Rehberiniz-Büyük işadamlarının gizli kaygıları nelerdir?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Büyük işadamlarının gizli kaygıları nelerdir?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Büyük işadamlarının gizli kaygıları nelerdir?

Yüce gönüllülük, özellikle çok zengin olan ve günlük kaygıları çalışanlarının üstüne yükleyen patronlarda aranılan bir özellik. Ama size fazla kibar ve fazla iyi davranmak yerine, kendi başına milyarder olanlar çalışanlarına son derece acımasızdır. Bu çok güçlü insanlar, çalışanlarının ihtiyaçlarından, hastalıklarından ve onları cesaretlendirip ufkunu açmaktan ne yazık ki haberdar değiller. Onlar için iş her şeyden önce geliyor. Bu ikilemi en iyi Hollywood”un nüfuzlu zengini Sam Goldwyn şöyle özetliyor: Etrafımda sürekli bana evet diyen insanlar istemiyorum, işinize mal olsa bile bana gerçeği söyleyin.

Çok zengin: Küresel Kapitalizmin Adil Olmayan Yeni Dünyası adlı kitabın yazarı Londra Metropolitan Üniversitesi”nden Prof. Stephen Haseler, bu yaklaşımı ”hepsi güçlü ve asla hayır kabul etmeyen patronların dünyası” olarak tanımlıyor. Psikolog Abraham Maslow”u rehber olarak alalım. Maslow”un insanın ”ihtiyaç hiyerarşisi” teorisi, süper zenginlerin zorunda olmadıkları halde neden bütün gün işleriyle uğraştıklarını açıklıyor.

Fakir olmaktan korkuyorlar

Temel seviyede, Maslow, güvenliğin olduğunu savunmuştur; bunlar beslenme, su ve bir şeylere ait olma duygusu. Bu temel ihtiyaçlar bize hayatta kalmamız için temel motivasyonu sağlar. Ama bu ihtiyaçlar bir kez karşılandığında artık motive etmemeye başlar. Böylece yeni ihtiyaçların eksikliği hissedilir. Saygı ve itibar ihtiyacı, başkalarının ve sizin kendinize olan saygınız gibi. Başka bir deyişle insanlar Maslow”un ”öz-gerçekleşme” diye adlandırdığı şeyi ister.

Düşük ve ana seviyedeki ihtiyaçlarımız karşılandığında, ”olabileceğimizin en fazlası olmaya” ve kendi kaderimizi kontrol etmeye çabalarız. Water for Fish şirketinin yönetim direktörü ve İngiltere”de bir iş psikolojisi danışmanı olan Rob Davies, milyarder bir patronun kibar görüntüsünün altında huzursuz tedirgin bir ruhun olabileceğini söylüyor. Davies, çoğunun fakir olmak, vahşi bir baba olmak ya da sevilmemek gibi farklı korkuları olabileceğini söylüyor.

Peki Bill Gates neden korkar? Meydan okunmasından korktuğu söyleniyor. Microsoft, dünya hakimiyetinde baskınlığa doğru gidiyor. Eğer dünyaya hükmediyorsanız kimse karşınıza geçip de size meydan okuyamaz. Google, Microsoft”un önceki yöneticilerinden Kai-Fu Lee tarafından kurulduğunda, Gates, Lee”nin kontratı için rekabetçi olmayan (non-compete) dava açarak cevap verdi. Lee”nin kısa bir süre önce yaptığı açıklamaya göre, Gates”e şirketi bırakmadan önce Microsoft”un Çin hükümeti ve insanları tarafından “işinin bitirildiğini” söyledi.

Üzerine gidin

Gazeteci yazar Andrew Neil, işinden ayrıldıktan sonra, Full Disclosure adlı kitabında Rupert Murdoch”ın yanında çalıştığı dönemi yazmış ve Murdoch”un patron olarak en zorlayıcı taraflarını anlatmış. “Rupert kafasında bir şey oluşturduğu zaman kimse ona aykırı düşemezdi” diyor. 1997”de İngiltere genel seçimlerine doğru, Rupert”ın en çok kitleye hitap eden iki yayını The Sun ve The News of the World”un Tony Blair”ın işçi partisini destekleyeceğini söylemiş.

Neil, “İki karar da tamamen Rupert”a ait” diye yazıyor kitabında. Editörler bu kararda hiç bir rol oynamamış. Ama bu konuda hiç bir şey söyleyemediler ve onlara kesinlikle danışılmadı”. “Rupert tarafından işten çıkarılmak onun deyimi ve kışkırtmalarıyla tekrar News Corp. Fold”a davet edilmeniz için bir şans demektir” diyor Neil ve ekliyor: Bunun nedenini anlayamadım. Belki de onun insanları kovma şansı olmadan önce, insanların onun üzerine yürümesinden nefret ettiği için.

Mobilya devi Ikea”nın kurucusu olan Ingvar Kamprad”a göre, iş dünyasında tuhaf bir mistisizm var. Bir mobilya tüccarının vasiyetinde ”Ikea ruhu güçlü ve yaşayan bir gerçektir, camiamızdaki ana kuruculara minnettarız bu basit, sessiz, bahşedilmiş insanlar her zaman yardımcı bir el olmuşlardır. Onlar görevlerini yapmış ve sorumluluklarını onlara hatırlatılmadan omuzlamışlardır. Onları her yerde bulabilirsiniz, mağazalarda, ofislerde ve satış güçlerimizde. Onlar Ikea ruhunun şekillendiricilerdir.”

Genç Nazi”yi çalışanları seviyor

Kamprad”ın gençliğinde Naziler ile ilişkileri açıklandığında çalışanlar bir araya gelerek patronlarını desteklediklerini açıkladılar. Gerçekten onlar ”Big Brother””ı seviyorlar. Murdoch ve Kamprad ikisi de asıl olarak Maslow”un öz gerçekleşme hedefine doğru ilerliyor görünüyor.

Sorudan kaçanlar Biyografi yazarı

Michael Kaufman”ın bu yılın başında Amerikan Ulusal Radyosu”na yaptığı açıklamada “Bu adamda kibir var. Cevaplamak istediği hiçbir soru yok. Bir defasında bana 100 yıllar boyunca varolacak felsefeyle ilgili bir çalışma yazabilse, bütün servetinden vazgeçebileceğini söyledi. Bence, hırsları hiç de küçük değil” dedi.

Kaufman”ın yazdığı ve Soros”un hayatını anlatan “The Life and Times of a Messianic Billionaire” adlı kitapta Soros”un annesi Erzebet”in, George yedi ya da sekiz yaşındayken yazdığı bir şiirinde babasını Zeus olarak tanımladığını ve onu ”baba tanrı” diye adlandırdığını belirtiyor. Microsoft dünyanın en büyük teknolojik tehditlerinden biriyse, kurucusu Gates eleştirilerden kaçamaz. Ve her ne kadar teknolojinin hiyerarşiyi kırması gerekse de, Gates onun yönetim uygulamalarıyla güreşiyor.

Fortune dergisine “Kendime 15 yıldır e-maille çalışan bir iş sistemi kurdum ama geçici mesajlaşma gerçekten alışılması zor bir şey. Kaç insanın benim sözümü kesmesine izin verebilirim? Eğer onlara izin vermesem bu ne çeşit bir sinyal olur? Bilgisayar delilerinin de duyguları vardır. Ve bazen başkalarının duyguları için de kaygılanırlar” diyor. Yeni ekonomide daha farklı bir liderlik şekli gerekli sayılıyor. Amazon.com”un kurucusu Jeff Bezos, James Marcus”un Amazonia kitabında , yeni çağın hayatta kalacak ve yönetim stiliyle çok zekice tanımlanan patronlarından biridir.

Marcus, yavru şirketlerin yeni gelen üyelerinden bir tanesidir ve Bezos yaklaşımını kapatanlardan biri olarak tasdik edilmiştir. Bir patron olarak, Marcus kendisinin anti-karizmatik bir karizması olduğunu ve bunun onu bir önceki yüzyılın büyük adamı yaptığını ama bunun sadece geri zekalılar tarafından oluşturulmuş bir yöneten yüksek zekalılar sınıfında geçerli olduğunu söylemiştir. Zaman zaman onu haki pantolonu ve mavi Oxford t-shirtüyle serserice dolaşırken görebilirsiniz- tabi yükselen girişimciler için ikonik simgesel bir giyim olabilir- ve hiç olmadığı kadar yaklaşımcı olarak kalır.

Bezos”nun en çok gülünen ve parlayan yönetim toplantılarında ve analitik sunumlarındaki tarzı, insanlar tarafından reddediliyor. ”Havada yaşama”nın sembolü olarak görülüyor. Milyarder patronlar giderek zenginleşiyor ve bu oluşumun hızı da giderek artıyor. Hatta 90”ların sonundaki borsa keyfi kaybolsa da o günlerin ruhu banka bakiyelerinde ve kainatın efendileri görünümündeki dünyanın en zengin adamlarında yaşıyor.

Profesör Lester Thurow, hiperbolik çalışması Building Wealth”in çalışmasında oyunun kurallarını anlatıyor: ”Servet kapitalizmde kazanılan bir skordur. Büyük servetler muhakeme edilmelidir. Bunlar saygıyı hak etmişlerdir ve galiptirler.” Servet resmi olmayan hiyerarşi kurallarında çok önemlidir ama bu kişisel değerin ölçüldüğü tek boyut olma yolunda ilerliyor. Kendi cesaretiniz, ateşliliğinizle övünmek istiyorsanız bu oynayabileceğiniz yegane oyundur. Bu en büyük ligdir. Eğer oynamıyorsanız, siz, tanım gereği ikinci sınıfsınız.

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>