Rehberiniz-“bir tavsiyeyle hayatım değişti” diyenlerin hikayeleri…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “”bir tavsiyeyle hayatım değişti” diyenlerin hikayeleri…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
bir tavsiyeyle hayatım değişti diyenlerin hikayeleri…

SABAH

Warren Buffet Berkshire Hathaway”in CEO”su:

Başkaları sizinle hemfikir olduğu için değil nedenleriniz doğru olduğu için haklısınız.

Benim hayatta iki akıl hocam var: Biri babam Howard Buffet, diğeri Ben Graham. Bu iki kişiye büyük saygı duyarım ve onların bana verdiği yüzlerce öğüdü hiç aklımdan çıkarmam. Bu iki kişinin tavsiyelerini düşündüğümde ilk aklıma gelen vaka pek de olumlu değildir. 1951”de bu olay yaşandığında 21 yaşındaydım ve Columbia”da işletme okuyordum. Ben Graham”ın derslerini ilgiyle takip ediyordum ve ona ait olan Newman Corp.”ta çalışmak istiyordum. Bir gün ona büyük bir hevesle gittim ve hiçbir karşılık olmaksızın onun şirketinde çalışmak istediğimi belirttim. Fakat bana hayır dedi. Çünkü iş hayatına atılmak için henüz yeterince pişmemiş olduğumu düşünüyordu. O gün bana söylediği bu söz, beni çok etkilemiştir.

Meg Whitman Ebay”in CEO”su:

Nazik ol, elinden gelenin en iyisini yap ve perspektifini asla yitirme “İnsanlara karşı nazik davran.”

Bu söz çok basmakalıp gibi gelebilir ancak babamın bu sözünü hiç unutmam. “Herkese her koşulda nazik olmalısın, çünkü o kişiyle hayatının sonraki safhalarında nerede karşılaşacağını asla bilemezsin” derdi. P&D bağlı olduğum müdürüm de bir gün bana, “Ne kadar sıkıcı olduğunu düşünürsen düşün, üzerine aldığın işi en iyi şekilde yap” derdi. Sarf ettiği bir sözden çok etkilendiğim bir diğer insan da beyin cerrahı olan kocamdır. “Ebay”in yönetimine getirildiğimi ona haber verdiğim sırada ameliyathanedeydi. Beni dinledi ve “Bu çok güzel Meg ama unutma ki, bu bir beyin ameliyatı değil” dedi.

Jack Welch General Electric”in CEO”su:

Kendin ol

1979 ya da 1980 yılıydı. İlk defa GE”nin yönetim kulübüne dahil olmuştum. Seattle”da bir gün üst düzey yöneticiler için bir eğlence düzenlenmişti. Ve GE”yi temsilen ben de katılmıştım. Ağır kolalı ve çok ciddi takım elbisemle ve takındığım çok ciddi bir yüz ifadesiyle hakikaten biraz dikkat çekiyordum. O dönemde Coca-Cola”nın CEO”su olan Paul Austin yanıma geldi. Normalde çok mesafeli bir insandır. Fakat eğildi ve bana dedi ki, “Jack, kim olduğunu ve buraya nasıl geldiğini asla unutma.” Biraz utanarak teşekkür ettim. Fakat ne demek istediğini çok iyi anlamıştım. O gün dışında hayatım boyunca hep kendim oldum.

Ted Turner CNN”in kurucusu ve Time Warner”ın Yönetim Kurulu Başkanı:

Genç başla

Hayatımın en iyi nasihatini bana babam verdi. Henüz 12 yaşındayken bana sahibi olduğu billboard şirketinde çalışmamı söyledi. Tıpkı bir yetişkin haftada 42 saat çalışmaya başladım. O yaz şirkette ayak işleri de dahil her türlü işe koştum. 12. yazın sonunda satışı ve kiralamayı artık öğrenmiştim. Billboard”ları boyamaktan, fatura kesmeye kadar her şeyi yapmıştım. Babam bana iş dünyasının çalışma mantığını, başarılı olmanın iyi çalışan ilişkilerinden geçtiğini, nasıl kar edilebileceğini ve karın tekrar yatırıma dönüştürülmesi gerektiğini anlattı. 21 yaşıma geldiğimde şirkette tam zamanlı çalışmaya başladım. İnsanlar nasıl bu kadar başarılı olduğuma şaşırıyorlar fakat benim için en iyi okul babamın şirketi oldu.

Richard Branson Virgin Atlantic ve Virgin Grubu”nun kurucusu:

Kendini öne sür. Yoksa hayatta kalamazsın

Benim üzerimde en büyük etkiye sahip insan, eski bir pilot olan Freddie Laker”dır. Henüz 17 yaşındayken küçük bir plak şirketini işletiyordum. Ama onunla karşılaşmam birkaç yıl sonra oldu. O sıralar kendi havayolu şirketimi kurmak istiyordum. Bana şu tavsiyeyi verdi: “British Airways”in sahip olduğu reklam gücüne asla erişemezsin. Kendini öne atıp reklamlarda kendin oynamalısın. Kendini bir soytarıya dönüştür. Aksi halde başarılı olamazsın.” Dediğini yaptım ve gerçekten de reklamlarımız çok başarılı oldu. Yıllar sonra filomuzdaki uçaklardan birine onun adını verdim: Sir Freddie.”

Adnan Nas / PwC Yön. Ortak, TABA Başk:

insanları kazanmaya çalış

Bana rehberlik eden, bir nasihat, uzun yıllar çalıştığım STFA grubunun patronu rahmetli Sezai Türkeş”ten duyduğum bir sözdü:” İnsanları kaybetmek kolaydır; zor olan onları kazanmayı bilmektir.” Sanırım 1989-90 yıllarında duymuştum bu sözü sayın Türkeş”ten. O sırada STFA Holding”de üst düzey yöneticiydim ve bu söz, sezgiyle evvelce hissettiğim bir doğruyu zihnimde pekiştirmişti. Daha sonra iş hayatında insanların zayıflıklarına değil, pozitif taraflarına odaklanmanın hem kuruma, hem de kişilerin gelişimine büyük katkıda bulunduğunu gözledim. Aksi takdirde çok yetenekli insanların bile kapasitelerini kullanmamaları, negatif enerji yaymaları ve kurumu olumsuz etkilemeleri mümkün olabiliyor.

İzzet Karaca / Unilever CEO”su:

sevdiğin işi yap

İş hayatımda bana rehberlik edecek kadar önemsediğim iki önemli konu var: Birincisi ”Sevdiğim işi yapmak”. Ben üst kademede sevmediğim bir işi yapmaktansa bir alt kademede sevdiğim işi yapmayı tercih ederim. İkincisi de, kısaca “yüzde 51”le karar, yüzde 100”le uygulama” olarak özetlenebilir. Biraz açarsam, bir kararın alınması aylarca sürebilir, bazen yüzde 51”le de karar alınır ama yüzde 100 uygulanmalıdır. Bu tavsiye Unilever”in eski global chairman”i sayın NWA FitzGerald tarafından verilmişti.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>