Rehberiniz-Borçlardan kurtuluş reçetesi

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Borçlardan kurtuluş reçetesi” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Borçlardan kurtuluş reçetesi

12 adımda ekonomi yapın

Tanınmış finans yazarı ve ‘Till Debt Do Us Part’ adlı televizyon programının sunucularından Gail Vaz-Oxlade, kriz gerçeğiyle yüz yüze gelenlerin borçlarından kurtulup bütçelerini düzene sokmalarının yollarını gösterdi. İşte bütçenizi yeniden rayına oturtmanın bazı yolları…

1- Tüm belgelerinizi toplayın.

Her biri için bir klasör açın: Vadeli ve vadesiz hesaplar, yatırım hesapları, kredi kartı hesapları, krediler, ev kredisi (ipotek), sigorta ve kaskolar, vergi gelirleri.

2- 21. yüzyıl bankacılığını kullanın.

Telefon ya da internet bankacılığınız yoksa açın.

3- Bankacılık maliyetlerini azaltın.

Vadesiz hesabınıza yaklaşık 500 TL fazladan koyarak, havale masrafı gibi bankacılık ücretlerini buradan karşılayabilirsiniz.

4- Otomatik olarak para biriktirin.

Vadesiz hesabınızdan vadeli hesabınıza otomatik transfer yapılmasın sağlayın.Böylelikle her ay otomatik olarak kenara bir miktar para koymuş olacaksınız.

5- Aylık faturalarınızın listesini yapın.

Faturalarınızın son ödeme tarihini geçirmemek için bir liste yapın. Eğer otomatik ödeme yapıyorsanız, yanına işaret koyun.

6- Ödeme sepetleri oluşturun.

Ayın 1 ile 15 arasında ödenecekler için bir sepet, ayın 16’sı ile 31’i arasında ödenecek faturalar için ayrı bir sepet yapın. Ve ödediğiniz faturaları bu sepetlere atın.

7- Her hafta elinizdeki parayı gözden geçirin.

Haftanın belli günlerinde yaklaşık yarım saatinizi yaptığınız ödemeleri ve elinizde kalan parayı gözden geçirmeye ayırın.

8- Her ay bankadaki paranızın hesap özetini alın. Hesap özetini inceleyin.Herhangi bir hata olup olmadığını kontrol edin.Değişik bir hesap hareketi varsa bankanıza bildirin.

9- Sisteminizi güncel tutmak için her 3 ayda bir dosyalama yapın.

10- Yılda bir kez işinizle ilgili hedeflerinizi gözden geçirin.

11- Bütçenizde düzenlemeler yapın.Geçtiğimiz ayın banka hesap özetlerine ve ekstrelerinize bakarak ne kadar harcama yaptığınızı görün.Eğer bir alanda daha fazla harcama yapıyorsanız, kesinti yapmaya çalışın.

12- Temizlik yapın.

Geçen yıla ait işinize yaramayacak faturaları atın.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir