Rehberiniz-Çalışırken müzik dinlemeli mi?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Çalışırken müzik dinlemeli mi?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çalışırken müzik dinlemeli mi?

Çalışırken müzik dinlenmeli mi?

Özellikle açık ofiste çalışanlar için her ağızdan ayrı çıkan sesler performansı düşürdüğü gibi sinir bozucu boyutlara da ulaşabilir. Peki, müzik dinlemek iyi bir çözüm müdür?

Galler Enstitüsü’nden Dr. Nick Perham, yaşları 18-30 arasında değişen 25 kişiye bir test uyguladı. Katılımcıların değişik durumlarda bilgileri hatırlama yetisi ölçüldü.

Katılımcılardan 8 sessiz harfi sırasıyla hatırlaması istendi. Test, sessiz bir ortamda, sevdikleri müziği dinlerken, sevmedikleri bir müziği dinlerken ve sürekli sinyal şeklinde “3” rakamını tekrarlayan bir kayıt dinlenirken tekrarlandı.

Uzmanlar en iyi sonuçların “3” sayısını dinlerken ve sessiz ortamda gerçekleştiğini kaydetti. Kaydı dinlerken performansın yüksek olmasının sebebi olarak stabil ortam gösterildi.

Özellikle açık ofis sisteminde görülen çalışırken müzik dinlemenin rahatsız edici olduğu ve farkında olunmasa da performansı düşürdüğü gözlemlendi.

KAYNAK: Milliyet

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>