Rehberiniz-Bugün yeniden başlasam !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Bugün yeniden başlasam !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bugün yeniden başlasam !

Hırs ve hevesini kaybetme

Nerdin Gök

En iyi hatıram…

2001 yılında henüz 1 yıllık firma sahibi iken yıllardır Belçika’da üretim yapan bir firmadan temsilcilik istemek için Almanya’da bir fuara katıldım. Şirketi temsil ederek görüşmeleri ben yürüttüm. Türkiye’de nasıl bir pazarınız var, ne kadar satış taahhüt ediyorsunuz, mevcut diğer firmayı neden bırakalım ve sizinle neden çalışalım gibi çapraz sorgulardan sonra, masadan yeni Türkiye temsilcisi olarak kalktım. Çok büyük bir heyecan ve mutluluktu.

En kötü hatıram…

Bir üniversite hastanesinin ihalesine girecektim, alımı yapacak laboratuarın hocası son anda teklife bir ürün daha dahil etmemi istedi. Satın alma müdürlüğünün bilgisayarında apar topar teklifi revize ettim. Ancak kamu ihale kanununun yönetmelikleri gereğince teklifi yazı ile de yazmak gerekiyordu, o acelede unuttum, ihaleden diskalifiye oldum. Fiyatlar açıklandı ki; eğer katılabilseydim ihalenin tamamı bende kalacaktı.

Hayatımı değiştiren (belirleyen) karar…

Henüz 24 yaşındayken bir işadamının sermayesiyle kendi donanımımı birleştirip şirket açmak oldu.

Genç meslektaşlara tüyo…

Hırsınızı hevesinizi yitirmeyin. Sizi başarılı kılacak olan iki elemandır onlar.

——————————————————————————–

Sebebi kıskançlık

Lebriz Uçman/ Stilist

En iyi hatıram…

Uzun yıllar çalışmış olduğum firmadaki iş hayatım, mutlu anılarım o kadar çok ki, saymak yetmez.

En kötü hatıram…

Çok severek çalıştığım bir iş yerinde sadece kadınsal kıskançlık sebebi ile bir kadın tarafından ayağımın kaydırılması ve buna mani olamamam.

Hayatımı değiştiren (belirleyen) karar…

Hayatımın akışını değiştiren olay sadece bir kitap oldu, başkalarının ne düşündüğü değil benim ne düşündüğümün önemli olduğunu bana hatırlatması idi.

Hayatımı değiştiren karşılaşma…

Kendimden başka hiç kimse hayatımı değiştirmeyi başaramadı.

Genç meslektaşlara tüyo…

İş hayatında insan ilişkilerinin çok önemli bir yeri olduğu unutulmamalı, özellikle kadınlar kadın işverenler ile çalışmamaya özen göstermeli, işini yaparken en iyisini yapmaya çalışmalı ve dinlemeyi bilmeli.

——————————————————————————–

Sektör değiştirdim mutlu oldum

Tuğrul Kaya/ Proje Yöneticisi

En iyi hatıram…

En mutlu olmasa da en şanslı anım diyebilirim. En kötü hatıramdaki aradığım bir arkadaş Microsoft’ta bir iş olduğunu yapıp yapamayacağımı sordu, tekrar sektöre girdim 🙂 En iyi anınız nerede ve ne zaman olur bilemezsiniz. İşi bırakmasam daha iyi bir başlangıç yapamayacaktım.

En kötü hatıram…

İlk işimde tek kişiydim, acemiydim oldukça ağır bir iş omuzlarıma binmişti işi değil sektörü bırakma kararı almıştım. Kız kulesinin karşısına oturdum keyif çayı içtim (stresten) bütün yakınlarımı aradım işi bıraktığımı bir daha sektörle ilgili tek bir laf bile duymak istemediğimi söyledim. İş yerini aramadım bile. Eşyalarımı bile orada bıraktım. Çok ama çok kötü bir andı…

Hayatımı değiştiren (belirleyen) karar…

Akademik hayatı bırakıp iş dünyasına girme kararımı uyguladım. Kendim bile inanmıyordum.

Hayatımı değiştiren karşılaşma…

Microsoft’tan bir çalışanla karşılaştım. Ben onu eşi ile tanıştırdım o da beni sektörün büyükleri ile 🙂

Genç meslektaşlara tüyo…

İşlerinizi ertelemeyin, Kurumsal firma ise hedefiniz hemen bunu gerçekleştirin, askerlik varsa kesinlikle bir an önce yapın, daha sonra daha önemli işleri reddederek gitmek zorunda kalırsınız. Para kazanılarak değil biriktirilerek kazanılır bunu unutmayın. İngilizcenizi tam uzman olmadan önce geliştirin, ileride İngilizce olmadığı için kaçan büyük balıklara arkasından bakmayın. Ne istediğinize karar verin, akademik hayat ve iş dünyası paralel çok zor gider. Ne yapacağınızı kesin bir kararla belirleyin. Gerekirse aç kalın ama sabredin.

——————————————————————————–

Müdürlerden korkar oldum

Suzan Balıkçıoğlu – Türkçe Bölüm Başkanı

En iyi hatıram…

İş hayatımdaki ilk müdürüm tam bir kâbustu. Mobing sendromu yaşattı bana. Tüm müdürlerden korkar olmuştum. Bir kaç yıl sonra başka bir işte başka bir müdürüm oldu. “Kazan-kazan” yöntemiyle beni kazandı; şimdi sektörümde oldukça başarılı bir bireyim. Meslekte yeni olanların kaybetmesi o kadar çok ki… Ama ben şanslıymışım ki sonradan birileri beni tekrar kazandı:)

En kötü hatıram…

İlk müdürüm İşten acımasızca ve nedenini bilmeden çıkarılışım…

Hayatımı değiştiren (belirleyen) karar…

Çok sevdiğim müdürümün bulunduğu kurumla tanışmam ve orada kendimi geliştirmem.

Hayatımı değiştiren karşılaşma…

İlk müdürümle karşılaşmam.

Genç meslektaşlara tüyo…

Üniversite yıllarında iş hayatından korkmayın bir şekilde bu hayatın içine girin. Sonrasında daha gerçekçi ve “ütopik olmayan” doğrularla asıl iş yaşantınıza başlarsınız. Üniversiteden mezun olana kadar hiç iş tecrübesinin olmaması insanları tanımamayı getiriyor. Bence her sektörde insanlar okurken asistanlık yaparak başlamalı.

Kaynak: http://yenibiris.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir