Rehberiniz-Bu köyde ortalama yaşam süresi 90 yıl !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Bu köyde ortalama yaÅŸam süresi 90 yıl !” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Bu köyde ortalama yaşam süresi 90 yıl !

Atlılar, Kafkasya kökenli vatandaÅŸların kurduÄŸu bir Çerkez köyü. Mersin il merkezine 45 dakika, Adana’dansa 1.5 saat mesafede, ÅŸehir gürültüsünden uzakta, sadece büyük ve küçükbaÅŸ hayvanların seslerinin duyulabildiÄŸi ’tipik’ bir yayla köyü burası. Köyü farklı kılan, ortalama yaÅŸam süresi 90 olması! Kapılarını çalan herkesi tanrı misafiri kabul edip ağırladıklarını anlatan muhtar Bahri Yıldırım, konuklarını da ÅŸaşırtan bu durumu iklime ve yediklerine baÄŸlıyor: “Biz ÅŸehirlerin marketlerinde satılan konserveleri, katkı maddeli yoÄŸurt ve sütleri tüketmeyiz. Halkın tamamı sebze ve meyvesini kendi üretir. Bir de buralar yazın serin, kışın da karlı geçer. SoÄŸuk hava da insanın dinç kalmasını saÄŸlıyor. Hiç kimse kimseyle kavga etmez, strese girmez, tam tersi birbirlerinin sorunlarına ortak olur. Bütün bunlar uzun ömürlü olmak için yetiyor” dedi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Tetiker’e göreyse Atlılar da pek çok faktörün yanı sıra genetik de önemli:

Uzun ömürlü dağ köyleri ve bazı sahil kentlerinde hormonsuz gıda, bol oksijen, et, süt ve yoğurdun katkısız tüketilmesi karşımıza çıkıyor. Hayvancılık ve tarıma dayalı yaşam koşulları gereği daha hareketliler. Biz başta tansiyon ve şeker olmak üzere çeşitli hastalıklar için başvuran hastalarımıza tıpkı köylerde olduğu gibi bol hareketi, doğal beslenmeyi, temiz havayı, stresten uzak durmayı öneriyoruz. Atlılar’da genetik faktörlerin de etkili olduğunu düşünüyorum. Çünkü, bu köyün halkı Kafkas kökenli. Kafkaslar’da yaşayanlar dünyada ortalama yaşam ömürleri en uzun kişiler olarak biliniyorlar. (aa)

Yazar: AA

Kaynak: http://Radikal

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir