Rehberiniz-Bu işin ucunda hayat var!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Bu işin ucunda hayat var!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bu işin ucunda hayat var!

Ölümle Sipil Dağı arasında

13 yıl önce kanser teşhisi konan Nursel Öğretmen”e doktorlar, “En fazla üç ay yaşarsın,” dediler. Ancak o pes etmedi ve ”doğal doping” yapmak için yükseklere, Sipil Dağı”na çıktı. Hayat mücadelesinden de galip çıkan Nursel Hanım, şimdi eskisinden daha sağlıklı.

Modern dans ve ritmik jimnastik hocası Nursel Karaosmanoğlu Şimşek için 1993”teki Öğretmenler Günü, belki de hayatının dönüm noktası oldu. Karnındaki şişlik nedeniyle doktora giden Nursel Hoca”ya teşhis konmuştu. Kanserdi ve ölüm kaçınılmazdı. Aldığı kemoterapi tedavisi sonucu durumu daha da ağırlaşan Nursel Hanım”a, doktorlar kan seviyesi yeterli olmadığını için tedaviye devam edemeyeceklerini söylediler. Eskiden atletlerin uyguladığı ”doğal doping” yöntemini kendine uyarlayan Nursel Hanım, çareyi Sipil Dağı”na yerleşmekte buldu. Elektriğin, yolun, suyun olmadığı dağa, eşi Yunus Bey”le birlikte yerleşen Nursel Şimşek, zorlu bir ölüm kalım mücadelesinden galip çıkan taraf oldu. Doktorlarını bile hayrete düşüren Nursel Hanım”la, “Hayatımı borçluyum,” dediği Sipil Dağı”ndaki hayatını konuştuk.

-24 Kasım 1993 yılında Öğretmenler Günü için bir koşu düzenlemiştik. Fakat hayatımda ilk kez kendimde koşacak gücü bulamadım. Midemde portakal büyüklüğünde bir kitle oluşmuştu. Doktora gittim, daha bakar bakmaz, “Hemen hastaneye yatıyorsunuz,” dedi.

-Hayır, aklıma kötü hiç kötü bir şey gelmedi. Eşimle birlikte gittik hastaneye. Üç hafta geçtikten sonra Yunus”a, “Git, neyim olduğunu öğren. Öğrenmeden de bir daha yanıma gelme,” dedim. Ama bu arada kanser olduğumu anladım. Yunus daha kapıdan içeri gire

-Yunus bana, “İçinde bir düşman var ve biz onu yeneceğiz,” dedi. Odadan dışarı çıkmasını istedim. Pencereden baktım ve Allah”a, “Kimseye kötülük yapmadım, reva mı bu yaptığın, daha torunlarımı görmedim. Şimdi sen benim peşimi bırak, 90 yıl sonra ben yanı

– İkisi 10, diğeri 12 santimetre, üç tane tümör kitlesi vardı karaciğerimde.

-30 Aralık gecesi ilk kemoterapimi aldım. Aslında istemedim, bir kadeh rakı içmek istiyordum o akşam. Doktorum söz verdi ama, “Bir kadeh kendin için, bir kadeh benim için içebilirsin,” dedi.

-Hayır. Üç tedaviden sonra kan seviyem 4 binlerden 2 bine düştü. Doktorlar, “Artık kemorterapi uygulayamayız,” dediler. Benim de aklıma ”doğal doping” yöntemi geldi.

-Bilimsel olarak bilemem. Ancak biz Sipil Dağı”na çıktık ve 10 gün orada kaldık. Aşağı indiğimizde lökositimi (kan seviyesi) ölçtüler, 8100 çıktı. Doktorlar yanlışlık var herhalde diye üç kez testi tekrarladılar.

-Evet, o zamanlar ne yol vardı, ne elektrik ne de evimiz. İnşaat sürerken biz çadırda kaldık. Yaşayan kimse de yoktu. Aşağı inip, kemoterapi görüyordum ve sonra arabanın arkasında tekrar dağa çıkıyordum. Burada iyileştiğimi hissediyordum. Doktora, “Kitlel

-“Tıbbı altüst ettin,” dediler. Ama umudumu hiç yitirmedim ben. Kanserin çıkış noktası belli değildi. Ama sanki bu dağda soluduğum oksijen, o noktayı bulup iyileştiriyordu. Burada hep doğal beslendik. Isırgan otu suları içtik, organik sebze meyve yedik. E

”Tıbbın desteği mutlaka olmalı”

Ege Üniv. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Serhat Bor (Nursel Şimşek”in doktoru): “Nursel Hanım”ın hastalığını bugün gibi hatırlıyorum. Biyopsisini aldığımda, karaciğerinde üç tane dev tümör vardı. O zaman yakınlarına yaşamasının mümkün olmadığını söyledim. Bana dürüst davrandığım için teşekkür etti, ”Kalan zamanımı çok daha iyi değerlendireceğim ve ben bu hastalığı yeneceğim,” dedi. İçimden mümkün olmadığını geçirdim. Bir süre kayboldu, kemoterapi tedavisi gördü ve Sipil Dağı”na yerleşti. Aradan zaman geçtikten sonra testleri yapıldı ve şoke olduk. İki tane kitle yok olmuştu bir tanesi ise 2 santim kalmıştı. Sonrasında o kitle de kayboldu. Nursel her zaman inatçı bir kişiliğe sahip olmuştur. Bunun da etkisi olur. Ancak istediğiniz kadar mücadele edin, tıbbın desteği olmadan kazanamazsınız. Dağda yaşamasının kısmen etkisi olabilir ama büyük bir etkisi var demek yanlış olur.”

Yazar: Burcu Aldinç

Kaynak: http://www.sabah.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir