Rehberiniz-Büyüyünce patron olacağım

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Büyüyünce patron olacağım” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Büyüyünce patron olacağım

Özet:Gençleri okul çağında girişimci olarak yetiştirmek isteyen Genç Başarı Eğitim Vakfı, Türkiyede 20 okul, 11 eğitim parkında toplam 2 bin 800 küçük patron yetiştiriyor

Şirket nasıl kurulur? İyi yönetici olmanın sırları nedir? Rekabetle nasıl baş edilir? Tüm bu soruların yanıtları, artık çocuk yaşta öğretiliyor. Genç Başarı Eğitim Vakfı, Junior Achievement programı kapsamında liseli gençlere nasıl işadamı ve yönetici olunuru öğretiyor.

Türkiyedeki şubesi 1997de faaliyete geçen Junior Achievement International programı, şu anda 108 ülkede uygulanıyor. Türkiyede bu programı alan 20 okul, 11 eğitim parkında tam 2 bin 800 öğrenci var.

Ekonomi programlarının hedefinin öğrencilerin girişimciliği önemsemelerini sağlamak olduğunu söyleyen Genç Başarı Eğitim Vakfının Genel Sekreteri Meral Çavuşoğlu, Gençlerin liderlik ruhuna sahip olmalarını, iş hayatı için gerekli bakış açıları edinmelerini, meslek seçimlerini bilinçli yapmalarını ve iş dünyası için hazır insan kaynağı oluşturmalarını amaçlıyoruz diyor.

İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Antalya ve Eskişehirdeki okullarda uygulanan program, Eski Doğu Bloku ülkelerinde son 10 yıldır geniş çapta uygulanıyor. Bu ülkelerde en fazla desteklenen programın Junior Achievement olduğunu söyleyen Vakıf Başkanı Korkmaz İlkorur da, Değişimi genç beyinlerle yapabilmek için program destekleniyor. Oysa Türkiyede yeterli desteği göremiyoruz. Çok zorlandık. İş dünyasına teessüflerimi bildiriyorum. Program insanı devletin yakasından düşürmek için biçilmiş kaftan. Ama bunu anlatamıyoruz. Programı Donkişotluğun bir parçası olarak ele aldık ve öyle olduğumuzu anladık dedi.

Programda gönüllü danışmanlardan faydalanılıyor. Şu ana kadar öğrenciler 40 şirket kurdular. Patlamış mısır satmaktan, spor çantası üretimine kadar pek çok faaliyette bulundular. Kurdukları şirketler sanal şirketler oluyor. Ama gerçek bir şirket gibi faaliyet gösteriyor. Örneğin hepsinin genel müdürü, finans, satış müdürleri var. Örneğin İzmir Özel Amerikan Lisesi öğrencileri, spor çantası üretim şirketi kurdu. Çantalar yok sattı. Öğretmenlere bile kalmadı. Kabataş lisesi öğrencileri t – shirt üreten şirket kurdu. Yıl sonunda öğrencilerin yüzde 30u bu t -shirtleri giydi.

Junior Achievement International, 1919da ABDde kuruldu. Dünyanın en eski, kâr amacı gütmeyen, en büyük eğitim organizasyonu. 108 ülkede ilk, orta ve üniversite öğrencilerini, ekonomi ve iş dünyasına hazırlıyor. Katılan öğrenci sayısı yılda 5 milyon. 100 bini aşkın kuruluştan 150 bin gönüllü eğitmeni var.

Yazar: EYLEM TÜRK

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir