Rehberiniz-Çağın hastalığı: kararsızlık

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Çağın hastalığı: kararsızlık” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Çağın hastalığı: kararsızlık

İngiliz The Times gazetesi, bilimsel araştırmalardan yola çıkarak, kararsızlığın çağımızın hastalığı haline geldiğini yazdı. Makalede, seçeneklerin artmasının aslında insanların seçim yapmasını zorlaştırdığı ve bu yüzden birçok insanın kafa karışıklığından mustarip olduğu belirtildi.

Times’ın “Karar vermek neden bu kadar zorlaştı?” başlıklı makalede Bristol Üniversitesi’nden sosyoloji profesörü Harriet Bradley’nin 10 aylık araştırmasına geniş yer ayrıldı. Araştırmanın sonuçları ise şöyle:– Neredeyse yarımız, hayatın 10 yıl öncekine göre çok daha kafa karıştırıcı olduğunu düşünüyor.

– İnsanların yüzde 47’si küçük kararları bile zorlukla aldıklarını söylüyor.

– Halkın yüzde 42’si de karar veremedikleri konular üzerinde bütün gece düşünmekten uyuyamıyor.

Özgürlükleri genişletiyor

Bradley, “Tam bir seçenekler dünyasında yaşıyoruz ama bu aynı zamanda oldukça korkutucu da olabiliyor” dedi. Bradley’ye göre, tüketime ve şöhret kültürüne dayalı toplumların oluşumu, teknoloji devrimi, çok kültürlülük, hayatının sonuna kadar aynı işi yapma alışkanlığının ortadan kalkması gibi toplumsal değişimler insanların sürekli yeniliklerle karşılaşması sonucunu doğurdu. Bradley, “Seçeneklerin artması kişisel özgürlükleri genişletirken bir yandan da seçim yapmaya ve sorumluluk almaya zorlaması yüzünden insanlarda büyük bir stres ve kaygı oluşturdu” dedi.

Araştırmanızı yapın, kendinizi rahat bırakın

Sosyal psikolog Dr. Peter Collett de, karar verme aşamasında kafa karışıklığı çekenlere şu tavsilerde bulundu:

Kaynak: http://www.gazeteport.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>