Rehberiniz-Bugün yeniden başlasam !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Bugün yeniden baÅŸlasam !” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Bugün yeniden başlasam !

Hırs ve hevesini kaybetme

Nerdin Gök

En iyi hatıram…

2001 yılında henüz 1 yıllık firma sahibi iken yıllardır Belçika’da üretim yapan bir firmadan temsilcilik istemek için Almanya’da bir fuara katıldım. Şirketi temsil ederek görüşmeleri ben yürüttüm. Türkiye’de nasıl bir pazarınız var, ne kadar satış taahhüt ediyorsunuz, mevcut diğer firmayı neden bırakalım ve sizinle neden çalışalım gibi çapraz sorgulardan sonra, masadan yeni Türkiye temsilcisi olarak kalktım. Çok büyük bir heyecan ve mutluluktu.

En kötü hatıram…

Bir üniversite hastanesinin ihalesine girecektim, alımı yapacak laboratuarın hocası son anda teklife bir ürün daha dahil etmemi istedi. Satın alma müdürlüğünün bilgisayarında apar topar teklifi revize ettim. Ancak kamu ihale kanununun yönetmelikleri gereğince teklifi yazı ile de yazmak gerekiyordu, o acelede unuttum, ihaleden diskalifiye oldum. Fiyatlar açıklandı ki; eğer katılabilseydim ihalenin tamamı bende kalacaktı.

Hayatımı deÄŸiÅŸtiren (belirleyen) karar…

Henüz 24 yaşındayken bir işadamının sermayesiyle kendi donanımımı birleştirip şirket açmak oldu.

Genç meslektaÅŸlara tüyo…

Hırsınızı hevesinizi yitirmeyin. Sizi başarılı kılacak olan iki elemandır onlar.

——————————————————————————–

Sebebi kıskançlık

Lebriz Uçman/ Stilist

En iyi hatıram…

Uzun yıllar çalışmış olduğum firmadaki iş hayatım, mutlu anılarım o kadar çok ki, saymak yetmez.

En kötü hatıram…

Çok severek çalıştığım bir iş yerinde sadece kadınsal kıskançlık sebebi ile bir kadın tarafından ayağımın kaydırılması ve buna mani olamamam.

Hayatımı değiştiren (belirleyen) karar…

Hayatımın akışını değiştiren olay sadece bir kitap oldu, başkalarının ne düşündüğü değil benim ne düşündüğümün önemli olduğunu bana hatırlatması idi.

Hayatımı deÄŸiÅŸtiren karşılaÅŸma…

Kendimden başka hiç kimse hayatımı değiştirmeyi başaramadı.

Genç meslektaşlara tüyo…

İş hayatında insan ilişkilerinin çok önemli bir yeri olduğu unutulmamalı, özellikle kadınlar kadın işverenler ile çalışmamaya özen göstermeli, işini yaparken en iyisini yapmaya çalışmalı ve dinlemeyi bilmeli.

——————————————————————————–

Sektör değiştirdim mutlu oldum

Tuğrul Kaya/ Proje Yöneticisi

En iyi hatıram…

En mutlu olmasa da en ÅŸanslı anım diyebilirim. En kötü hatıramdaki aradığım bir arkadaÅŸ Microsoft’ta bir iÅŸ olduÄŸunu yapıp yapamayacağımı sordu, tekrar sektöre girdim 🙂 En iyi anınız nerede ve ne zaman olur bilemezsiniz. Ä°ÅŸi bırakmasam daha iyi bir baÅŸlangıç yapamayacaktım.

En kötü hatıram…

Ä°lk iÅŸimde tek kiÅŸiydim, acemiydim oldukça ağır bir iÅŸ omuzlarıma binmiÅŸti iÅŸi deÄŸil sektörü bırakma kararı almıştım. Kız kulesinin karşısına oturdum keyif çayı içtim (stresten) bütün yakınlarımı aradım iÅŸi bıraktığımı bir daha sektörle ilgili tek bir laf bile duymak istemediÄŸimi söyledim. Ä°ÅŸ yerini aramadım bile. EÅŸyalarımı bile orada bıraktım. Çok ama çok kötü bir andı…

Hayatımı deÄŸiÅŸtiren (belirleyen) karar…

Akademik hayatı bırakıp iş dünyasına girme kararımı uyguladım. Kendim bile inanmıyordum.

Hayatımı deÄŸiÅŸtiren karşılaÅŸma…

Microsoft’tan bir çalışanla karşılaÅŸtım. Ben onu eÅŸi ile tanıştırdım o da beni sektörün büyükleri ile 🙂

Genç meslektaÅŸlara tüyo…

İşlerinizi ertelemeyin, Kurumsal firma ise hedefiniz hemen bunu gerçekleştirin, askerlik varsa kesinlikle bir an önce yapın, daha sonra daha önemli işleri reddederek gitmek zorunda kalırsınız. Para kazanılarak değil biriktirilerek kazanılır bunu unutmayın. İngilizcenizi tam uzman olmadan önce geliştirin, ileride İngilizce olmadığı için kaçan büyük balıklara arkasından bakmayın. Ne istediğinize karar verin, akademik hayat ve iş dünyası paralel çok zor gider. Ne yapacağınızı kesin bir kararla belirleyin. Gerekirse aç kalın ama sabredin.

——————————————————————————–

Müdürlerden korkar oldum

Suzan BalıkçıoÄŸlu – Türkçe Bölüm BaÅŸkanı

En iyi hatıram…

Ä°ÅŸ hayatımdaki ilk müdürüm tam bir kâbustu. Mobing sendromu yaÅŸattı bana. Tüm müdürlerden korkar olmuÅŸtum. Bir kaç yıl sonra baÅŸka bir iÅŸte baÅŸka bir müdürüm oldu. “Kazan-kazan” yöntemiyle beni kazandı; ÅŸimdi sektörümde oldukça baÅŸarılı bir bireyim. Meslekte yeni olanların kaybetmesi o kadar çok ki… Ama ben ÅŸanslıymışım ki sonradan birileri beni tekrar kazandı:)

En kötü hatıram…

Ä°lk müdürüm Ä°ÅŸten acımasızca ve nedenini bilmeden çıkarılışım…

Hayatımı deÄŸiÅŸtiren (belirleyen) karar…

Çok sevdiğim müdürümün bulunduğu kurumla tanışmam ve orada kendimi geliştirmem.

Hayatımı deÄŸiÅŸtiren karşılaÅŸma…

İlk müdürümle karşılaşmam.

Genç meslektaÅŸlara tüyo…

Ãœniversite yıllarında iÅŸ hayatından korkmayın bir ÅŸekilde bu hayatın içine girin. Sonrasında daha gerçekçi ve “ütopik olmayan” doÄŸrularla asıl iÅŸ yaÅŸantınıza baÅŸlarsınız. Ãœniversiteden mezun olana kadar hiç iÅŸ tecrübesinin olmaması insanları tanımamayı getiriyor. Bence her sektörde insanlar okurken asistanlık yaparak baÅŸlamalı.

Kaynak: http://yenibiris.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir