Rehberiniz-Çalışanını elde tutmak isteyen “gurme motivasyonu”na yöneliyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Çalışanını elde tutmak isteyen “gurme motivasyonu”na yöneliyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çalışanını elde tutmak isteyen “gurme motivasyonu”na yöneliyor

Çalışanlarını motive etmek isteyen Garanti, HSBC, TEB, Turkcell, Vodafone, gibi şirketlerin yeni gözdesi ’gurme’ kursları oldu. Kurumsal firmalar artık çalışanlarını makarna yapımıyla, et ve şarap eğitimleriyle ’motive’ ediyor

Artan rekabet ve gittikçe güçleşen çalışma koşulları yüzünden eldeki insan kaynağını verimli kullanmak isteyen şirketleri her geçen gün daha farklı ’motivasyon’ yöntemlerine yönlendiriyor. Takım sporlarından doğa gezilerine kadar bugüne kadar farklı yöntemlerle beyaz yakalı çalışanlarını ’motive’ eden şirketlerin yeni gözdesi ise ’gurme’ atölyeleri… HSBC, Garanti Bankası, Turkcell, Vodafone, Pfizer, Şekerbank, Danone gibi bir çok şirket çalışanlarını şaraptan çikolataya, makarnadan ete kadar ’gurme’ workshoplar’la motive ediyor.

BİRBİRLERİYLE KENETLENİYORLAR

Çikolata Fabrikası’nın kurucusu Berrin Gürcan bugüne kadar 4 bin 750 kişiye çikolata yapım eğitimi verdiklerini belirtti. Gürcan, kurumsal motivasyon için bugüne kadar çikolata workshop’ına katılan şirketler arasında Turkcell, Vodafone, Şekerbank, Omsan, Johnson&Johnson, Metrocity, City’s, Pfizer, Astra Zeneca Türkiye, Novartis, Diageo, Egon Zehnder gibi şirketlerin bulunduğunu söyledi. Şirketlerin insan kaynakları birimleri tarafından çalışanların bu eğitimlere yönlendirildiğini belirten Gürcan, şöyle konuştu: ’Normalde şirket içinde birbiriyle rekabet içinde olan grupların, bu eğitimlerde yarım saat sonra nasıl yumuşayıp, birbirlerine kenetlendiklerini görüyoruz.’

Şirket içi iletişim artıyor

KAYRA Wine Center Müdürü Cüneyt Uygur, Garanti Emeklilik ve Turkcell başta olmak üzere birçok şirket için atölye çalışmaları düzenlediklerini söyledi. Uygur, şöyle devam etti: ’Yemek-şarap uyumu üzerine çalışmalar kurumsal etkinliklerin odağını oluşturuyor. Bu tür çalışmalar öncelikle kurum çalışanlarını farklı yaşam stilleri hakkında bilgilendirerek, şirket içi iletişimi pekiştirmek açısından çok verimli oluyor.’ Uygur, yemek ve şarap uyum ilkeleri ve uygulamaları, peynir ve şarap uyumu, sushi ve şarap, 5 adımda şarap semineri gibi farklı seminer ve atölye çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Zeytinyağlı için talep var

Kurumsal şirketlerden gelen ’Gurme motivasyon’ taleplerindeki artış nedeniyle cupcake süsleme işine de girdiklerini anlatan Gürcan, ’Zeytinyağlı ve Ege yemekleri ile pasta yapımına yönelik çok talep geliyor. Bunların eğitimine de başlayacağız’ dedi. Talebin sadece İstanbul’daki kurumsal şirketlerle sınırlı olmadığını ifade eden Gürcan, ’Kıbrıs’tan Adana’ya kadar talep var. Ancak yetişmekte zorlanıyoruz’ diye konuştu.

MAKARNA KURSU 100 TL

Talep üzerine Aldente adıyla farklı bir yapılaşmaya giderek el yapımı makarna kursları da başladıklarını ifade eden Berrin Gürcan, ’Yaklaşık 3 aydır devam eden makarna workshop’larımıza bugüne adar 450 kişi katıldı. Katılımcı firmalar arasında ise TEB, Garanti Bankası, Bosch ve Siemens var’ dedi. 4 saatlik makarna workshop’ının bedelinin 100 TL olduğunu anlatan Gürcan, ’Buraya gelenler hamurunu kendi yoğurdukları ve kesip hazırladıkları makarnaların bir kısmını pişiriyor, kurs sonrasında oturup hep beraber yiyorlar’ dedi.

1.000 KİŞİ ET EĞİTİMİ ALDI

BEEVES Butcher&Steakhouse’un kurucusu Sidar Budak da, cumartesi ve pazar günleri et ve pişirme teknikleri workshop’ları düzenlediklerini söyledi. Bugüne kadar bini aşkın katılımcılarının olduğunu vurgulayan Budak, ’Katılımcı profilimiz 25-45 yaş aralığı steak sever müşteriler ve şirket grupları oluyor. Finans grupları ağırlıkta. HSBC, Garanti Bankası gibi kurumlardan da toplu katılımlar oldu. Her katılımcı workshop sonrası daha bilinçli bir tüketici oluyor’ diye konuştu.

Yazar: Aylin Löle

Kaynak: http://www.aksam.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir