Rehberiniz-Biraz “para” konuşalım…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Biraz “para” konuşalım…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Biraz “para” konuşalım…

Türkiye”nin en ünlü televizyoncularından biri, her transferde yeni bir ekip kurarken insan seçimini nasıl yaptığı yönündeki bir soruya “İlk şartım benimle para pazarlığı yapılmaması” diye cevap vermişti… Gerekçesi ise yetenekli ve hevesli muhabirin hak ettiği ücretin zaten kendisi tarafından takdir edileceği idi.

Bu ünlü televizyoncunun bahsettiği durumlar artık pek az yaşanıyor. İnsan kaynakları uzmanları, kişiye hak ettiği ücreti vermeye kendiliğinden gönüllü şirketlerin neslinin bir süre önce tükendiğine dikkat çekiyor ve maaş pazarlığı yapmanın adayın avantajına olacağını vurguluyor. Ayrıca ücret konusundaki taleplerini etkili ve doğru bir dille ifade etmeyen adayın pek de profesyonel bir izlenim vermeyeceğini ileri sürüyorlar.

Talep edilen ücret

Uzmanlar böyle söylüyor ancak pazarlık etme konusunda deneyimli ve yetenekli olan mutlu azınlığın dışında kalan geniş bir kesim için ücret pazarlığı, iş görüşmelerinin en sıkıntı verici anlarını oluşturuyor. Görüşme esnasında veya başvuru formu doldururken en çok tereddüt edilen veya boş bırakılan bölüm ”talep edilen ücret” kısmı oluyor çoğunlukla. Şirketin verebileceğinden daha az bir maaş isteyip daha çok para kazanma fırsatını kaçırma, çok yüksek bir maaş talep edildiği için iyi bir işi kaçırma veya çok ilgisiz bir rakam söyleme korkusu birbirine karışır.

Maaş tek başına kazanç değildir

Ancak pazarlık konusunda dünyanın en yetenekli insanı olmasanız da yapabilecekleriniz var. İşin uzmanları bir iş görüşmesinde maaş konusunun kimin tarafından gündeme getirilmesi gerektiğinden alacağınız ücreti nasıl maksimize edeceğinize kadar bir dizi konuda öneri bulunuyor… Öncelikle bilmeniz gereken size teklif edilen ücreti hiç karşı çıkmadan hemen kabul etmemeniz gerektiği. Maaş konusunu tartışmaktan çekinmeyin.

Uzmanlar maaşın kazancın sadece bir boyutu olduğunu özellikle vurguluyor. Aylık olarak elinize geçen net maaşın yanı sıra brüt maaş, ikramiye, sigorta, alacağınız zam, kariyer olanakları, tatiller, edinebileceğiniz bilgi ve beceriler, özlük haklarınızı da kazancınızın bir parçası olarak düşünmelisiniz.

Karşılıklı taviz gerekebilir

Pazarlığa başlamadan önce; görüştüğünüz şirketin size önerebileceği toplam paketin en yüksek ve en düşük değerlerini öğrenmeye çalışmak en etkili yöntem. Yılda bir veya iki kez yapılan ücret araştırmalarını incelemenin size büyük yardımı dokunabilir. Pazarlık yapacağınız şirketin önem verdiği konuları veya aday olduğunuz pozisyonla ilgili kritik özellikleri tespit etmeye çalışın. Bunu iş görüşmesinde söz maaş konusuna gelinceye kadar öğrenebilirsiniz. Bu pozisyona bir an evvel bir atama ihtiyacı duyulması gibi özel durumlar, size vermeye hazırlandıkları maaşı belirlenen aralığın ötesine taşıyabilir.

Pazarlık doğası gereği karşılıklı taviz verilerek noktalanır. İstediğiniz rakam üzerinde aşırı ısrardan kaçınmalısınız. Size sunulan artılar karşılığında siz de küçük indirimlere yanaşabilirsiniz. Karşınızdaki kişi bir an önce bu maaş diyalogunu bitirme yönünde sinyallerle sizi yıldırmaya çalışabilir, sükunetinizi muhafaza edin. Maaş pazarlığı aynı zamanda kişiliğinizin en çok deşifre olduğu anlardır. Sizi en çok bu andaki tavırlarınızla hatırlayacaklardır. Dolayısıyla asla, karşı tarafı pazarlığı sona erdirmekle tehdit etmeyin. Bu size eksi puan olarak geri döner çünkü. Her iki tarafın da sonuçtan memnun olmasını istediğinizi belli edin.

Kaçınmanız gereken bir başka şey de almakta olduğunuz maaşla ilgili yalan söylemek. Kimin, nereden işin doğrusunu öğrenebileceğini asla bilemezsiniz.

Kaynak: http://Sabah

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir