Rehberiniz-Çalışan kadınlar ve yaşlılık

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Çalışan kadınlar ve yaşlılık” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çalışan kadınlar ve yaşlılık

Geçenlerde liseden beri görmediğim bir arkadaşımla buluşup yemek yedik. Yemeğin sonunda kendimizi, birbirimize gözlerimizin altında oluşmaya başlayan kırışıkları gösterirken, hatta daha kötüsü yarıştırırken bulduk. Sonunda arkadaşım işin içinden şöyle çıktı: “18 yaşında da yaşlanıyorum diye şikayet ediyordun. Kaç tane beyaz saç telin olduğunu gösterirdin bize. Üfff abartıyorsun!” Abarttığım konusunda yanılıyordu ama bir konuda haklıydı; biz kadınlarda bu ”yaşlanma” takıntısı çok erken başlıyor.

Bir tanıdık geçenlerde beş yaşındaki kızının selülitlerini gösterip “anne ben yaşlandım galiba” dediğini anlatıyordu. 20”lerde “yaşlanıyorum” diye hafif endişelenip durumu idare edebiliyorsunuz da yaş artık “3” rakamıyla başlar olunca içiniz bir tuhaf oluyor çünkü 40”lı yaşlar eskisinden daha yakın görünüyor. Ve bu yaş, benim için eski patronum Ercan Arıklı sayesinde- epey bir problem teşkil ediyor. Zira rahmetli Aktüel”de çalıştığım yıllarda Kenize Murad”la röportaj yapmak istediğimi söylediğimde “40 yaşın üzerindeki bir kadın bu dergiye giremez. Kim ne yapsın 40”ın üzerindeki kadını?” demişti.

40 yaş, erkekler tarafından kadına konulan “son kullanma tarihi”dir. Ben eski 30”un 40”a uzandığını düşünenlerdenim. Düz mantıkla 40 da oldu şimdinin 50”si. Alın size bir züğürt tesellisi. Bir de etrafımda 45”i aşmış ama hala ”mihrap yerinde” pek çok kadın var. Ama son zamanlarda fark etmeye başladım ki, bunların önemli bir kısmı ya stressiz işlerde çalışıyor ya da hiç çalışmıyor. Yani iyi bir kariyer kadını olup işinde, mesleğinde tepeye yükselmiş kadınların önemli bir kısmı yaşını gösteriyor.

Burada kötü ihtimali yazmaya elim varmıyor ama yapacak bir şey yok; önemli bir kısmı olduğundan yaşlı duruyor. Şimdi pazar pazar nereden girdim bu tatsız konuya? Arz edeyim; iki nedeni var. Birincisi Aralık ayının Forbes dergisini bitirmek için günler geceler boyunca çalıştıktan sonra daha bir yaşlı buluyorum kendimi. Böyle hissettiğim için “çalış çalış nereye kadar” deyip kendimi doğaya atmak, bir kitapçı dükkanı açıp zamanı yavaşlatarak yaşamak isterken buluyorum. İkincisi bu konuda yapılan iki araştırma geçti elime.

İngiltere”de yapılan bir başka araştırmaya göre, iş dünyası, kadınları erkeklere oranla- daha fazla yıpratıyormuş. 426 orta ve üst düzey yönetici arasında yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuç çarpıcı. Kadınların yüzde 38”i, erkeklerin de 54”ü, çalışan kadınların çalışmayan yaşıtlarından daha yaşlı göründüğünü düşünüyor.

Yani çalışıp para kazanıyorsunuz, başarılı olup kendinizi gerçekleştirme içgüdünüzü yerine getiriyorsunuz ama kendiniz başta olmak üzere, kimseye yaranamadığınız gibi bir de “yaşından büyük duruyor” damgası yiyorsunuz. Durum böylese, profesyonellerin maaş paketlerinde nasıl ki yakacak, gıda, giyecek yardımı gibi kalemler var artık estetik ameliyat, yüz gerdirme, göz torbası aldırma ödeneği gibi risk primleri de olmalı.

Ya da tüm kadınları birleşmeye çağırıyorum; hadi gelip topluca işi bırakıp evde börek pişirmeye başlayalım da gözlerinin altı kırışmamış, sinirlerinden arınmış bonfile kıvamında pamuk gibi kadınlar olup güzellik ve gençlik takıntılı bu yüzyıldan intikam alalım.

Yazar: Burçak Güven

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>