Rehberiniz-Bu yıl hayatınızın en iyi yılı olsun!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Bu yıl hayatınızın en iyi yılı olsun!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bu yıl hayatınızın en iyi yılı olsun!

Yepyeni bir yılın başı. Bir önceki yıla ve eldekilere bakmak; kazandığınız zaferleri, ailenizle ve arkadaşlarınızla geçirdiğiniz anları, iş hayatında yaptığınız isabetli seçimleri değerlendirmek için harika bir zaman. Ne var ki, kişisel ve mesleki gelişiminizi sağlamak için geriye dönüp sizi zorlayan konuları ve pek iyi gitmeyen işleri de kabullenmek gerekir.

Şimdi birkaç dakikanızı ayırıp hayallerinizi ve hedeflerinizi düşünün. Hangi alanlarda kendinizi geliştirmek istiyorsunuz? Sizin için gerçekten önemli olan nedir? Hangi zorluklarla başa çıkmak istiyorsunuz? Bu yılı hayatınızın en iyi yılı yapmak için bir iki dakikanızı ayırıp aşağıdaki 11 öneriyi enine boyuna inceleyin:

1.Kendinize meydan okuyun

Ne yapmak istediğiniz hakkında açık bir vizyona ve odağa sahip olun; zaman çerçevenizi belirleyin. Her zaman olabileceğinizin en iyisi olmaya kendinizi zorlayın. Başarmak istediğiniz konuyu gözünüzde canlandırın. Onu zihninizde görün. Hedeflerinizi yazın; eylem planı hazırlayın ve başarılı olacağınızdan hiçbir zaman şüphe duymayın.

2.Sevgiyi bulun

Çevrenizde sevgi dolu ve destekleyici insanlar olsun. Hayal çalanlardan ve sizi alaşağı edecek insanlardan uzak durun. Yaşamınızdaki özel insanlara ilgi ve şefkat gösterin ve onların bu şefkatinizi görmelerini sağlayın.

3.Kaliteli zaman geçirin

Yaşam çok kıymetli. Her günün tadını çıkarın. Erken kalkın; kendi kendinize ve sevdiklerinizle birlikte kaliteli zaman geçirin. Yürüyüşe çıkın; egzersiz yapın; kitap okuyun.Yalnızca sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamana değer vermekle kalmayın; yalnız geçirdiğiniz zamanın da kıymetini bilin.

4.Rahatlama alanınızı genişletin

Günde en az bir kez sizi rahatsız edecek bir şey yapın. Kendinizi itin; ne kadar uzağa gidebildiğinize kendiniz de şaşıracaksınız. Unutmayın; korkunun diğer ucunda özgürlük vardır. Hareketsiz kalmak, büyümemektir. Potansiyelinizi tam olarak kullanabilmek için kaygılarınızı bir yana bırakın, hedeflerinizi yükseltin.

5.Tutkulu olun

Yaptığınız her şeyde tutkulu olun. Tutkunuzu vücut dilinizde, gülüşünüzde ve sesinizde gösterin. Gözleriniz parlasın. Tüm dünya coşkunuzu görsün ve duysun; tutkunuzu hissetsin.

6.Başkalarına hizmet edin

İnsanlar için bir rol modeli ve akıl hocası olun. Topluluk içinde gönüllü olun ve hedeflerine ulaşmaları için başkalarına yardım edin. Dünyanız, yeteneklerinizi paylaşmanız ve zamanınızı harcamanız için daha zengin ve iyi bir yer olacaktır. Kalıcı bir miras bırakın.

7.Küçük şeylere takılmayın

Kontrol edemediğiniz küçük şeyleri bir yana bırakın. Kendinizi o kadar da ciddiye almayın. Mükemmelliğin her zaman tek seçenek olduğunu sanmayın. Yaşamın kusurlarının sizi üzmesine izin vermeyin. Rahatlayın; işler kötü gittiğinde komik tarafları görmeye çalışın; olan bitenden ders çıkarın. Hogörülü olun, gülümseyin. Enerjinizi küçük şeylere harcamayın; yapmanız gereken daha önemli şeyler olduğunu hatırlayın.

8.Dürüst yaşam sürün

Her zaman kendinize karşı dürüst olun. Yaptığınız her şeyden gurur duyun. Kimliğiniz ve temsil ettiğiniz şey ile övünün. Başkalarını kusurlarıyla kabul edin. Yakın çevrenize empati ve iyi niyet ile yaklaşın. Onurlu olun. Yaşamda belli bir amacınız olsun ve değerlerinizle gurur duyun.

9.Minnettarlığınızı gösterin

Size herhangi bir zamanda yardım etmiş insanlara minnettar olduğunuzu gösterin ve teşekkür edin. Sizinle temasa geçen birine, elde yazılmış bir mektup gönderin. Bir arkadaşınızı ya da sevdiğiniz bir kimseyi arayarak sizin için ne kadar önemli olduklarını hissettirin. İşinde başarı gösteren bir meslektaşınızı ya da iş arkadaşınızı tebrik edin. İnsanlara onları takdir ettiğinizi ve onlarla yakından ilgilendiğinizi gösterin. Nazik davranışların hiç maliyeti yoktur; ama büyük anlamı vardır.

10.Başarıyı kutlayın

Başarılarınızdan gurur duyun. Küçük başarılarda bile kendinizi ve başkalarını kutlamaya zaman ayırın. Öte yandan, alçakgönüllü ve onurlu olun; sizin kadar şanslı olmayan insanlara karşı duyarlı davranın.

11.Pozitif tutum sergileyin

Pozitif tutuma sahip olmanın ve kendinize inanmanın büyük önemi vardır. İyi niyetli olabilirsiniz; kararlı olabilirsiniz; ama kendiniz ve yaşam hakkında pozitif tutuma sahip olmadan başarılı olamazsınız. Hayaller ölür; hedefler yok olur ve zihninizdeki ve kalbinizdeki berrak mavi gökyüzünün ve güneş ışığının yerine karamsarlık ve karanlık çöker.

Unutmayın; insanlar bazen onlara söylediklerinizi ve onlar için yaptıklarınızı unutabilirler; ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmazlar. Bu yılı hayatınızın en iyi yılı yapmakla kalmayıp, aynı hedefe ulaşmalarını istediğiniz diğer insanlara da yardımcı olacağınız konusunda kendinize söz verin.

Yazar: : Charles M. Marcus

Kaynak: http://www.marjinal.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>