Rehberiniz-Bir limoncunun karıyer planı!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Bir limoncunun karıyer planı!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bir limoncunun karıyer planı!

Limoncunun kariyer planı

Havalar ısındı ya, Sahilyolu’nda su satan çocuk, daha da soğuk sular satmaya başladı. Yürüyüşçü tüketicisinin sıcakta terleyip, buz gibi bir su içmek isteyeceğini bildiğinden. Ayrıca bir baktım, yürümek için değil de, gezmek için oraya gelmiş olanları da düşünmüş. Onlar için de fındık fıstık satıyor.

Fulya’daki, ismi günümüzün trendlerine çok uygun ‘BioTar Hormonsuz’ adlı sokak meyvecisinin de son zamanlarda yeni bir hizmeti var. Meyve standının yanına, taze meyve suyu standı da ekledi. Ne zaman meyve almaya gitsem, çok meşgul, çünkü yanda meyve suyu sıkıyor. Müthiş bir fikir; kârını büyütüyor böylece. Bizim Nazmi Bey’in kızı, 9 yaşında ama Maşallah ticaretten anlıyor.

Babadan aldığı sermaye ile satın aldığı boncukları evde kolye bilezik haline getirip, akrabalarına önce hediye ediyormuş. Sonra da hediye ettiği kolye ve bileziklerin vazgeçilmez olduğunu düşündüğünden, fiyatlarını söyleyip, ödeme talep ediyormuş. Hevesini kırmak istemeyen ‘müşterileri’de, elbette eserlerini satın alıyorlarmış. Son sorduğumda ise işleri iyice büyüttüğünü öğrendim. Bir torba takıyı toplamış, okulunun kermesinde satmaya götürmüş.

Bakalım bir sonraki adımı ne olacak. Ben de üniversitede okurken, arkadaşlarımla birlikte, bir yaz buradan ucuz ucuz çantaları toplayıp, Amerikalı arkadaşlarımıza satmak üzere okula götürmüştüm. Hedef kitlemiz hazırdı, çünkü arkadaşlarımız biz Türkler’e bayılıyorlardı. Her giydiğimizi giymek, her yaptığımızı yapmak istiyorlardı.

Bizim pazarladığımız çantaları kapışırlar diye düşünmüştük, fakat ne yazık ki evdeki hesap çarşıya uymamıştı, çünkü fiyatlamada hata yapmıştık. Bizim Amerikalılar çantaları gerçekten de çok almak istemişlerdi, fakat çok pahalı bulmuşlardı. Biz de sonradan fiyatı indirip amatör gözükmek istememiştik. Elbette para kazanmak istiyorduk, fiyatı biraz aşağı çekip yine kazanırdık, ama ‘şirket güvenilirliği’ prensibimiz, elbetteki istikrarlı olmaktan, ve ‘müşterilerimiz’in güvenini sarsmamaktan geçiyordu!

Böylelikle ticari denememiz hüsranla sonuçlanmıştı, çantalar elimizde kalmıştı. Hatta dönemin sonlarına doğru acıyıp, çantaları ödünç verir hale gelmiştik!

1’e mal edip 3’e satabilme becerisi ve içgüdüsü, zannediyorum ki ‘girişimcilik’ denen ruh halinin, en eski örneklerinden, ve oluşum sebeplerinden. ‘Girişimcilik’ yani Fransızca adı ve iş dünyasında daha çok kullanılan şekliyle ‘entrepreneur’ olmanın tanımına baktım.

Entrepreneur’ler; ‘arz-talep ilişkisini’ iyi anlayan, piyasadaki talepleri keşfedip buna karşılık verecek işler kuran, ya da piyasada olmayan ihtiyaçlar yaratıp sonra bu ihtiyaçları karşılayan, risk almaktan çekinmeyen insanlar. Girişimcilerin karakter özelliklerinde hiç şüphesiz çalışkanlık, ‘ödüllendirilme’ isteği, mükemmeliyetçilik, iyimserlik, liderlik var.

Yukarıda anlattığım, küçük girişimcilik hikayeleri gibi milyonlarca hikaye, hepimizin çevresinde vardır. Özellikle birşeyler yapıp satan çocuklarınki, ‘bu çocuk kesin adam olacak!’ diye koltuklarımızın kabarmasına sık sık vesile olan hikayelerden. Fakat bildiğimiz gibi artık dünyada hiçbir şey eskisi kadar kolay değil.

Pazarda limon satarak kendi süpermarketini açma yolunda ilerleyen limoncunun yoluna; limonunu internetten sipariş edenler, sadece ‘organik limon’ yemesi gerektiğine inananlar, şişelenmiş limon suyunu daha ekonomik bulanlar, ya da yanıbaşına açılan yabancı süpermarket zincirinin devasa son üyesi gibi bir çok makro etken çıkmaya başladı. Limoncunun işi elbette zorlaştı, ama imkansız hale gelmedi.

Bugünün girişimcilerinin başarı çizgisi ‘borç al büyü, sermaye yap büyü, kredi al büyü ve sonuç başarı’ düz çizgisinde ilerleyemiyor maalesef. Öte yandan kapitalizm, insana sürekli George Orwell’in ‘Animal Farm’ında geçen ‘daha eşit’ bir yaşam sürme hayalini kovalatıyor.

Çoğunluk; refahı, mutluluğu, ‘daha eşit’ olmayı ‘kendi dükkânına sahip olmak’ta arıyor. Birinin yanında çalışmaya, bir takımın parçası olmaya burun kıvırıyor. Halbuki günümüzün gittikçe büyüyen ve daha da büyüyecek ekonomisinde, globalleşme etkisi ile sürekli yeni markaların, şirketlerin, dolayısı ile iş imkanlarının arttığı bir ortamda, ‘profesyonellik’in de getirilerini görmeye başlamak gerekli diye düşünüyorum.

Limoncunun belki bundan 30 sene önce zekası ve iyi ilişkileri ile önce kendi dükkanını, sonra kendi süpermarketini açması ve sonrasında zincirler kurması çok daha kolaydı. Bugün ise bu şansı çok ama çok az olsa da, daha az riskle, aklını kullanarak, ailesine ve kendisine rahat bir hayat yaşatma imkanı çok daha büyük. Limoncu, var olan bir süpermarketin tedarikçisi olmayı deneyebilir, refaha ulaşabilir, sonra içinde halen kendi yerine sahip olma, olmayanı keşfedip insanlara sunma ateşi varsa, zaten kim tutabilir onu!

Yazar: Güneş Mutlu Mavituncalılar

Kaynak: http://Gazete vatan

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>