Rehberiniz-Bir tek o başardı…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Bir tek o başardı…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bir tek o başardı…

Yıl 1987… Türkiye”yi değiştirmek için önemli adımlar atan Turgut Özal”ın teknisyenlikten politikacıya dönüştüğü yılların başları..

Ekonomideki büyük dönüşüm yine de sürüyor… İşte mart ayında alınan kararlardan biri: Merkez Bankası İdare Meclisi, 1 yıllık mevduata serbest faiz uygulanmasını kabul ediyor ve yeni bankacılık döneminin kurallarını belirleniyor. Buna göre serbest faizde mevduat için sınırlama yok.

Mevduatların 1 milyona kadar olan kısmı devlet güvencesi altına alınıyor.

Faizlerin serbest bırakılması kararından sonra Ankara”da bir araya gelen banka yöneticileri centilmenlik anlaşmasıyla bir yıllık vadeli mevduatın faiz tavanını yüzde 43”ten 48”e çıkarıyorlar ancak centilmenlik anlaşması üç günde bozuluyor.

Ve faiz yarışı başlıyor.

Aynı yıl içinde Süleyman Demirel gibi siyasi yasaklılara yönelik referandum yapılıyor. Ardından da erken seçim…

Yani Türkiye”nin birkaç yıllık istikrarlı döneminin ardından yine sıkıntılı yıllara adım atılıyor.

Bu gelişmeler olurken o güne kadar Pamukbank ve Yapı Kredi gibi Mehmet Emin Karamehmet”e ait bankaların genel müdürlüğünü yapan Hüsnü Özyeğin, profesyonellikten banka patronluğuna yelken açıyor…

Artan riske rağmen aralık ayında Finansbank kuruluyor.

Bir tek o başardı

Özyeğin genel müdürlükten patronluğa yönelen İktisat Bankası”nın sahibi Erol Aksoy”dan sonra ikinci profesyonel. Onları 1992”de İbrahim Betil izledi. Betil, Bank Ekspress”le Türkiye”de bireysel bankacılığa yeni bir açılım getirmek istedi ancak finansal krize girdi. Aksoy da İktisat Bankası”nı başka bir ekonomik krize kaptırdı.

Yani profesyonellikten banka patronluğuna giden yolda başarıyı sadece Özyeğin yakaladı.

Pamukbank ve Yapı Kredi Bankası genel müdürüyken maaşıyla iki evini satıp, kirada oturarak Finansbank’ı kuran Özyeğin”i o dönemden tanıyan bankacı arkadaşları anlatıyor.

Bülent Şenver, Özyeğin”in genel müdürlük yaptığı Pamukbank”ta ondan sonra genel müdürlük yapan eski bir bankacı. Şenver, Özyeğin”in başarısının nedenlerini şöyle anlatıyor:

Arthur Andersen”da çalışırken yanına gittiğimde banka müdürü gibi değil banka patronu gibi davranırdı. Karşısındaki kişinin birkaç adım önünde gidebiliyor, tavuk gelecek yerden kazı esirgemiyordu. Gördüğü fırsatları kaçırmaz. Hüsnü Bey, ileriye yönelik planlar yapar.

Şenver, Özyeğin”in adım atarken sağlayacağı faydaları da çok iyi hesapladığını söylüyor. Değerini bulursa dışarıdaki bankalarını da elden çıkaracak kadar fırsatları doğru değerlendirdiğini belirtiyor ve ekliyor:

Bugün bankasını satan Özyeğin, bundan sonraki adımlarını çok önceden belirlemiştir…

Olağanüstü zeki, IO”su yüksek

Uzun yıllar Garanti Bankası”nda Genel Müdürlük yapan Akın Öngör ise Pamukbank”ta birlikte çalıştığı Hüsnü Özyeğin”i Capital Dergisi”ndeki bir röportajında şöyle anlatıyor.

Hüsnü Bey olağanüstü zekidir. IQ bakımından dahi düzeyindedir. Ben hakikaten zeki olduğuna inandığım iki kişi ile çalıştım. Biri Özyeğin diğeri ise Erol Aksoy. Hüsnü Bey, hakikaten müthiş ileri görüşlüdür, insanları iyi yönlendirebilir, çok iyi koku alır, kendi sektöründe öne çıkmasını bilen fevkalade yetenekli biridir.

İbrahim Betil ise Hüsnü Özyeğin’i “Katılımcı yönü çok fazladır, her zaman olayların içindedir. Olayların dışında kalmayı istemez ama görüşlerini dayatmaktan hazzetmez, öğrenerek iş yapmayı sever” sözleriyle anlatıyor.

Hüsnü Özyeğin”in, doğru zamanda doğru adımları atabilme özelliği bankacı dostlarının sözleriyle de ortada.

Dün Yunan bankası Eteneiki”yle hisselerin yüzde 46”sını satarak attığı imza da yine doğru zamanı yakaladığını gösteriyor…

Özyeğin, bir Moskova”da ziyaretinde yaptığımız sohbette Türkiye”nin global düşünmeye ihtiyacı olduğunu söylemiş ve özellikle Rusya”ya verdiği önemi anlatmıştı.

Özyeğin, bugün Rusya”da en büyük bankalardan birine sahip.

Şimdi de Türkiye”nin global patronlarından biri olma yolunda önemli bir virajı almış görünüyor…

Yazar: Jale Özgentürk

Kaynak: http://www.referansgazetesi.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir