Rehberiniz-Bir uyusanız ve 19 yıl sonra uyansanız, nasıl bir dünyayla karşılaşırdınız?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Bir uyusanız ve 19 yıl sonra uyansanız, nasıl bir dünyayla karşılaşırdınız?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bir uyusanız ve 19 yıl sonra uyansanız, nasıl bir dünyayla karşılaşırdınız?

Polonya’da komünizm döneminde tren çarpması sonucu komaya giren Jan Grzebski (65), 19 yıl sonra uyandı. Polonya gazetelerine göre, tren yolu işçisi olarak çalışan Grzebski 1988 yılında tren çarptığı için komaya girdi. Doktorlar sadece 2- 3 yıl yaşayabileceğini söylerken, Grzebski 19 yıl bilinçsiz şekilde komada kaldı. Eşi Gertruda Grzebski, bir mucizenin gerçekleştiğini ve eşinin bir anda bilincini kazandığını söyledi. Grzebski, eşinin yeniden “doğmasına” çok sevindi, ancak yaşlı Polonyalıyı bambaşka bir dünya bekliyordu.

’SÜREKLİ MIZMIZLANIYORLAR’

Jan Grzebski, “Komaya girdiğimde bakkallarda sadece çay ve sirke satılıyordu. Et sınırlı sayıda satılıyordu. Benzin için saatlerce kuyrukta beklerdik” dedi.

Grzebski şöyle konuştu: “Sokaklarda herkesin elinde cep telefonları görüyorum. Dükkânlarda satılanların hepsi aklımı başımdan alıyor. Gözlerime inanamıyorum.” Grzebski, kendisini en çok şaşırtan olayı ise şöyle anlattı: “Tüm bu insanlar ellerinde cep telefonlarıyla geziyor ama asla mızmızlanmaktan vazgeçmiyor.” Gertruda Grzebski ise 19 yıl boyunca her gün yaraları açılmasın diye kocasını yatağında döndürdüğünü anlatarak “Çok ağladım, çok dua ettim. Her gelen, ne zaman ölecek diye soruyordu. Çok mutluyum”

Jan Grzebski’nin yaşadıkları, yönetmen Wolfgang Becker’in “Elveda Lenin” filmini hatırlattı. Grzebskikomaya girdiğinde Polonya’nın başında son komünist lider Wojciech Jaruzelski vardı. Ülkede her şey karneyle ve kuyrukta bekleyerek satın alınıyordu. 1989’da komünizm yıkıldı ve önce NATO, ardından Avrupa Birliği geldi.

Kaynak: http://Sabah

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir