Rehberiniz-Çalışanlar ne ister?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Çalışanlar ne ister?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çalışanlar ne ister?

Çalışanlar ne ister? Cevabınızın yüksek maaş olduğunu duyar gibiyiz. Ancak sadece daha yüksek maaş mutlu çalışanlar yaratmak için yeterli olmuyor. İşte çalışanları mutlu edecek 10 öneri…

ÇALIŞANLARI MUTLU EDECEK 1O ÖNERİ

Çalışan insanları neler mutlu eder? Sadece daha yüksek bir maaş mı? Kariyer uzmanları mutlu çalışanlar yaratmak için yeterli ücretin yanında gerekli olan başka unsurlar da sıralıyorlar. İşte, çalışanları mutlu edecek 10 unsur…

Eskiden çalışanları mutlu etmek için maddi imkanların önemli olduğu düşünülürdü. Ancak günümüzün çalışanlarını mutlu kılan sadece ücret değil. Uzmanlar bu noktada 10 temel unsurdan bahsediyor. Bunların çoğunu gerçekleştirmek için ise bilgi teknolojilerinden yardım almak işleri kolaylaştırıyor.

Tercih edilen şirket olmak, her insan kaynağı yöneticisinin hayali. İşverenler de çalışanlarının iş yerinde mutlu olmasının, onların verimliliğini ve performanslarını artıracaklarına inanıyor. En yetenekli kişileri şirket kadrosuna alabilmek ve onların performansını sürekli artırmak adına yapılan uygulamalarda mutlu çalışan işleri çok kolaylaştırıyor. Ancak onları mutlu edecek şeyin ne olduğu konusunda zorlanıyorlar.

Az iş çok maaş, mutlu eder gibi gözükse de karlılık ve toplam maliyet açısından bu model çok sürdürülebilir gözükmüyor. Bu konuyu detaylı analiz eden ve mutlu çalışanların olduğu firmalardaki özellikleri inceleyen uzmanlar 10 maddelik bir reçete öneriyor.

Fikirlerinin dinleniyor olması

Çalışanlar, şirketlerinin performansını iyileştirebilecek fikirlerinin dinlenmesini, görüşlerinin üst yönetimle paylaşılmasını istiyor. Bu fırsatı verebilmenin en iyi yolu, şirket içi bilgi ağında bir sayfa tasarlayıp çalışanların bu sayfada fikirlerini paylaşmalarını sağlamak olabilir. Bu fikirler daha sonra üst yönetim ekibinin değerlendirmesine tabi tutularak uygun görülenler devreye alınabilir. Devreye alınan uygulamalar, çalışanlarda büyük bir motivasyon yaratacaktır.

Bir amaç için çalışmak

Çalışanlar artık bir amaç için çalışmak istiyor. Üst yönetimin şirketin geleceği için belirlediği hedeflerin ne olduğunu ve kendi yaptıkları işin bu hedefin neresinde durduğunu bilmek istiyor. Kurumsal hedef planlamasını yapmak ve her bireyin emeğinin kurum içinde hangi hedefe ulaşılmasında yardımcı olduğunun gösterilmesi bağlılığı artırıyor. Bu konuda bilgi teknolojilerinin sunduğu pek çok yazılım var, ancak mevcut yazılımlara yapılacak eklemelerle de bu konu hemen devreye alınabilir.

Objektif performans takibi

Kurumsal hedeflere ulaşmak için her bireyin ulaşması gereken kendi iç hedeflerini, ölçülebilir hale getirilip, sayısal hedef olarak kendileri ile paylaşılması da oldukça önemli faktörlerden biri. Bu performans seviyesine ulaşmak için yapılması gerekenler konusunda yol gösterilmesi ve kendi performansının objektif olarak ölçülmesi motivasyonu artırıyor. Bu konuda kurumsal kaynak planlaması yazılımları, bu yazılımın dışında kalan süreçleri takip etmek için iş süreci yönetim yazılımları ve bu bilgileri analiz etmeyi sağlayacak raporlama araçları, bilgi teknolojilerinin işverene sunabileceği araçlar.

Daha fazla yetki

Çalışanlar yetkinlikleri arttıkça, daha fazla yetkiye sahip olmak, daha fazla konuyu kendi karar verme yetkileri içinde gerçekleştirmek ister. Yöneticiler çalışanlarına ara dönemlerde hangi konularda daha fazla yetki sahibi olmasını istediğini sorarak, kontrol edilebilir şekilde yetki devri yapabilir. Burada kontrol edilebilir olmak çok önemlidir.

Çalışanlarıa verilen yetkileri nasıl kullandığını gösteren raporlamalara ihtiyaç vardır. Bu raporlar çalışanın da kendini kontrol etmesini sağlayacaktır. Özellikle yetki devrinin ilk dönemlerinde bu tür kontroller geçiş sürecini kolaylaştıracaktır.

Özerklik

Çalışanlar, kendileri için en verimli çalışma metodunu kendilerinin bulmasını istiyor. Her bireyin tarzı farklı ve alıştıkları tarza göre çalışmak bireysel verimliliğe büyük katkı sağlıyor. Eğer çok katı mühendislik kurallarına göre hareket edilmesi gereken üretim hatlarında çalışılmıyorsa, beyaz yaka çalışanlarınız için, bireysel tarzlarını geliştirmelerine ve ona uygun çalışabilmelerine destek olmak gerekiyor.

Örneğin kişiselleştirilebilir yazılımlar tercih edilebilir. Çalışanların sıklıkla kullandığı verimlilik araçları kurumsal yazılımlarla entegre edilmeye çalışılmalı. Böylece çalışanlar önlerinde birden fazla alternatif bulur ve kendileri için en uygununu seçebilir.

Esneklik

Çalışanlar, özellikle genç kuşak, katı kurallardan çok hoşlanmıyor. Eğer şirketiniz için esnek çalışma saatleri uygulamak mümkünse bunu mutlaka devreye almalısınız. Belli bir kesim için, esnek çalışma saati aldıkları maaştan daha önemli olabiliyor. Çalışma saatlerinde sağlanan esneklik nedeniyle daha düşük maaşlı şirketlere geçen yetenekli gençlerin sayısı artıyor.

Her yerden ve istenildiği zaman ulaşılabilecek alt yapılar kurarak, çalışanların hem esnek hem verimli olmaları sağlanabilir. Özellikle bulut bilişime geçiş sonrası, istenilen her bilginin ulaşılabilir olma ihtimali çok daha fazla artacak. Bulut bilişim daha esnek çalışma zamanı ve ortamı sunmayı kolaylaştıracak.

İlgi

Çalışanlar her ne kadar daha fazla yetki ve özerklik istese de bu yöneticileri tarafından ilgi ve geribildirim beklemedikleri anlamına gelmez. Her çalışan ile en azından iki haftada bir, işlerin nasıl gittiğine dair bir iki dakika da olsa görüşme yapılması çok yararlı olacaktır. Bu konuda yöneticilerin kendi ajandalarına tekrar eden bir toplantı koyup, kullandıkları zaman yönetimi programından hatırlatmaları almaları, bu hassas konuda atlama yapmalarını engelleyecektir.

Açık sözlülük

Çalışanlar kendi fikirleri ve performansları hakkında açık sözlü bir biçimde bilgi paylaşılmasını istiyor. Fikirleri ya da performanslarını değerlendirirken mümkün olduğunca doğruyu, olduğu gibi duymak istiyorlar. Burada yöneticilere çok iş düşüyor. Çalışanları hakkında düşünmek için kendilerine vakit yaratmalı, yaşanan durumları geçmiş örneklerle ele almalı ve ne olursa olsun doğruları söylemeli. Bu tür görüşmelere dair insan kaynakları yazılımlarında bir doküman yaratmak, tüm notları saklamak önemli.

Özellikle burada veri toplanmaya başlayınca, ileride direk bu veritabanı üzerinden örnekler vererek, çalışan gözünde açık sözlülüğünü ispat edebilir. Eğer veritabanlarında geçmişe ait bilgiler eşliğinde çalışana önerilerinin ya da performansının değerlendirmesi sunulabilirse, bu her iki taraf için de büyük kolaylık sağlayacaktır.

Şeffaflık

Çalışanlar şirketlerinin finansal ve operasyonel durumu ile ilgili bilgilendirmeler de dahil olmak üzere çalıştıkları kurum hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bu bilgileri şirketin iç bilgi ağından ulaşılabilir hale getirmek, çalışanların merak ettiği soruları sormalarına izin vermek ve şirket gizliliğine aykırı olmayan tüm sorulara cevap vermek bu şeffaflığı sağlayacaktır. Hatta bu tür bir şeffaflık, çalışanlarda kader birliği duygusunun da gelişimini hızlandıracaktır.

Kaynak: http://www.pudra.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir