Rehberiniz-Bir koça ihtiyacı olmak veya olmamak

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Bir koça ihtiyacı olmak veya olmamak” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Bir koça ihtiyacı olmak veya olmamak

İş yaşantısında yükselme arzusu çoktur. Bununla beraber yükselenlere sorarsınız, yükselmenin iyi ve doğal birşey olduğunu düşünmekle beraber “keşke” yönetici olmasaydım da şuna karar vermek, şunu yapmak zorunda kalmasaydım dedikleri anlar az değildir.

Bu sıkıntılar nelerdir diye sorunca gelen bazı yanıtlar:Yönetici bu beklentiyi karşılamak konusunda yavaş, aciz veya isteksiz kalırsa, tökezlerse, hem üst yönetimin gözünde güven kaybeder, hem de astı gözünde saygıyı kaybeder. Başkalarını suçladı, sahiplenmedi, arka çıkamadı bana, sisteme topu attı diye yargılanır.Çoğu zaman da bunu üstünden görmeden, duymadan, üstünden liderlik almadan yapar. Yöneticisini de yönetmeyi öğrenir.Biraz kırbacı fazlalaştırır gerekirse. Çok ileri giderse astları bir şekilde geribildirim mekanizmasını kullanır. Örneğin, memnuniyet anketlerini kullanıp sesini duyurur. Organizasyon geribildirimi alır, bir sonraki performans döneminde yöneticiye bu hedef de verilir. Yıllık hedefler konusunda gösterdiği beceriyi “insani ilişkiler” boyutunda da göstermesi istenir.

Diğer deyişle, yeni bir sıkıntı ile başa çıkması gerekir.

Madem burası bir yaşayan organizmadır, düzeltmeler yapılacaktır, sistem kendini yenilemektedir, gelişim sonsuzdur. Bazı yönetici için bunu sindirmek uzun da sürse, sonunda o döngüde kalacağına göre konuyu anlamlandırır. Hatta kendisine verilen destek olarak görür. Kendini yine yenilemiştir böylece.

Hikayenin sonu…

Ancak yazımız bitmedi. Devamı, “okuma kontrol listesi” olarak hazırlanmıştır. Aşağıda bulabilirsiniz.

Soru 1 : Bu hikayeyi okurken bazı sorular sordunuz mu, eleştirdiğiniz alanlar oldu mu?

Cevap; evet ise, olası düşüncelere örnekler:

– …

– ..

Önemli not: Listede olmayan sizinkini not etmeniz için boşluk bırakılmıştır.

Soru 2: Bu teziniz, yargılarınız içinde neler barındırıyor? Hayatı kolaylaştırıyor mu? – Bütün bunları yaşayarak mı öğrenmek gerek, daha kolay yolu yok mu?

Cevap: Merak ediyorsanız evet bir koç edinmeye çok yaklaştınız.

Soru 3: “Ben öyle kimsenin (koçun) fikriyle hareket etmem benim doğrularım bana yol gösterir, benim için başka biri karar veremez” mi diyorsunuz?

Cevap: Evet kesinlikle bir koç edinmeyi hak ediyorsunuz.

Teşhis yapıldığına gore tedavi için uygun koçu bulacaksınız. O da ayrı bir hikayedir…

Yazar: Özlem Balkan

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>