Rehberiniz-Bir ölümün ardından yazılnlar

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Bir ölümün ardından yazılnlar” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bir ölümün ardından yazılnlar

BİR ÖLÜMÜN ARDINDAN YAZILANLAR

SERDAR TURGUT

AKŞAM

Ercan Arıklı nın ölümü, olayın kendisinden çok, hakkında yazılanlarla medya olayı haline geldi.

Star Gazetesinde Engin Ardıçın yazısı gayet tabii ki olay haline gelmeye en büyük katkıda bulunan unsurdu.

Ben yazıları konusuna, dediğine bakmadan sevmeyi çoktan öğrendiğimden Ardıçın o yazısını da beğendim ancak bildiklerini sakınmadan söyleyen bu yazının birçok kişiyi rahatsız etmesi de doğaldı.

Bizim kültürümüzde ölünün arkasından kötü konuşulmaz geleneği vardır, Ardıçın yazısı bu geleneği güzelce yıkıyordu ve tahmin ediyorum ki gazeteciler arasında, özellikle Arıklıya kendisini yakın hissedenler arasında bu yazı hayli kızgınlık yaratmıştır da.

* * *

Bu tür problemlerin ortaya çıkması, Türkiyede önemli bir kurumun eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Toplum hayatında hangi nedenden dolayı olursa olsun önemli olmuş kişiler öldüklerinde gazetelerde o kişi hakkında bir yaşam değerlendirmesi yayınlanır.

İngilizce de Obituary denilen bu yazı türü işinin uzmanlarının elinde gerçek bir sanata dönüşür.

Yaşam değerlendirmesi ölen kişinin sadece başarılarından söz etmez. Hatalarıyla sevaplarıyla insanı anlatır, karakter tahlilleri de yapar.

Denilebilir ki Obituary en zor yazı türlerinden bir tanesidir, çünkü hem gerçekleri yazmak hem ölen kişiye haksızlık yapmamak hem de ölen kişinin mesleğiyle ilgili uzman bilgi sahibi olmak zorundadır.

* * *

Sadece İngilizce bildiğimden ben bu dilde yazılmış olan ve özellikle New York Timesta yazılan Obituaryleri mutlaka okurum.

Bu gazetenin Yaşam değerlendirmesi yazarları gazetenin en usta kalemleridir. Bunlar hayatı hakkında yazı yazılmasına önceden karar verilmiş olan insanları sürekli izlerler, yaşamlarını incelerler, haklarında yazılmış olan yazıları kaçırmadan okurlar ve o kişinin eserlerini irdelerler.

Sonuçta yaşamın o kaçınılmaz anı geldiğinde hemen o gün ölen kişinin tüm yaşamını anlatan güzel yazının hemen gazetede yer alabilmesinin nedeni de bu yazıya yıllar boyunca verilmiş birikmiş emeğin sonucudur.

Bu arada bazı insanlar

kendileri hakkında yaşam değerlendirmesi yazmaya soyunmuş yazarları hayli yorarlar da.

Örneğin bugünlerde 90 küsur yaşlarında olan ünlü yazar Saul Bellow birkaç yıl önce çocuk sahibi oldu ve yine birkaç yıl önce en iyileri arasında sayılan Ravenstein adlı romanını yazdı.

Dolayısıyla onun yaşamı hiç sonu olmayan bir çalışma sahası haline de dönüşmüş durumda kaçınılmaz olarak.

* * *

Bu yazı türü kendi içinde efsaneler çıkarmıştır. Örneğin yine New York Timesta Robert McG.Thomas Jr. bunlardan bir tanesidir.

Onun 2 bin yılında ölümüne kadar yazmış olduğu McG imzalı yaşam değerlendirme yazılarının her biri biraz abartma yapmama izin verirseniz birer sanat şaheseridir.

Onun önemi meşhur olmayan ama kendi toplumları içinde bir şekilde önem kazanmış insanları da yaşam değerlendirmesi yazılarına konu etmesiydi.

* * *

Türkiyede gazetelerde yaşam değerlendirmesi yazarları olsaydı her ölünün hakkında iyi konuşmak gibi anlamsızlığa düşmez, yaşam değerlendirmelerini o bir duayendi türünden temelde anlamsız sloganlarla kısıtlamaz, gerçekleri söylemekte tek başına kalan Engin Ardıç gibi belki de bu tek başına kalmışlığın getirdiği öfkeyle yazı kaleme alınmasıyla karşı karşıya kalmazdık.

Hiçbir insan sonsuz iyilik, sonsuz kötülük içinde yaşamaz hayatını.

Hepimizin günahları, kötülükleri var, iyi yapmaya çalıştığımız şeyler de var.

Bunların hepsi birden kişiyi oluşturuyor, bunların hepsini bir arada görüp değerlendiren yazılar da bir insanın ölümünden sonra ortaya konulacak en iyi son eserdir bence.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>