŸlarda para almadım. Danışmanlık verdiÄŸim ÅŸirketler bu nedenle müşkül durumda kaldı. Böyle olunca bir danışmanlık ÅŸirketi kurmaya karar verdim. Adını da lakabım olan CS olarak koydum.

Uzmanlığını konuşturuyor

Şu anda dört firmaya danışmanlık verdiğini anlatan Solakoğlu, aile şirketlerinde kurumsallaşma, satış ve dağıtım kanalının geliştirilmesi ve verimliliğinin artırılması, şirket alım satım ve birleşmelerle ilgili firma değerleme gibi konularda, uzmanı olduğu dayanıklı tüketim ürünleri, hayvancılık ve gıda sektörlerinde danışmanlık veriyor.

SolakoÄŸlu, “Åžirketler, belli bir büyüklüğe kendi metodolojileri ile gelmiÅŸler. Bu firma sahipleri artık sıkı bir rekabetle karşı karşıyalar. Eski metotlar artık, o büyüklüğü yönetmeye yeterli deÄŸil. KiÅŸilerin egemen olduÄŸu bir yapıdan sistemin egemen olduÄŸu bir yapıya geçmek gerekiyor” diyor.

Asgari bir ücretle…

Ãœlker”de SPK”nın, halka açık bir ÅŸirket olarak öngördüğü tarafsız yönetim kurulu üyesi statüsüyle görev yaptığını söyleyen SolakoÄŸlu, “Bu ÅŸirkette hiçbir akçeli görevim yok. Halka açık olduÄŸu için yönetim kurulu üyelerine verilen asgari bir ücret tahakkuk ettiriliyor. Durum bu” diye anlatıyor.

”Çok zengin adamım; baklavam, balım gelir”

Koç Grubu”ndaki görevi gereÄŸi 81 il, 600 ilçeyi dolaÅŸtığını söyleyen SolakoÄŸlu, kendisini ”Türkiye”nin en zengin kiÅŸilerinden biri” olarak tanımlıyor. Bu zenginliÄŸin para ile bir ilgisi yok. Şöyle diyor:

Arçelik bayileri ile iliÅŸkilerde aktif rol oynadım. Türkiye”nin her yerinde tanıdıklarım var. Aramızda sevgiye dayalı bir baÄŸ kuruldu. Bu açıdan bakıldığında ülkenin en zengin adamlarından birisiyim. Bu deÄŸer zenginliÄŸi. Bu da Koç Grubu sayesinde oldu. Bayilerle iliÅŸkim hiç bitmedi. Hâlâ ararlar, sorarlar. Bayramlarda baklavam, balım, pastırmam, sucuÄŸum gelir. Dostluklar kolay oluÅŸmadı. Vehbi Bey her zaman, ”Çalıştığın insanlara para kazandıracaksın” derdi. Çok doÄŸru.

Bir nevi boşanma avukatı

CS Danışmanlık”ı ilk kurduÄŸu günlerde, Anadolu”dan bir firmanın ortaklarını ayırma görevi üstlendiÄŸini belirten SolakoÄŸlu, “Bir aile ÅŸirketiydi. KardeÅŸler ayrılmak istiyordu. Hakemlik yapmamı istediler. BeÅŸ altı aylık çalışmadan sonra iliÅŸkileri bozmadan ve adil bir ayrılık gerçekleÅŸtirdim. Åžimdi mutlu ve mesutlar. Dost olduk. Bir nevi ÅŸirketin boÅŸanma avukatlığına soyundum” diyor.

Manevi mevduat hesabı

Emeklilikten sonra, akçeli iÅŸlerle uÄŸraÅŸmama kararı aldığını söyleyen SolakoÄŸlu, “EÄŸitim Gönülleri Vakfı”nın Yönetim Kurulu üyesiyim. Oraya hizmet benim sosyal sorumluluÄŸum. Buna ben manevi mevduat hesabı derim. Kalbimde, vicdanımda manevi mevduat hesabı açtım ve birikime baÅŸladım. Kader diye adlandırılan o çocukların yaÅŸamlarını, bilgiyle mutlu bir geleceÄŸe taşımanın hazzını bu hesapta biriktiriyorum” diyor.

Musiki toplantıları yapıyor

Türk Musıkisi Vakfı”nın ikinci baÅŸkanı olan SolakoÄŸlu, şöyle anlatıyor: “Alaaddin Yavaşça, Ä°nci Çayırlı gibi birçok dostum var. Toplanıp müzik yapıyoruz. Yavaşça, enfes sesiyle, Fahrettin Çimenli gibi bir saz üstadı eÅŸliÄŸinde güftelerinin öykülerini anlatıyor. Ben de klip çeker gibi kameraya alıyorum. Ä°nanılmaz keyifli.”

Danışman fıkrası

Cengiz SolakoÄŸlu, çok neÅŸeli, fıkralarıyla ünlü. Bu görüşmemizde bir de ”danışman fıkrası” anlattı. Şöyle:

Yolda cipiyle giden bir kiÅŸi aniden yol kenarında koyun otlatan bir çoban görür. Aracını durdurur ve çobana seslenerek, ”Sana ÅŸu anda kaç koyun otlattığını söylersem bana bir koyun verir misin? EÄŸer bilemezsem sana cipimi vereceÄŸim” der. Genç çoban bu teklifi kabul eder. Adam, çobanın 348 koyun otlattığını söyler ve bahsi kazanır. Bir koyunu cipinin arkasına atar. Biraz yol aldıktan sonra tekrar döner ve gence ikinci bahis sorusunu sorar. ”Bil bakalım benim mesleÄŸim ne? EÄŸer bilirsen cip de senin, koyun da.” Genç tereddüt etmeden yanıtlar. ”Siz bir danışmansınız.” Adam ÅŸaşırarak, ”Nereden bildin?” diye sorar. Genç çoban, ”Çünkü çaÄŸrılmadan geldiniz. Benim bildiÄŸimi bana söylediniz. Ãœstelik bir de koyunumu aldınız” diye yanıtlar. Biraz duraksayıp şöyle devam eder: ”Galiba siz yurtdışından geldiniz. Adam ÅŸaşırarak, ”Peki bunu nasıl bildin?” diye sorar. Çobanın yanıtı şöyle olur: ”Åžeyy, koyun yerine koyun köpeÄŸini cipinize attınız da ondan…”

Yazar: Eylem Türk
Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Para kazanmayı unutun!
Yılmaz erdoğan ile başarı, matematik ve para(fosyonellik) üzerine!
Sabancı: para basarının mukafatıdır
Sabri Ülker’den yöneticilik dersi
Sürekli gelişim nasıl sağlanır?
Hatasız öğrenme olur mu?
Öğrenme çevikliği nasıl geliştirilir?
Zamanın ruhu sahicilik istiyor
Vazgeçerek başarıya ulaşın!
Hayat okulunun 10 altın kuralı
x
GeliÅŸimciler Facebook’ta
Turkey90.com’dan Günlük BaÅŸarı Tavsiyeleri almak için.

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE

BAÅžARI TAKTÄ°KLERÄ°
Sabri Ülker’den yöneticilik dersi
Sürekli gelişim nasıl sağlanır?
Hatasız öğrenme olur mu?
Öğrenme çevikliği nasıl geliştirilir?
Zamanın ruhu sahicilik istiyor
Vazgeçerek başarıya ulaşın!
Hayat okulunun 10 altın kuralı
Daha fazlası mümkün…
Alın teri akıtmak şart!
Sabır, dikkat ve istek…
Azimli Olmak için ne yapmalı?
Çalışmaya övgü
Yaşamınızın lideri olun!
Kapasitenizin farkına varın
Daha fazla yaratıcı olmak mümkün mü?
Duygusal zekanı kullan başarıyı yakala!
Yeni yıl kararlarını uygulamak için 11 yol
Verimini arttır, başarılı ol!
Ey ilham geldiysen haber ver
Bilişim devrimini fırsata çevirmek
turkey90CÄ°LER FACEBOOK’TA
GÜÇLÜ BEYİN

SOSYAL SORUMLULUK
Türkiye Beyin Haftası kampanyamız
turkey90 HAKKINDA
turkey90.com KiÅŸisel GeliÅŸim Merkezi’nin kısaltmasıdır.
Türkiye’deki ilk kiÅŸisel geliÅŸim ve sosyal baÅŸarı portalıdır.
Yazar Turkey90.com tarafından 2000 yılında açılmıştır.
Sitenin yıllık ziyaretçi sayısı 5.000.000 kişiyi aşmaktadır.
İçeriği uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır.
NASIL KATILABÄ°LÄ°RSÄ°NÄ°Z?
Sitedeki yazıları okuyup hayatınıza uygulayabilirsiniz;
Beğendiğiniz bazı yazıları site editörlerine önerebilirsiniz.
Yazdığınız yazıları yayınlamak üzere bize iletebilirsiniz.
Iyi yazarlara bizi veya bize onları tavsiye edebilirsiniz.
turkey90’i biliyor olsa sevecek” olan kiÅŸilere tanıtabilirsiniz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir