Rehberiniz-Buzlar üstünde bir türk…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Buzlar üstünde bir türk…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Buzlar üstünde bir türk…

Kanada için yarışma hakkını kazanmasına karşılık Türkiye adına yarışmayı seçen Tuğba Karademir, 2006 Kış Olimpiyat Oyunları”na katılıyor.

Bu yıl Fransa”nın Lyon kentinde gerçekleşen Avrupa Buz Pateni Şampiyonası”nı izleyen Türk izleyicileri en çok 20 yaşındaki Türk kızı Tuğba Karademir”in başarıları heyecanlandırdı. Tuğba, buz pateni gibi Türkiye”de neredeyse yok denecek kadar az altyapısı olan, bir spor dalında Avrupa Şampiyonası finallerine katılma başarısı göstermişti. Şampiyonada riskli atlayışlarla elinden geleni yaparak 13. olan Tuğba şimdi, cuma günü İtalya”nın Torino kentinde başlayan Kış Olimpiyatlarında şans arıyor. 5 yaşında Ankara”da buz patenine başlayan Tuğba, Türkiye”de yeterince olimpik buz pisti olmaması ve antrenör sıkıntısı nedeniyle 11 yaşına gelince ailesiyle birlikte Kanada”ya göç etmek zorunda kalmış ve hala orada yaşıyor.

Anne Sabite Karadamir, bu durumu şöyle anlatıyor: ” Türkiye’de belirli bir seviyeden sonra ilerleyemeyince Tuğba strese girmeye başladı. Yurtdışında 3 yıldır yendiği rakipleri onu yakalamış ve geçmeye başlıyorlardı. O dönem onu kışkırtan, motive eden kimse olmadığı gibi önemli bazı hareketleri gösterebilecek de antrenör de yoktu.”

Bu durum Roketsan”da yönetici olarak çalışan anne Sabite Karademir ve işletmeci baba Tayfun Karademir”in bütün hayatlarını etkileyecek bir karar almaya sürükler. Türkiye”den göç etmek. Ön bir araştırma yapan anne ve baba, buz pateninde en iyi olması kadar kendilerinin de kolay iş bulacaklarına inandıkları Kanada”ya göç etmekte karar kılarlar.

Türkiye”yi seçti

Bütün hayatının buz pateni olduğunu söyleyen Tuğba Karademir ise şu anda bir taraftan Toronto”daki York Üniversitesi Bioteknoloji Bölümü”nde part-time okuyor bir yandan da sporuyla ilgileniyor. 2001 yılında Kanada milli takımına girmeye hak kazandığı halde istifa edip Türkiye adına yarışmalara katılan Tuğba Karademir, “Aynı anda iki ülke adına yarışamazsınız. Ülke değiştirseniz bile 2 yıla yakın bir süre hiçbir uluslararası yarışmaya katılamazsınız. Benim bu yarışmaya katılmamın sebebi Kanadalı sporcularla kendimi test etmek ve güvenimi artırmaktı. Başardım” diyor. Eğer Türkiye”de kalsaydı bütün bunları başarabilir miydi? Tuğba Karademir buna çok da ihtimal vermediğini “Türkiye Buz Sporları Federasyonu elinden geleni yapıyor. Ama onların da aşamadıkları yönetmelik ve maddi imkansızlıklar gibi sorunlar var” diyerek anlatıyor.

Rüyanız yoksa başaramazsınız

Tuğba Karademir”in devam ettiği Mariposa School of Skatig ise dünyanın en ünlü sporcularının yetiştiği bir merkez. Eski dünya şampiyonlarından kurt Browning, Elvis Stojka, Brain Orser, İngiliz Steven Cousins ve son 5 yıldır Japonya şampiyonu ve dünya üçüncüsü olün Takeshi Honda bunlardan sadece bir kaçı. Tuğba Karademir”in de en büyük hedefi, geçtiğimiz yarışmalarına son anda antrenmanlar esnasında gelen sakatlık nedeniyle katılamadığı dünya olimpiyatlarına katılarak Türkiye”ye madalya kazandırmak ve ismini bu sporcularla birlikte anılmasını sağlamak. Şu anda buna en yakın Türk sporcunun kendisi olduğunun bilincinde olan Tuğba Karademir, “Tüm hedefler rüya ile başlar. Rüyanız yoksa başaramazsınız” diyerek buz pistlerine gülümsüyor.

Tuğba Karademir Torino”daki Kış olimpiyatlarında

Avrupa Buz Pateni Şampiyonası”nda 13. olarak önemli bir başarı kazanan Tuğba Karademir, iki yıl önce altın madalyanın sahibi olan Macar Julia Sebestyen”i bile geride bıraktı. Fransa”nın Lyon kentindeki şampiyonada kısa programda 17. olan, ardından serbest programda başarılı bir gösteri sunarak 10. sırayı alan Karademir, topladığı 124.72 puanla genel klasmanda 13.”lükle kariyerindeki en iyi sonucu elde etti. Tuğba Karademir ayrıca şubat ayında Torino”da gerçekleşecek Kış Olimpiyatları”nda artistik buz pateninde yarışacak ilk Türk sporcu olacak.

Tuğba”nın neden sponsoru olmasın

Her yıl yaklaşık 8 ila 10 gün süren 4-5 uluslararası yarışmaya katılan Tuğba Karademir”in en büyük sorunu ise 17.500 doları bulan antrenman masrafları. Kanada Milli Takımına katılma hakkı elde ettiği halde Türkiye adına yarışmaya devam eden ve ailesinin desteği ile bugüne kadar gelen Tuğba Karademir”in buz pistlerindeki başarısının taçlanmasında genç sporcunun çabaları kadar Türk sponsorlarına da bağlı.

Masallar Ülkesi”nden buz pistlerine

Beş yaşında Keçiören”deki Masallar Ülkesi adlı kreşe başlayan Tuğba, buz pateniyle ilk kez kreşin etkinlikleri kapsamında tanışır. Buz üstünde dansı çok seven küçük Tuğba kreş sonrasında da ders aldığı BelPa”nın müdavimi olur. 8 yaşından itibaren ulusal ve uluslararası yarışmalarda boy göstermeye başlayan Tuğba, buz pistlerinde Türk sporcu olarak bir çok ilke de imza atar. 1993 yılında Hollanda”da beşincilik, 1994”de Türkiye”de ve Hollanda”da birincilik ki bu Türkiye”nin Artistik Buz Pateni”nde yurtdışında kazandığı ilk altın madalyadır. 1995”te Türkiye”de ikincilik, Yugoslavya”daki Balkan Şampiyonası”nda ikincilik yine bir Türk patencinin Balkanlar”da aldığı ilk altın madalya ve Hollanda”da birincilik Tuğba”nın derece elde ettiği yarışmalardan sadece bir kaçıdır.

Kaynak: http://www.finansalforum.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>