Rehberiniz-“büyükler doymadan küçüklere ekmek yok…”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “”büyükler doymadan küçüklere ekmek yok…”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
büyükler doymadan küçüklere ekmek yok…

Bankacı Gözüyle…

www.bulentsenver.com

BÜLENT ŞENVER

Büyükler Doymadan Küçüklere Ekmek Yok

Her Pazar sabahı olduğu gibi bu Pazar da ailece kahvaltı masamıza oturup ağaçlara, çiçeklere bakarak çaylarımızı yudumlamaya başlamıştık. Çam ağacının dalına konan bir karga dikkatimi çekti. Sağa sola birer kere baktı ve mutfak camımızın yanına pike yaptı.

Eşime sordum ‘Kuşlar için yiyecek birşeyler koydun mu?’

‘Evet’ dedi. ‘Bayat ekmek parçalarını ıslatıp pencerenin önüne koydum’

Karganın nereye ve niçin pike yaptığını anladım. Birkaç saniye sonra ağzında büyük bir ekmek parçası ile uçup gitti.

Aradan bir iki dakika geçmişti ki bu sefer aynı ağacın bir başka dalında bir kumru gördüm. O kargadan daha endişeli görünüyordu. Bir sola bir sağa daha sık ve tedirgin bakıyordu. O da bir süre bakındıktan sonra bir tehlike sezmediği için bizim mutfak penceresine pike yaptı. Orta boy bir ekmek parçası gördüm ağzında. O da kısmetini alıp uçtu gitti.

Bir yandan kahvaltımı yapıyor, bir taraftan da gözümü ağaçtan ayırmıyordum. İlgimi çekmişti kuşlar. Son olarak aynı ağaca bu sefer bir serçenin konduğunu görünce daha da meraklandım.

Dikkatle izlemeye devam ettim. Kuş küçüldükçe tedirginliği de artıyordu. Kumru kargadan daha fazla korkak ve tedirgin davranmıştı dalın üzerinde. Serçe ise hepsinden daha ürkek davranıyordu. Sanki her an birisi ona bir taş fırlatacakmış gibi sağa sola sık sık bakıyor, başını bir o yana bir bu yana çeviriyor, hemen uçacakmış gibi küçük pençelerini bir yukarı bir aşağı oynatıyordu.

Biraz sonra o da ıslanmış ekmeklerin olduğu mutfak camına pike yaptı. Gagasına ufak bir parça ekmek alıp o da uçup gitti.

Kahvaltımı yaparken izlediğim bu tabiat olayı bana hayatın bir kuralını ispat etmişti;

‘Büyükler doymadan küçüklere ekmek yoktu’

Çayımı yudumlarken çam ağacının yapraklarına bakarak daldım gittim. İş hayatında yaşadığım bazı olaylar gözümün önünden bir sinema şeridi gibi geçti. Bu üç değişik boyda kuşun ekmek parçalarını almak için pencereye gelme sırası çok ilginçti. Önce karga, sonra kumru, en sonunda da serçe.

Bir pazar sabahı kahvaltımı yaparken, iş hayatında geçerli olan bir kuralı kuşlar bana bir kez daha hatırlattı. Bir yerde bir iş, bir rant, bir kar imkanı olduğunda büyükler doymadan küçüklere lokma yoktur.

Büyükler, büyük rantları küçüklere yedirmezler.

Bir Pazar sabahı, bir kahvaltı, üç kuş, bir tabiat olayı ve bir iş kuralı.

Sizinle paylaşmak istedim.

‘Büyükler doymadan, küçüklere ekmek yok’

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>