Rehberiniz-Bu bir başarı öyküsüdür…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Bu bir başarı öyküsüdür…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bu bir başarı öyküsüdür…

PTS Worldwide Express, 220 ülke ve özerk bölgeye ekspres kurye hizmeti veren bir şirket. Sektörü bilmeyenlere eski ve yabancı bir şirket izlenimi verse de, 9 yaşında ve sektördeki 5 büyük arasında tek Türk şirketi. Arkasında, bir profesyonellikten patronluğa geçiş öyküsü yatıyor. Hamdi Türker (44) ve Murat Öztermiyeci (36), UPS’te 6 yıl boyunca iş arkadaşlığı yaptılar. Türker Genel Müdür Yardımcısı, Öztermiyeci Pazarlama Koordinatörü olarak çalışırken, iş modelini öğrenip, kendi şirketlerini kurma hayalini kurdular. Türker’in deyimiyle, öyle bir noktaya geldiler ki, bu işi kendileri yapmasalar olmazdı.

1997’de, kiralık araçlar ve 3 kişilik bir kadroyla, Paket Taşımacılık Sistemleri’ni kurdular. Önce 15 bin YTL sermaye koydular, yetmeyince 7 bin 500 YTL daha eklediler. Türkiye’de uluslararası firmaların büyük pay sahibi olduğu sektörde, butik ve müşteri odaklı çalışarak büyüdüler. Bugün 50 aracı bulunan şirket, 100’ü aşkın personelle hizmet veriyor.

TARİH ÇİZGİSİNİ GEÇİNCE PAZAR GÜNÜNÜ İKİ KEZ YAŞADI

Bu iki girişimcinin profillerine daha yakından bakalım. Hamdi Türker, İTÜ Denizcilik Yüksek Okulu İşletme Ulaştırma mezunu. Yani kaptan. Mezun olduktan sonra dört yıl (1984-89 arasında) bir denizcilik şirketinde çalışarak tüm dünyayı dolaştı. Hatta bir kez, dünya çevresinde tam dönüş yapıp tarih hattını geçti. Yani sürekli doğu yönünde gidip, katettiği her boylamda 1 saat dilimi geçerek, 24 saat ileri geçti. Pasifik Okyanusu’nda, gemisi tarih hattını cumartesi günü atlatınca, ertesi gün iki kez pazarı yaşadı. Hatta bu yüzden tüm mürettebat iki günlük mesai aldılar. Ancak zordu gemi adamlığı. Aylarca süren seferlerde sürekli iklim değişikliklerine maruz kalmak, hem fiziksel, hem de ruhsal sorunlara yol açıyordu. Türker de geçirdiği mide kanamaları nedeniyle kaptanlığı bıraktı. Bir dönem ailesinin yanında ticaretle uğraştıktan sonra, 1991’de UPS’in hava kargo departmanında çalışmaya başladı. Genel müdür yardımcılığına kadar yükseldi.

Murat Öztermiyeci ise İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitede üst düzey yönetim ve organizasyon konusunda MBA yaptı. İş hayatına Pakborsa Menkul Değerler’de Yatırım Uzmanı / Broker olarak başladı. Sonra UPS’e geçerek Planlama Analiz Departman Müdürlüğü ve Pazarlama Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Bugün Türker PTS’in yönetim kurulu başkanlığını, Öztermiyeci ise CEO’luğunu yürütüyor.

MÜŞTERİLERİN YÜZDE 36’SI TEKSTİL ÜRETİCİLERİ

Uluslararası ekspres kurye hizmeti, farklı bir iş modeli. Müşterilerin kapısından alınarak akşam 19.00’a kadar İstanbul’da toplanan paketler, tasniflenip dağıtıma çıkıyor. Amaç, paketleri en kısa zamanda 220 ülke ve özerk bölgeye ulaştırmak. Bunun için hedeflenen zaman, genellikle ertesi gün. Ne kadar erken teslim edilirse, o kadar iyi servis verilmiş oluyor. PTS, Kasım 2005’ten bu yana karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu taşıma modellerini de sisteme dahil ederek, tüm taşımacılık modellerini tek çatı altında gerçekleştiren tek Türk markası oldu. Kargo hizmetlerinde, müşteri yükünü gümrüğe kendisi götürüyor, gittiği ülkeden yine kendisi teslim alıyor.

Şirketin müşterilerinin yüzde 36’sı tekstilci, yüzde 7’si dış ticaret firmaları, yüzde 5’i şahıslar, yüzde 4 de taşımacılık şirketleri. Paketlerin yüzde 23’ü Almanya’ya, yüzde 9’u İngiltere, yüzde 7’si Fransa’ya gönderiliyor.

Depremden sonra Pakistan’a 200 ton malzeme taşıdılar

PTS Worldwide Express, geçen yılki Pakistan depreminden sonra, bir yardım projesi başlatarak, Pakistan’a yardım malzemelerini ücret almadan göndereceğini açıkladı. Kampanya büyük ilgi gördü, 200 ton malzeme toplanarak, Pakistan Kızılayı’na teslim edildi. Şirket geçen yıl da, yurtdışına gönderdiği 10 bin pakete Türkiye’yi tanıtan DVD’ler ekledi. BM’nin Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (Global Compact) sektörde ilk imzalayan şirket olan PTS, Sözleşme’nin müşterisi 17 bin KOBİ’ye ulaşması için de BM’yle işbirliği yaparak broşür dağıttı.

Uçucu kurye paketi alıp uçağa atlıyor, adrese teslim ediyor

PTS Worldwide Express, ihtiyaca göre “uçucu kurye” diye adlandırılan özel operasyonlar gerçekleştiriyor. Çok acil yetiştirilmesi gereken bir paket, uçucu kurye tarafından, uçakla seyahat edilerek taşınıyor. Bu işi yapan kişiler, Avrupa’da bulunan ajanslara kayıtlı, her an seyahat etmeye hazır gençler. Türkiye’de de belirli kişiler var. İşte uçucu kurye öyküleri:

Bir fabrikanın üretim bandında sorun vardı. Üretim durma aşamasına geldi. Bizi arayıp, 30 kilo malzemeyi Lüksemburg’dan buraya çok hızlı getirtmemizi istediler. Uçucu kuryelerimizden biri devreye girdi. Kendi valizi gibi paketi alıp, getirdi. Gecenin bir vakti teslimatı yaptık. Üretimin durmasına birkaç saat kala yedek parçayı yetiştirmiştik.

Türkiye’deki bir şirket, Almanya’daki çok büyük bir şirkete taahütte bulunmuş ancak çok az zamanı kalmıştı. Bir kutu civatanın, aynı gün teslim edilmesi gerekiyordu. Yoksa 100 bin Euro tazminat ödeyeceklerdi. Aynı gün uçuldu, ürünün teslimatı yapıldı.

Almanya’daki bazı otomobil kulüplerine hizmet veriyoruz. Bu kulüplere 30 Euro karşılığında üye olanlar yardım alıyorlar. Kanaması durmayan hemofili hastası bir kulüp üyesi için, yurtdışından serum getirdik. Serum gelince, kanaması durdu.

Yazar: Gaye Güzelay

Kaynak: http://www.yenibiris.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>