Rehberiniz-Bulaşıkçılıktan patronluğa bir başarı öyküsülu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Bulaşıkçılıktan patronluğa bir başarı öyküsülu” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bulaşıkçılıktan patronluğa bir başarı öyküsülu

Dome Otel’in yönetimini devralıp patron olan işçiler zarardaki işletmeyi kâra geçirmeyi başardı…

1939 yılında Rum’lar tarafından yapılan Dome Otel, harekat sonrasında 1974’teVakıflar İdaresi’ne devredildi.Kıbrıs’ın en eski ve en köklü otellerinden biri olan Dome Hotel, devlet büyüklerinin ağırlandığı simge mekan haline geldi. Ancak, 2000’li yıllardan itibaren otel zarar etmeye başladı.

10 yıl işletecekler

Önce özelleştirmeye alınıp çalışanlarınmaaşında yüzde 40 indirimegidildi. Alıcı çıkmayıncaVakıflar İdaresi ortak işletmeci arayışına girdi.Otelde örgütlü Turizm Emekçileri Sendikası (TES) işçileri “Biz varız!” deyip yönetime talip oldu. Oteli şimdi 49 otel personeli ile TES’in ortak olduğu toplam 50 üyeliDayanışma Turizmşirketi işletiyor. TES ve Dome Otel Başkanı Bayram Karaman’ın verdiği bilgilere göre, çalışanlar kıdem tazminatı alacaklarının 4’te 1’i olan 600 bin lirayı sermaye koyarak 2008’de otel yönetimini devraldı.

7.5 saat çalışıyorlar

Sözleşmeye göre zarardan ve toplu iş sözleşmelerinden sendika sorumlu. Elde edilen kârın yüzde 30’u vakfa, yüzde 30’u çalışanlara giderken, geri kalan yüzde 40’la da yatırımyapılıyor. Dolayısıyla işçiler kârın yüzde 70’ine hiç dokunamıyor. Sendika 10 yıl boyunca işleteceği otelin hiçbir bölümünü kiraya da veremiyor. DomeOtel’in yönetim kurulu başkanlığını, 1976 yılında Bitlis’ten gelip 1977’de kasiyer olarak otelde işe başlayan Bayram Karaman yapıyor. Otelde müşterilere hizmet eden servis elemanlarından perde gerisindeki bulaşıkçısına kadar herkes patron. KKTC’de asgari ücret bin 350 TL.Otel genel müdürü3bin150TL, çalışanlarbin500 TL maaş alıyor. Ancak günlük çalışma süresi 7,5 saati geçmiyor.

Zengin olmak için bu işe girmedik

Bayram Karaman, kötü yönetimden dolayı zarar eden oteli kâra geçirerek işçinin gücünü kanıtladıklarını bildirdi. Karaman, “Bizden öncemüşteri bol otel zarar ediyordu. Bizim devraldığımız 2008 yılında 2,7 milyon lira zarar hedefi vardı. 2009’da zarar 110 bine indi. 2010 yılından bu yana kâr ediyoruz. Bu yılı da kârla kapatacağız” dedi. “Biz zengin olalım, milyoner olalımdiyebu işe girmedik. İşçinin hem çalışıp hem yönetebileceğini kanıtladık” diyen Karaman, “KKTC’de herkesin çalışmak istediği otel olmak, bu modelin tuttuğunu gösteriyor” diye konuştu

Kaynak: http://Bugün

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir