Rehberiniz-Biz mi mısır’a modeliz, mısır mı bize model?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Biz mi mısır’a modeliz, mısır mı bize model?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Biz mi mısır’a modeliz, mısır mı bize model?

Baskıcı rejime karşı halk ayaklanmasının yaşandığı Mısır’a, demokratikleşme için Türkiye örnek gösteriliyor. Oysa, yaşanan gelişmeler Mısır’ın Türkiye’yi değil, Türkiye’nin Mısır’ı model aldığını düşündürüyor. Türkiyede basın ve düşünce özgürlüğü her geçen gün geriye gidiyor. Son olarak Hürriyet yazarı ve Oda TV kurucusu, gazeteci-yazar Soner Yalçın’ın evini ve ofisini bugün polis bastı…Baskın sabah 6.00 da yapıldı!

Konuyla ilgili Ajanslardan derlenen özet bilgi:

Gazeteci-yazar Soner Yalçın’ın sahibi olduğu Oda TV’ye “Ergenekon” operasyonu yapıldı. Sitenin merkezi ve yöneticilerinin ev ve işyeri aranırken; Soner Yalçın’ın aralarında olduğu 4 kişi gözaltına alındı.

“Ergenekon” soruşturmasını yürüten özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün talebi üzerine gazeteci-yazar Soner Yalçın’ın imtiyaz sahibi olduğu Oda TV internet sitesinin merkezine operasyon düzenlendi.

Polis ekipleri, sitenin merkezinde arama başlattı. Polis, Hürriyet gazetesi yazarı Soner Yalçın ile Barış Terkoğlu, Ayhan Bozkurt, Barış Pehlivan’ın ev ve işyerlerinde de arama yapıyor.

Bu arada mahkeme Soner Yalçın, Barış Terkoğlu, Ayhan Bozkurt ve Barış Pehlivan’ı gözaltına alınmasına karar verdi.

Evi aranan Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun avukatı Serkan Günel, operasyonla ilgili olarak şunları söyledi:

Salonda toplanmışlar, aramaya kitaplıklardan itibaren başladılar. Arama kararını gösterdiler. Evde Barış Terkoğlu ve eşi var. ’Ergenekon’ terör örgütü üyeliği ve bu kapsamda halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçlaması var.

GAZETECİ ARKADAŞLARINDAN DESTEK

Yalçın’ın gazeteci arkadaşları Hakan Aygün ve Oray Eğin villanın önüne gelerek bilgi almaya çalıştı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hakan Aygün, “Sanırım bir yayınla ilgili. Umarım öyledir” diye konuştu. Aygün, Soner Yalçın’la ilgili ulusalararası gazetecilik örgütlerinin de harekete geçtiğini söyledi.

NAZİ BENZETMESİ

Yalçın’ı ziyaret eden milletvekili Çetin Soysal görüşme sırasında Soner Yalçın’ın kendisine anlattığı bir anekdotu da nakletti:

Nazi döneminde,haksız yere gözaltına alınan bazı Komünistler rahibe gidiyorlar. Rahip, ’Ben komünist değilim ki beni ilgilendirmez’ diyor. Hitler, sonra sosyalistleri topluyor. Rahip, ’Ben sosyalist değilim ki, beni ilgilendirmez’ diyor. Hitler daha sonra Yahudilere aynı uygulamayı yapıyor. Bu kez de rahip ’Ben Yahudi değilim ki beni ilgilendirmez’ diyor. Gün geliyor rahibi alıyorlar. Rahip arkasını dönüyor. ’Bana yardım eden yok mu?’ diyor. Bir bakıyor yardım edecek kimse kalmamış

GUARDIAN: TÜRKİYE GİTTİKÇE MISIRA BENZİYOR!

Guardian gazetesinin eski İstanbul muhabiri olan Robert Tait, demokrasiye geçiş yapmak isteyen Mısır için en iyi örnek olarak kabul edilen Türkiye’nin durumunu değerlendiren bir yazı kaleme aldı: ‘Mısır için model olmaktan çok uzak kalan Türkiye, gittikçe Mısır’a benziyor’

Makalede İstanbul’da yaşayan Türkiye güvenlik uzmanı Gareth Jenkins, Türkiye’nin Mısır için bir örnek model oluşturmadığını belirtti.

Jenkins, “Türkiye, askeri otoriter düzenden, sivil otoriter düzene geçiş yapıyor… Son birkaç yılda gördüklerimiz, açık bir siyasi eziyet: özgür basının baskı altına alınması ve insanların neyle bile suçlandıklarını bilmeden hapse atılmaları. Polis, iç baskının enstrümanı haline geldi. Bir model olmaktan çok uzak kalan Türkiye, daha fazla Mısır’a benzedi” ifadesini kullandı.

TGC ODA TV YÖNETİCİLERİNE YÖNELİK BASKINI KINADI

İSTANBUL – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), gazeteci-yazar Soner Yalçın ile Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun evinde ve iş yerinde yapılan aramaların basın özgürlüğüne yönelik birer darbe olduğunu bildirdi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden (TGC) yapılan açıklamada, Oda TV ofisine ve yöneticilerin evlerine baskın yapılarak gazetecilerin belgelerine, bilgisayarlarına el konulması ve Oda TV’nin yayının durdurulması kınandı.

Yapılan açıklamada, bu olayın hukuka ve basın özgürlüğüne indirilmiş birer darbe olduğuna dikkat çekilerek, aramaların hukuki gerekçelerinin şeffaf bir biçimde kamuoyuna açıklanması istendi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Demokrasi tahammül etme sanatıdır. Türkiye’de kamu yararına görevini yerine getirmek için çalışan gazetecilere yönelik hoş görüsüzlük vahim bir hal almıştır. Türkiye basın özgürlüğü sıralamasında 138. sıradadır. 58 gazeteci yazdıkları ve düşündükleri nedeniyle cezaevinde tutuklu bulunuyor. 2 bini aşkın gazeteci hakkında dava açılmış, 4 bini aşkın gazeteci hakkında da soruşturma yürümektedir. Oda TV’de ve yöneticileri Soner Yalçın, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun evinde yapılan aramaların hukuki gerekçeleri şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Basın özgürlüğünü zedeleyen bu tip uygulamaların ileri demokrasi anlayışı ile bağdaşmadığını hatırlatıyor ve Oda TV’ye yapılan baskını şiddetle kınıyoruz.

Kaynak: http://www.ntvmsnbs.com hurriyet.coom.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir