Rehberiniz-Büyük düşünürlerin dokuz özelliği ve iyi düşünmenin iki sırrı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Büyük düşünürlerin dokuz özelliÄŸi ve iyi düşünmenin iki sırrı” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Büyük düşünürlerin dokuz özelliği ve iyi düşünmenin iki sırrı

Büyük Düşünürlerin Dokuz Özelliği

Büyük düşünürler yeryüzünün en değerli insanlarıdır çünkü imgelemlerimizin kilitlerini açabilirler. Peki büyük düşünürleri ortak noktaları nelerdir? Onları özel kılan nedir? Büyük düşünürlerin dokuz özelliği olduğu sonucuna vardım:

1. Büyük düşünürler ateşlidir.

2. Büyük düşünürler hayal güçleri içinde yitip gitmezler.

3. Büyük düşünürler gözlerini budaktan esirgemezler.

4. Büyük düşünürler fikir içinde yoğrulurlar.

5. Büyük düşünürler bir araya geldiklerinde daha iyi düşünürler.

6. Büyük düşünürler hayır yanıtından hoşlanmazlar.

7. Büyük düşünürler fanteziyi gerçeğe dönüştürürler.

8. Büyük düşünürler bir amaç için yaşarlar.

9. Büyük düşünürler yürekleriyle düşünürler.

Nasıl Düşünür Olursunuz?

Bugünün Darwin’ci iş ortamında ilk kuralı Darwin’in kendisi koymuştur: Doğru çevreyi bul ki yeteneklerin gücünün en üst noktasına ulaşabilsin.

ÇoÄŸumuz için bu uzun bir deneme-yanılma süreci olabilir. Michael Jordan, beyzbolun çekici hızını sevmiÅŸ olabilir ama onun için doÄŸru çevre kesinlikle basketboldur. Bill Clinton için istediÄŸinizi söyleyebilirsiniz, ama o, gerçek anlamda politikacı olarak doÄŸmuÅŸ bir insandır. Gerçek bir sanatçıyı izlemek kadar heyecan veren hiçbir ÅŸey yoktur. Bir baÅŸkasının düşlerini yaÅŸayan birini izlemekte aynı ölçüde acı verir: ailenin hukuk ÅŸirketine saplanıp kalmış özgür bir ruh, heykeltıraÅŸ olmak isteyen bir cerrah, roman yazmak isteyen bir reklamcı…

Herkesin kendi ideal yaşamını yaşayabileceğini söylemeye çalışmıyorum. Ama, yaratıcılığı serbest bırakmak, her sabah işe heyecanla gidebileceğiniz biçimde yaşamak için yaratıcı fikirler üretmek istiyorsanız, önce yüreğinizi yoklayıp gerçekten ne yapmak istediğinizi sorgulamalısınız. Yaratıcılığınızın yöneldiği alanları keşfedip, istediğiniz şeyi yapmanın bir yolunu bulmalısınız.

İkinci kural, yavaşlamaktır. Kimse en iyi düşüncelerini koşar adım giderken üretemez. Yıllar önce kokain ve amfetamin gibi uyuşturuculara karşı bir kampanya yürütülmüştü. Tüm medyada öne çıkarılan başlık “Sürat öldürür.” idi. Bu hala geçerli, sürat büyük fikirleri öldürür. Hızlandıkça, kuluçkaya yatmak, düşünüp taşınmak ve düş kurmak için daha az zamanımız kalır. “Kurşundan hızlı” felsefesi reklam dünyasında hala geçerliliğini koruyor.

Bugün reklam yazarlarıyla, sanat yönetmenlerine bir görev verildiğinde işi çok kısa sürede bitirmeleri de isteniyor. Ücretleri yüksek, çalıştıkları ortamlar geniş ama fikirleri küçüldükçe küçülüyor. Çünkü kuluçka dönemi için kullanacakları zaman gittikçe azalıyor.

Yazar: Joey Reiman/İyi Yaşamak İçin Yaratıcı Düşünmek

Kaynak: http://Reklamcılık Vakfı Yayınları

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir