Rehberiniz-“bugün gelecekte yaşar, dün planladığım şeyleri yaparım”…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “”bugün gelecekte yaşar, dün planladığım şeyleri yaparım”…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
bugün gelecekte yaşar, dün planladığım şeyleri yaparım…

Kaynak: İnsankaynaklari.com

Kerim Taner (Alara Tarım Genel Müdürü)

Kısaca kariyer öykünüz…

1989 yılında İstanbul Üniversitesi İsletme eğitimiyle beraber iş hayatına atıldım. Eğitimde öğrendiklerimi anında iş hayatında pratik olarak kullanmam kariyerimin basında bana zengin bir tecrübe kazandırdı. Alara’nin yanı sıra Belçika, İngiltere ve Arjantin’de bütünleşmiş projelerde kurucu ortak oldum. Alara’de birçok departmanlarda çalıştıktan sonra 8 yıldır Genel Müdür görevini yürütmekteyim. Eğitimime Haziran 2005 itibarıyla University of Chicago Üst Düzey Yönetici MBA Programında devam edeceğim.

Alara Tarım hakkında bilgi alabilir miyiz? Alara Tarım’ı rakiplerinden farklı kılan özellikler nelerdir?

Alara Tarım dünyanın en büyük incir ve ikinci büyük kiraz ihracatçısıdır. Almanya’dan getirdiği, en verimli, patentli fidanları kendi ve üretici bahçelerinde yetiştirerek dünya pazarlarına en kaliteli ve Eurepgap sertifikalı ürünleri tedarik ediyor. Türkiye’de yaptığı üretimi yıla yaymak için aynı iş modelini Patagonya Arjantin’de de uyguluyor. Sezon içinde 10000’den fazla üretici ve 3000 çalışan bu vizyonla dünyanın 5 kıtasında 22 ülkenin dev perakende zincirlerine ürün satıyor. A

lara ürün portföyünü yeni çeşit ürünlerle zenginleştiriyor. Pazarda talep gören yeni çeşit elma, kayısı, erik ve nektarınlar Alara’nın 42 milyon dolar cirosunu 2010 yılına kadar 100 milyon dolara çıkaracak. Pazar odaklı ve fark yaratmak için iyileştirme, geliştirme, yenilikler yaratma, yapılmayanı gerçekleştirme felsefesiyle çalışan Alara Tarım’da kalite, etkinlik, verimlilik ve rekabetçi yaklaşımlarla desteklenir. Amacımız; Türkiye’yi AB’nin meyve bahçesi yapmaktır.

Ernst & Young tarafından düzenlenen Yılın Girişimcisi yarışmasında birinci seçildiniz. Yılın Girişimcisi olma sürecinizde bahseder misiniz?

Alara Tarım ile Türkiye ve dünyada birçok başarılı ve olağanüstü projelere imza attık. Gerçekleştirdiklerimizi kamuoyuyla paylaşmak ve yarınlarımızı anlatmak istedik. Bu nedenle yarışmaya katıldık. Bugüne kadar yaptıklarımız yarın yapacaklarımıza temel olacak. Bu ödül ve dönem Alara tarihinde bir dönüm noktası olacak. Bu başarıda büyük pay sahibi üreticiler, çalışanlar ve diğer sosyal paydaşlarımız yaptığımız işin ne kadar önemli olduğuna şahit olarak ödülün haklı gururunu yaşadı. Türk tarımında yapılabileceklerin örnek bir öyküsü olmaktan gurur duyuyoruz.

Yılın girişimcisi ödünü almanızı sağlayan çalışma tarzınızın ve kişisel özelliklerinizin neler olduğunu düşünüyorsunuz?

Sürekli kendimi, çevremi ve şirketimi geliştirme arzusu içerisindeyim. Dünya çok hızlı gelişiyor ve değişiyor. Varılabilmemiz için koşu bandındaymış gibi sürekli ileriye doğru koşmalıyız. Durduğumuz an geriye düşeriz. Bu mantaliteyle Alara’da çok dinamik, geleceği düşünen ve sürekli farklar yaratmayı amaçlayan bir çalışma tarzını yerleştirmeyi amaçlarım. Doğru yaklaşımları geliştirmek için pazara çok yakın yaşarım. Pazar ne isteyecekse onu karşılamak üzere elastik bir şekilde her türlü altyapımızı hazırlarız. Bugün gelecekte yaşarız, dün planladığımız şeyleri yaparız.

Benim için her fikir çok önemlidir. Herkesi çok iyi dinler ve ne söylediklerini değil ne anlatmak istediklerini hissetmeye çalışırım. Sadece mantığımla değil duygularımla da karar veririm. Duygusal zekâmın güçlü olduğuna inanıyorum. Alara’da samimi, içten, açık, saygın, dürüst, adil ve duyarlı bir kültür vardır. Herkes sadece işini yapmaz aynı zamanda işe her şeyiyle katılabileceği ortamı yakalar. Bu kültür Alara’yı başarıya taşımıştır.

İş dünyasında dünya standartlarına ulaşabilmek için özellikle dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğünüz noktalar nelerdir? Dünya çapında başarılar elde etmek isteyenlere nasıl bir yöntem tavsiye edersiniz?

İş dünyanızı çok iyi tanımanız gerekir. Hem sektörü, hem müşterinizi hem de tüketicinizi çok iyi anlamalı ve buna göre kendinizi, servisinizi ve ürünlerinizi hazırlamalısınız. Standartları kâğıt üstünde gerçekleştirmek yerine yaşam felsefesi olarak şirkete yaymanız gerekir. Her türlü projede kararlı ve tutarlı olarak inancınızı herkese yaymalısınız. Sürekli yeni ve iddialı amaçlar üretmeli ve bunları tüm ekibinizle paylaşmalısınız. Rüyanızı başkalarının da rüyası haline getirmelisiniz. Amacınıza ulaşacak yolu açık ve net şekilde çizip tüm enerjinizle yürümelisiniz. Sizin inandığınızı ve enerjinizi görenler sizinle beraber gelecek ve başarıya beraberce ulaşacaktır. Sınırlarımızı kendimiz belirleriz. Bugün iş dünyamızın coğrafi sınırları tüm yeryüzü, düşünce sınırlarımız ise hayal âlemimizin bizi götürebildiği noktadır.

Girişimcilerin Türkiye’de ve dünyada karşılaşabilecekleri başlıca problemler nelerdir? Bu problemlerle başa çıkabilmeleri için ne gibi yöntemler izlemelerini önerirsiniz?

Bahsetmemiz gereken isimizin ve ülkemizin kendine göre iç ve küreselleşen dünyada dış problemler var. Önemli olan bu problemli dünyada doğru zamanda doğru kararları verebilmektir. Bunun için hem iş konusunda hem de dünya ekonomisi hakkında girişimcilerin kendilerini çok bilgili ve taze tutmaları gerektiğini düşünüyorum.

Girişimcilikte bir önemli konu da riskleri başarılı yönetebilmektir. Risk alırken riski iyi analiz ederek parçalayarak alma taraftarıyım. Risksiz ve konforlu yaşamanın farklı olma amacını ve başarıyı büyütmeyi engelleyeceğini düşünmekle iyi analiz edilmiş, kontrol edilebilir ve yönetilebilir riskler almayı tercih ederim.

Avrupa Birliği politikaları girişimciliğin desteklenmesi yönünde. Tarım Avrupa Birliği’nin önem verdiği diğer alanlardan biri. Sizin gerçekleştirdiğiniz çalışmalar ve Türkiye’de bu yönde atılan adımları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizim projelerimiz AB’nin Türk tarımından beklentilerini karşılıyor. AB ne istiyor diye sorarsak?

Üzerine politikalar geliştirilecek tarımla ilgili veri tabanı.

Türkiye’de hangi bölgede en kaliteli ve verimli hangi ürünlerin yetişeceğine dair Türkiye’nin meyve haritasını oluşturduk.

Alara üreticilerini sürekli eğiten, tüm bilgilerini paylasan Alara, üniversiteden mezun olan basarîli ziraat mühendislerini kendi organizasyonunda eğitip, pratik becerilerini dünyanın en son teknikleriyle geliştirip sertifikalandırarak tarım sektörüne armağan ediyor. (Stajyerlik)

Verimli ve rekabetçi üretime yönelerek doğru ürünlerin yetiştirilmesi.

Dünyadaki ıslahçılarla çok yakın ilişkiler içerisinde en verimli ve üretken fidanları patentli olarak Türkiye’ye getirip dünyanın en büyük kiraz fidanlığından üreticilerimize dağıtıyoruz. Kirazda yakaladığımız başarıyı elma, erik, kayısı, nektarın gibi ürünlerle pekiştireceğiz.

Avrupa standartlarının Türk tüketicileri için de uygulanması, tüketicinin de eğitilmesi.

Meyve Evleri Projesiyle Türk tüketicisi ve genç nesli eğiterek sağlıklı ve güvenilir ürünleri Türk pazarına sunuyoruz. Bu eğitim döneminde 9500 öğrenci Bursa Alara Meyve evini ziyaret ederek sağlıklı beslenmede meyvenin önemini ve nasıl yetiştirildiğini öğrendi.

Kırsal kesimde işsizlik.

Kırsal kesimlerde yapılan pazar odaklı, kaliteli, güvenilir, verimli ve rekabetçi yatırımlar her sene binlerce yeni girişimci ve binlerce iş imkânı sağlamakta. Kurulan yeni bahçeler bacasız fabrika niteliğinde hasat, paketleme ve bakım konularında binlerce iş üretmektedir.

Kendi işini kurmak isteyen yeni mezunlara önerileriniz…

Sabırlı, cesaretli, kararlı ve tutarlı olmalarını, önlerine gelen fırsatları iyi değerlendirip yönetebilecekleri riskleri alarak sürekli kendilerini, işlerini geliştirmeyi amaçlamalarını ve farklı olmaya çalışmalarını öneririm. Rüyalarını küçük tutarak başlayıp basarîli oldukça ufuklarını genişletmelerini tavsiye ederim.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir