Rehberiniz-Bugünün magandası: “kozalak!”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Bugünün magandası: “kozalak!”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bugünün magandası: “kozalak!”

BUGÜNÜN MAGANDASI: “KOZALAK!”

Levent Cantek

MİLLİYET

Hayat ‘kazma’ üretmeye devam ediyor!

80’li yılların ortasında, mizah dergileri kaynaklı bir kavram ortaya çıktı: Maganda! Sonradan anlatılanlara göre, çizerler kendi aralarında konuşurken uydurmuşlar bu kavramı.

Hoş, ilk kez ’50’li yıllarda yayımlanan, Mıstık’ın Taş Devri bant-karikatür serisinde yer alan, Kuganda ve Mukondo adlı tiplemelerin, çizerlerin çocuk hafızasında yer etmiş olduğu da düşünülebilir. Ancak kavramı, klişe bir tipleme olarak, görür görmez, anlaşılır biçimde görselleştiren, şüphesiz mizah dergileridir. Maganda tanımlaması, genellikle şehir hayatına uyum sağlayamamış, kendi kurallarını dayatan, meydan okuyan, görgüsüz göçmen erkekler için kullanılır.

Geçen yüzyılın başlarında, okumuş-yazmış İstanbullular, öylelerine “Herif” dermiş. ’30’larda aynı insanlara “Apaş” da denmiş, “Herif” de.

‘Post-maganda’ Kozalak

İnsanlar yaşadıkları dönemi karamsarlıkla geçmişi güzelleyerek anlamlandırdıkları için, Magandanın daha önce var olmamış bir toplum zararlısı olduğu kolaylıkla söylenebiliyor. Bunun argoya mahsus kalmayıp, edebi ve estetik anlamda üretilmiş olduğu üzerinde ise pek durulmuyor. Gırgır geleneğinden yetişen çizerlerin elinde maganda (ve zonta) tiplemeleri, onlarca çalışmaya konu oldular. Maganda öyküleri tekrara dahi düştü.

Yakın zamanlarda Mehmet Çağçağ, farklı bir kavramdan yola çıkarak öyküler anlatmaya başladı. Kozalak adını verdiği yeni tiplemesi, haliyle Maganda’nın (Herif’in) bir çeşitlemesi oldu. Başlangıçta medyaya yansımış haberlerden yola çıkan, ‘Kozalak Haber Ajansının’ (KOHA) sunduğu, her defasında değişen yer, mekân ve olaylarda görünen kolektif bir tipleme olarak kullanılan Kozalak, giderek yan tiplemeleri ve çevresi olan bir diziye dönüştü.

Ameliyat olmaya çalışan eşcinsel sevgilisi Fethi ile imam nikâhına dahi yanaşmadığı kız arkadaşı Şehriye başlıca yan tiplemeler. Çağçağ, çocuklukta yaşanan travmatik olaylara yaptığı göndermelerle, ‘bugün’ü anlamayı deneyerek diziye rahatsız edici bir psikolojik derinlik de katıyor. Bir yanda acımasızlık, kaybedecek bir şeyi olmamanın cesareti, cinsel doyumsuzluk, biseksüellik, parasızlık, kaypaklık, insanlara güvensizlik anlatılırken, diğer yanda erkeklik kriziyle ‘dökülen’ Kozalak’ın insani tarafları bir arada karikatürize ediliyor.

Bir İstanbul yaratığı

Kozalak kavramının, Maganda kadar popülerleşmesi zor. Bunda dizinin komikleşmeye ket vuracak nitelikte rahatsız ediciliği önemli rol oynuyor. Magandalar, Kozalak’taki karamsarlıkla çizilmemişti örneğin. Bu karamsarlığı, gerçeklik vehmini güçlendirme çabası kadar, Çağçağ’ın Kozalak’ın tiplemelerden nefret etmesine bağlamak da mümkün. İlk dönemlere kıyasla, daha ılımlı yaklaştığı söylenebilirse de, her hafta onunla zihnen kavga ettiği görülüyor.

Kozalak’ın temsil ettiği, taşralı, gayrı medeni, arsız, haris ‘öteki’nin, yeniden, ama bu kez daha kıyıcı, daha pervasız ve dolayısıyla daha tehditkâr bir tipleme olarak ortaya çıktığı söylenebilir.

Yoksul insanların, göçmenlerin ‘yırtma’ arzusunun ete kemiğe bürünmüş hali o. Bir İstanbul yaratığı. Yeri geldiğinde ‘garibanı’ oynayan, fırsatını bulduğunda karşısındakini ezen biri. Kozalak, okuruna, her gün geçtiği Beyoğlu’nda, barların, gece klüplerinin önlerinde, otoparkların girişlerinde, kuytuda, karanlıkta daha ihtiyatlı, şüpheci olmayı, kaybedecek şeyi olmayanlara karşı, sahip olduklarına daha sıkı sarılmayı öğretiyor. Bu nedenle geçmişte yaşanmış, ‘maganda dediğimiz insanlara haksızlık mı ediyoruz’ tartışmasının çok da önemi kalmadığı anlaşılıyor.

Mehmet Çağçağ:”Büyük öfkeyle çiziyorum’

Kozalak’ın yaratıcısı Mehmet Çağçağ, Leman’da çizdiği Timsah karakterini 5 yılda benimsetebilirken Kozalak’ın 4 ayda akıllara yerleştiğini söylüyor.

Kahramanı taşradan gelmiş. Şehirde otopark mafyalığı, eroin satıcılığı, bar fedailiği yaparak palazlanmış.

Lümpen.

İlk gelen magandalardan farklı olarak safiyetini tümüyle yitirmiş.

Yırtık, cahil, dindar, milliyetçi, silahlı… Argosu kuvvetli, saldırganlığı cüretli. Kendine benzemeyen her şeye (ütülü pantolona bile) ve herkese (özellikle ‘entellere’) karşı müthiş öfkeli. Kazanmak, tutunmak için göze alamayacağı şey yok.

Bir başka özelliği ise nefsine yenikliği…

Kadınlarla ilişkisi sorunlu: Hem tacizci; hem namus bekçisi…

Özel olarak dönmelere düşkün… Evde, köyünden bir oğlanla birlikte yaşamasına rağmen, dönmelerin peşinden ayrılamıyor. Bunda, kadınsız ortamlarda yetişmiş olmasının etkisi büyük. Dönme de olsa bir erkekle daha kolay iletişim kuruyor.

Anadolu’dan gelen bir sürü işsiz sapsız, cinsel tercihi olmamasına rağmen, kolay yoldan para kazandırdığı için dönmeliğe meylediyor. Ona özenip gelenler de dönme oluyor. Büyük bir pazar oluştu. Yakında acaip bir patlama yaşanacak diyor Çağçağ:

Büyük bir öfkeyle çiziyorum Kozalak’ı… Şehre ilk gelenler marjinaldi, eziliyordu. O yüzden sahipleniyorduk. Ama giderek saflıklarını yitirip çirkinleştiler, silahlanıp iktidar oldular ve herkese hayatı dar etmeye başladılar. Bu lümpen dalgasının arkası gelecek. Çünkü efendilik kurumu iflas etti. Cibiliyet hırkasını çıkardı artık toplum…

Lümpeni, Yeşilçam ve beyazcamdan önce karikatürcülerle reklamcıların keşfettiğini de ekliyor Çağçağ: “Ne de olsa reklamcılar, bizim yıllardır çizdiğimiz magandalarla, zontalarla büyümüş çocuklar…”

Bakalım bizim Kozalak, ne zaman bir film yıldızı ya da popstar olarak karşımıza çıkacak.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>