Rehberiniz-Bir türk kime özenir?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Bir türk kime özenir?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bir türk kime özenir?

Hürriyet İK

Reklam şirketi McCann Erickson tüketicilerin kendilerine ‘rol model’ aldıkları iş insanlarıyla ilgili bir çalışma yaptı. Şirketin beş yıldır yürüttüğü ‘Pulse’ programı kapsamında yapılan çalışmaya göre göre gençlerin, ev kadınlarının ve beyaz yakalı çalışanların kendilerine örnek aldıkları yerli ve yabancı isimler şunlar:

Rahmi Koç, Sakıp Sabancı, Aydın Doğan, Ferit Şahenk, Cem Boyner, Zülfü Livaneli, Bill Gates, Larry Page ve Sergey Brin (internet arama motoru Google’ın yaratıcıları), Cüneyt Arkın, İbrahim Tatlıses, Hülya Avşar.

McCann Erickson’un tüm dünyadaki ofislerinde uygulanan bu program, tüketicileri etkileyen sosyal, kültürel olayları ve bunların tüketiciler üzerindeki etkilerini inceliyor. Pulse ile, yılda 86 kez tüketicilerle bir araya geliniyor. Tüketicilerin izledikleri, dinledikleri medyalar analiz ediliyor.

Programda üç ana tüketici grubu var:

Kimlik yapılandırıcıları (17-22 yaş gençler)

Aile yapılandırıcıları (25-40 yaş kadınlar)

Kariyer yapılandırıcıları (25-35 yaş kadınlar ve erkekler)

Pulse sonuçları tüketicinin hem ‘nerede olduğunu’ hem de ‘nereye gittiğini’ gösteriyor. Bu nedenle ‘müşterilerine daha iyi hizmet vermeyi’ amaçlayan şirketler için büyük önem taşıyor.

Şirketin Şubat ayında gerçekleştirdiği Pulse toplantılarında tüketicilerin hayatlarında özendikleri iş insanları, başka bir deyişle iş dünyasındaki ‘Rol Model’leri araştırıldı.

‘Kimlik Yapılandırıcıları’ diye nitelendirilen üniversite öğrencilerinin özendikleri ve kendilerine örnek aldıkları iş dünyasından kişiler, Ferit Şahenk, Sakıp Sabancı, Zülfü Livaneli, Google’ın yaratıcısı olan Larry Page ve Sergey Brin, Bill Gates ve Rahmi Koç.

Üniversite öğrencisi tüketicilerin işadamları arasından en çok takdir ettikleri isimler, Koç Holding Başkanı Rahmi Koç ve Microsoft’un yaratıcısı Bill Gates oldu.

‘Aile Yapılandırıcıları’ olarak nitelendirilen çocuklu ev kadınları Cüneyt Arkın, Aydın Doğan ve Sakıp Sabancı’yı takdir ettiğini söyledi.

Beyaz yakalı çalışanlar Sakıp Sabancı, Cem Boyner, İbrahim Tatlıses, Hülya Avşar ve Rahmi Koç’u örnek aldıklarını belirttiler.

Zengin oldu ama memleketini unutmadı ailesine çok bağlı

‘Aile Yapılandırıcıları’ olarak nitelendirilen çocuklu ev kadınlarının en takdir ettikleri iş insanları Cüneyt Arkın, Aydın Doğan ve Sakıp Sabancı.

Ev kadınlarının bu isimler arasından örnek alıp takdir ettikleri iş insanı ise rahmetli Sakıp Sabancı. Ev kadınları Cüneyt Arkın’ın sinema kariyeri yanında diğer işlerde de başarılı ve tutarlı olduğunu düşünüyorlar.

Doğan Grubu’nun kurucusu Aydın Doğan ise ev kadınları tarafından, ‘zor şartlarda ayakta kalmayı başarmış bir işadamı’ olarak tanımlanıyor. Ev kadınları, özellikle kariyer sahibi olduktan sonra Anadolu’daki şehirleri kalkındıran iş insanlarını takdir ediyorlar.

Bu iş insanlarının küçük şehirlerde iş alanları yarattıklarını, o şehirlerin gelişmesine yardımcı olduklarını vurguluyorlar. ‘Kendi memleketine yatırım yapan insan başarılıdır’ diyorlar.

Aile değerlerine bağlılık da önemli bir faktör.

Kırmızı karanfili ile göbekli işadamı imajını o yıktı

Üniversite öğrencisi tüketiciler Koç Holding’in Şeref Başkanı Rahmi Koç’u hem bir işadamı olarak başarılı buluyorlar, hem de özel hayatıyla çok renkli bir kişilik olmasını takdir ediyorlar. Koç’un sürekli kendini geliştirmesi, yenilikçi ve idealist bir işadamı olması, kendi adını taşıyan bir müze kurması örnek alınıyor.

Gençler Koç’un yaşama sevincine ve tekneyle dünya turuna çıkmasına da özeniyorlar. Koç hakkında yapılan bazı yorumlar şöyle: ‘İşadamı deyince hep göbekli adamlar akla gelir, Koç o imajı yıktı. Onca işinin yanında ceketine kırmızı karanfil takmayı ihmal etmiyor.’

Rahmi Koç’un gençler tarafından en çok eleştiri alan özellikleri ise magazin basınında sık sık yer alması ve Koç Holding’teki en tanınan kişi olması.

Ancak katılımcılar Rahmi Koç’un babası Vehbi Koç gibi sıfırdan başlamadığı için paranın kıymetini onun kadar iyi bilmediğini de vurguluyorlar.

Okulu yarıda bıraktı ama başarılı oldu diye özeniyorum

Üniversitelilerin dünya çapında en özendikleri işadamı Microsoft’un kurucusu Bill Gates. Gençler Rahmi Koç’un babasından kalan mirası devraldığını, Gates’in ise kariyerini yoktan var ettiğini vurguluyorlar. Gates’in Harvard’daki eğitimini yarıda bırakıp iş hayatına atılarak başarılı olması da ‘cesur’ bir hareket olarak tanımlanıyor. Gates’in başarısının değişim ve talepleri analiz edip, hedef kitleyi tanıyıp ona göre ürün geliştirmesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

‘Simit satarak zengin oldu’ efsanesinin kahramanı

Ev kadınlarının en takdir ettiği iş insanı Sakıp Sabancı şu özellikleriyle tanımlanıyor: ‘İş hayatına küçük yaşta eğitimini yarıda kesip simit satarak başladı. Hayatı boyunca halkla iç içe oldu. İstanbul’da yaşamasına rağmen Anadolu şivesini kullanmaya devam etti…’

Sabancı sıfırdan başlayıp kendini geliştirdiği, birçok iş alanı açıp insanlara çalışma imkanı sağladığı için ve eğitime katkılarından dolayı seviliyor. Ayrıca tüketiciler Sabancı’nın halka indiğini ve mütevazı olduğunu düşünüyorlar.

Başarılı, renkli, iyi baba ve T-Box’un da yaratıcısı

Beyaz yakalı çalışanların en takdir ettikleri iş insanları arasında Boyner Holding Murahhas Azası Cem Boyner de var. Yenilikçiliğinin yanında siyasete de el attığı için ‘cesur’ olarak tanımlanıyor. T- Box markasını yaratması, ‘Çarşı’nın adını ve konseptini değiştirip ‘Boyner’ olarak lanse etmesi nedeniyle takdir ediliyor. Renkli kişiliği, sporculuğu, vizyon sahibi oluşu ve mutlu bir aile tablosu çizmesi de onu beğenilen bir işadamı yapıyor.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>